43. OZME w Wiśle

Home > Miasto > 43. OZME w Wiśle

5.10.2011

Blisko tysiąc osób z całej Polski, wzięło udział w przeglądzie kultury tworzonej przez ludzi różnych wyznań chrześcijańskich, w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej (OZME). Tegoroczna edycja imprezy, pod hasłem: "Nie lura a kultura" odbyła się w Wiśle, w dniach 30 września - 2 października.
Podczas spotkania w Wiśle, młodzież, dorośli i okoliczni mieszkańcy, mieli okazję uczestniczyć w seminariach, warsztatach, koncertach oraz rozgrywkach sportowych. Czekały na nich również atrakcje turystyczne, takie jak przejście Wisły szlakami: sportowym, regionalnym, oraz szlakiem Burschego. Ten ostatni zakończył się w leśnym kościele, na tzw. Kamieniu na Bukowej.
- Lura kojarzy mi się z kawą bez smaku, czymś nijakim, podróbką, wyrobem czekoladopodobnym. Kultura to smak, wyrazistość, autentyzm, pasja - mówi Bożena Giemza, koordynator ds. Public Relations Centrum Misji i Ewangelizacji. - Osiągnęliśmy pewien cel. Na spotkaniach uczestniczyła młodzież, ale również starsi ludzie z całej Polski, którzy wspólnie podejmowali trudny temat współczesnego rozumienia kultury - dodaje i zaznacza, że każdy z nas jest częścią kultury, a w obecnych czasach za dużo narzekamy, a nie zwracamy uwagi na rzeczy pozytywne.
Sens hasła "Nie lura a kultura" tłumaczą uczestnicy zjazdu. - Zawsze oczekujemy od innych czegoś dobrego, mamy nadzieję, że nie podadzą nam "lury", lecz coś pełnego smaku - mówi Piotr. - Myślę, że każde zachowanie, każdy twórczy sposób spędzania czasu, jest wyrazem jakiegoś manifestu kulturowego - z refleksją stwierdza Mateusz i zadaje sobie pytanie, ile w tym wszystkim jest kultury, a ile lury.
- Wisła to nie tylko miasto, ale także źródło rzeki o tej samej nazwie, która płynie przez całą Polskę, by w Bałtyku osiągnąć swój cel - zauważa ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii ewangelickiej w Wiśle, jeden z organizatorów zjazdu i dodaje, że hasło przewodnie tegorocznego OZME sugeruje, że myślimy o esencji, właściwym smaku życia wewnętrznie bogatego człowieka, aby mogło "płynąć" do wyznaczonego celu.
- Wielowyznaniowość Wisły jest jednym z jej bogactw. Dzięki temu funkcjonowanie wiślańskiej społeczności opiera się na ekumenizmie i wzajemnym poszanowaniu - mówi Lidia Forias, zastępca burmistrza Wisły i podaje przykład Wisły jako miejsca, gdzie ludzie różniący się światopoglądem potrafią współpracować i żyć ze sobą przy wzajemnym poszanowaniu pobożności i tradycji, jednocześnie zachowując własną tożsamość wyznaniową.
OZME jest podsumowaniem całorocznej pracy z młodzieżą i dorosłymi. Integracja, duchowy rozwój, spotkanie z kulturą i sztuką oraz przekonanie, w szczególności młodych ludzi, że każdy może znaleźć swoje miejsce w Kościele, to główny cel organizatorów.

źródło: Gazetacodzienna.pl

Zdjęcia Kasia Szklorz

Pogoda

11.02.2016

Temperatura: -1° C

Wiatr: 13 km/h

Ciśnienie: 1008 hPa

Baza noclegowa
Kamera internetowa
kamera 2
Galeria
Newsletter
Content