Miasto Wisła - oficjalna strona

Tomasz Pilch mistrzem Polski w skokach!

23.12.2020

Tomasz Pilch wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski w skokach narciarskich rozegranych 22 grudnia 2020 r. na skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Zawodnik WSS Wisła zwyciężył w jednoseryjnym konkursie po próbie na odległość 136 metrów. Srebrny medal wywalczył Dawid Kubacki, a brązowy Andrzej Stękała.

Zawody rozgrywane były w loteryjnych warunkach i bez przeliczników za pomiar wiatru w trakcie skoku. W tej sytuacji najlepiej spisał się Tomasz Pilch. Skoczek z Wisły prowadzi na półmetku dzięki próbie na 136 metr i wyprzedził drugiego Dawida Kubackiego (126 m) o 4,6 punktu. Trzeci był Andrzej Stękała (128,5 m), a tuż za nim znaleźli się Maciej Kot (124,5 m), Aleksander Zniszczoł (123,5 m) oraz Jakub Wolny (121,5 m).

Czołową dziesiątkę serii uzupełnili Mateusz Gruszka (123 m), Paweł Wąsek (116 m), Stefan Hula (120 m) i Klemens Murańka (115,5 m).

Kamil Stoch wylądował na 105 metrze i został sklasyfikowany na piętnastej pozycji. Tuż za nim, z identycznym rezultatem, uplasował się Piotr Żyła.

Runda finałowa została odwołana po groźnie wyglądającym upadku Kingi Rajdy w konkursie kobiet. Tym samym Tomasz Pilch wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich. Srebrny medal zdobył Dawid Kubacki, a brązowy - Andrzej Stękała.

18. Kacper Juroszek

Po raz pierwszy rozegrano też zawody o tytuł mistrzyni Polski w skokach narciarskich kobiet na dużej skoczni (HS134). Historyczny złoty medal wywalczyła Kamila Karpiel. Zawodniczka AZS Zakopane z wynikiem 113 metrów wyprzedziła o 7,9 punktu sklasyfikowane ex aequo na drugim miejscu Kingę Rajdę (110 m) oraz Joannę Szwab (110 m). Czwarta była Anna Twardosz (102,5 m), piąta Nicole Konderla (98,5 m), a szósta Wiktoria Przybyła (95,5 m).

W finale groźny upadek zaliczyła Kinga Rajda. Liderka reprezentacji Polski spadła na 74 metr i zjechała na dół zeskoku. Zawodniczką zajęły się służby medyczne, które wyprowadziły ją na noszach ze skoczni. Upadek Kingi Rajdy doprowadził do odwołania serii finałowej. Na piątym miejscu, po skoku na 98,5 m, mistrzostwa zakończyła Nicole Konderla - zawodniczka WSS Wisła.