Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

"Rajd gwiaździsty" wiślańskich szkół

11.06.2018

7 czerwca odbył się w Wiśle „Rajd gwiaździsty”. Impreza wpisuje się w miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a była skierowana do wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych.

Podczas rajdu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali miejsca pamięci na terenie Wisły. Najmłodsi uczniowie z klas I-III odwiedzili m.in.: tablicę nauczycieli w holu Szkoły Podstawowej nr 1, tablicę Jana Sztwiertni na starej szkole, tablicę ks. Władysława Pawlasa w kościele Ap. Piotra i Pawła, Pomnik Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny, obelisk ks. Juliusza Bursche czy pomnik Jana Sztwiertni przed Amfiteatrem im. Stanisława Hadyny. Punktem kulminacyjnym było odwiedzenie wystawy „Wisła w drodze do niepodległości” na placu Hoffa, oraz udział w programie interaktywnym z piosenkami patriotycznymi oraz konkursami w wykonaniu Teatru „Vis a Vis”.

Trasy uczniów klas IV-VII oraz klas gimnazjalnych były bardziej zróżnicowane. Uczniowie ze wszystkich szkół, w zależności od doboru trasy, zobaczyli: tablicę nauczycieli w holu SP1, tablicę Jana Sztwiertni na starej szkole, tablicę ks. Władysława Pawlasa w kościele Ap. Piotra i Pawła, Pomnik Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny, głaz z tablicą zamordowanej rodziny Cieślarów i Szczyrkowian, cmentarz ewangelicki „Na Gróniczku” (grób symboliczny ofiar II wojny światowej, groby Goszyków, Michejdów, Jana Sztwiertni, Dyrny i Procnera, Młynarczyk, Wandy Sochaczewskiej, Wawrzyńca Kalisza, Agnieszki Pilch, tablice ofiar wojny na kaplicy cmentarnej), pomnik Jana Sztwiertni przed amfiteatrem, grób nieznanego żołnierza w Nowej Osadzie, głaz z tablicą Dyrny i Procnera obok Karczmy Beskidzkiej, głaz z tablicą na grobie zbiorowym (Uścieńków), tablicę Adolfa Pilcha na szkole, tablicę Romana Mrozińskiego na Kopydle, tablicę Józefa Korola w Jaworniku, cmentarz katolicki (tablica nagrobna mjr Rudolfa Galusa, grób Jana Halamy), tablicę pamięci żołnierzy NSZ w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, obelisk ks. Juliusza Bursche. Oczywiście każda z grup zwiedziła wystawę „Wisła w drodze do niepodległości” na placu Hoffa, a na zakończenie obejrzeli spektakl „W oddaleniu”historię miłości dwojga młodych ludzi na tle wydarzeń wojennych w wykonaniu Teatru „Vis a Vis”.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3