Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wystawa Fotografii Zofii i Wiesława Turno

Rozpoczęcie imprezy: 2017-10-02
Zakończenie imprezy: 2017-10-27
Miejsce imprezy: Galeryjka Wiślańskiego Centrum Kultury Pl. B. Hoffa 3
Organizator imprez: Wiślańskie Centrum Kultury

W Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury w dniach od 2 do 27 października 2017r. podziwiać można wystawę fotografii Zofii i Wiesława Turno zatytułowaną "Jak Dawni Mistrzowie".

Finisaż z udziałem autorów fotografii odbędzie się 27 października o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy!

ZOFIA TURNO: Urodzona w 1953 roku w Słupsku. Mieszka w Końskich. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Studium Marketingu i Reklamy w Warszawie. Zajmuje się grafiką komputerową i fotografią. Kilkanaście lat projektowała płytki i dekoracje ceramiczne. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej i Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1995 roku aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych działaniach oraz wystawach plastycznych i fotograficznych. Fotografie Zofii Turno odzwierciedlają jej zainteresowania sztukami plastycznymi. Szczególnie bliskie są malarskim czy graficznym sposobom dostrzegania i ukazywania rzeczywistości. Poza przejawianymi zdolnościami plastycznymi Zofia ma dar uważnej obserwacji i postrzegania natury, którą ogląda z pasją. Z szeroko pojętej natury wyszukuje motywy dla niej interesujące. W fotograficznych kadrach zamyka dostrzeżone wybrane fragmenty: odrapanych murów, gzymsów, obdartych tynków, pęknięć, zacieków i przebarwień na elewacjach budynków, zakamarków, dziur w jezdni... Komponuje na nowo rytmy dachów, balustrad, płotów drzwi i bram. Motyw analizuje, wydobywa z niego światło i cień, rysunek i kolor, fakturę i strukturę, tworząc nowy obraz zamknięty w przemyślany, wysmakowany kompozycyjnie kadr, którym podkreśla i intensyfikuje przekaz. Swoim emocjonalnym przeżyciem
nadaje rejestrowanym aparatem fotograficznym „obiektom” nową estetyczną jakość, obnażając ich plastyczne walory. W pozornej oczywistości materialnego świata Zofia odnajduje przestrzeń nieoczekiwanie zaskakujących doznań, którymi dzieli się z widzem. Jej fotograficzne decyzje ( wybór kadru ) poprzez relacje między elementami kompozycji - między partiami światła i cienia, między tonami barwnymi i zdecydowanymi kontrastami walorowymi, między elementami linearnymi a rytmicznymi płaszczyznami - nabierają cech jedności i harmonii. Fotografie tak komponowane należy postrzegać w kategoriach sztuki. Siłą tej fotografii jest również ujmowanie rzeczywistości w sposób poetycki. Fotograficzne obrazy Zofii Turno nastrajają widza do skupienia uwagi i refleksji.

WIESŁAW TURNO: Urodzony w 1953 r. w Końskich. Fotografią zajął sie w 1980 r. Założyciel i członek Fotoklubu „ATUT” przy Klubie „Kaesemek” (1984 do dziś), inicjator, organizator oraz Komisarz Galerii Sztuki „Atut” (od 1986 r. do chwili obecnej), organizator wystaw w ramach „Kuźnic Koneckich” (2001 -2006, 2008-2009). W latach 1993-1994 współpracował z „Gazetą Konecką” jako fotoreporter. Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1997 r. W latach 1988-2002 – członek „Grupy Fotograficznej 13” przy Okręgu Świętokrzyskim ZPAF. W latach 1997 – 2015 pełni różne funkcje w Zarządzie ZPAF w Kiecach. W latach 2008-2011 członek Rady Artystycznej przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od 2008 r. członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, w którym pełni funkcję członka zarządu. Miał dotychczas 37 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Radomiu, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Kielcach, Tarnobrzegu, Grodnie i Mińsku (Białoruś), Sala (Słowacja), Jeleniej Górze, Rzeszowie, Zamościu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych fotograficznych i plastycznych, w tym w wielu pokonkursowych. Fotografuje krajobraz, architekturę, martwą naturę, sceny rodzajowe. Ulubioną techniką jest guma chromianowa. Jego prace fotograficzne znajdują się w kolekcjach oficjalnych i prywatnych. Reprodukcje fotografii jego autorstwa umieszczone są w wielu katalogach wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz albumach fotograficznych m.in.: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu”, „Sztuka Ziemi Kieleckiej - Fotografia”, „Końskie na dawnej fotografii”, „Końskie - zarys dziejów”, „Sztuka Fotografii”. Prace prezentowane na wystawie powstały w latach 1990-2016. Ich tematem jest krajobraz i architektura. Wszystkie wykonane są w technice szlachetnej fotografii – gumografii.
Jest to technika w pełni rękodzielnicza. Papier, roztwór: gumy, dwuchromianu potasu i pigmentu, jest przygotowywany samodzielnie. Autor decyduje o czasie ekspozycji i sposobie wydobywania obrazu. Naświetlony w świetle bogatym w ultrafiolet wypłukuje w wodzie, całkowicie pod kontrolą wzroku. Przy płukaniu wybrane miejsca przeciera pędzlem lub kieruje na nie delikatny strumień wody. Pozwala to na tworzenie obrazu zgodnie z jego wolą. Do niego także należy dobór pigmentu, decydującego o kolorystyce odbitki. Wielokrotnie (czasem nawet kilkanaście razy) nakłada warstwy światłoczułe, co sprawia, że możliwe są różne kombinacje barw. To technika niezwykle pracochłonna. Nad fotografią pracuje często wiele dni, lecz nakład pracy wynagradza piękno otrzymanego obrazu, jego specyficzny nastrój, a także niezwykła powierzchnia o dobrze wyczuwalnej fakturze. Są to prace niepowtarzalne. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy tego samego obrazu.

 

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3