Miasto Wisła - oficjalna strona

Festiwal z Romualdem Koperskim

12.02.2018

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 10 lutego odbył się niezwykły polsko-czeski festiwal podróżniczo-muzyczny „Czekając na wiosnę”. To pierwsza edycja zagraniczna czeskiej imprezy Jarní Ozvĕny cestovatelský a hudební festival od lat organizowanej w Ostrawie przez Stowarzyszenie „Folk v Ostravĕ”. Pomysł na spotkanie podróżników i muzyków przenieśli do Wisły państwo Krystyna i Jacek Nawroccy, którzy wielokrotnie uczestniczyli w podobnych wydarzeniach po drugiej stronie Olzy.

Spotkanie rozpoczęło się pokazem pięknych zdjęć m.in. Mirosława Dudy z Niskich i Wysokich Tatr oraz ekstremalnych spływów kajakowych. Przed prelekcją wiślanina, Bolesława Cieślara, wystąpiła kapela Zespołu „Wisła”. Następnie znany ratownik GOPR opowiedział o wyprawie na Spitsbergen: ciekawych spotkaniach nie tylko z ludźmi, ale i niedźwiedziami, lodowcach i fokach. Towarzyszyła tej relacji nie tylko prezentacja multimedialna, ale także wystawa tradycyjnych zdjęć, którą można oglądać w bibliotece do 28 marca. Następnie ciekawy instrument zwany Chapman Stick i wywodzący się od gitary i gitary basowej zaprezentował Radim Duda. Instrument został skonstruowany przez Emmetta Chapmana na początku lat 70. XX wieku natomiast pierwszy model produkcyjny powstał w 1974 roku. Zdecydowana większość słuchaczy mini koncertu pierwszy raz miała okazję zobaczyć tak nietypową rzecz.

Największą publiczność zgromadziło spotkanie z Romualdem Koperskim. Podróżnik, pisarz, przewodnik, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista i Rekordzista Guinnessa jest autorem poczytnych książek, takich jak „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, „Ocean Niespokojny”, wystaw fotograficznych i wielu innych publikacji. W Wiśle opowiedział o pierwszej wyprawie na Syberię, spotkaniach z Jakutami i Czukczami, ich „kuchnią” i metodami leczniczymi (krioterapia). Słuchacze byli zachwyceni spotkaniem z bardzo miłym i skromnym człowiekiem, który w ubiegłym roku przepłynął Atlantyk łodzią wiosłową. Film z samotnej podróży przez ocean widzowie oglądali z zapartym tchem. A potem rozległy się gromkie brawa. Wszystkie książki jakie przywiózł ze sobą autor sprzedały się na pniu, były autografy i zdjęcia.

Na tym jednak nie zakończyły się atrakcje wieczoru. Marek Audy zaprezentował Tatry, jaskinie świata i relację z wyprawy do Wenezueli w projekcjach 3D. Zwłaszcza jaskinie w trójwymiarze robiły niesamowite wrażenie. W przerwie rozdane zostały nagrody tym, którzy wypełnili festiwalowe ankiety. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert. W bibliotece zagrała czołowa kapela czeskiego bluegrassu BG Styl. Kapitalne wykonanie i świetne głosy podbiły serca wiślańskiej publiczności, a niektórzy zostali tego wieczoru fanami grupy.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom i organizatorom, państwu Nawrockim z Wisły, a także prowadzącemu imprezę, którym był Jozef „Mlok” Grim. Najbliższa czeska edycja festiwalu odbędzie się już za dwa tygodnie w Ostrawie. Zapraszamy!

Więcej na: http://biblioteka.wisla.pl/?p=9420


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2019
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego