Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła zimą

Banner - wyciąg narciarski
Banner - trasy biegowe
Banner - kuligi
Banner - warunki narciarskie

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Wspomnienie o lekarzu Edmundzie Grędzie (1911 – 1977)

28.06.2021

Dzisiaj, chcę przypomnieć postać niezwykle popularną, barwną a zarazem kontrowersyjną, jaką w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku był wiślański lekarz, Edmund Gręda, popularnie zwany Mundkiem. Opieram się w tych wspomnieniach na mojej pamięci oraz rozmów z moją mamusią, która przez długi czasu pracowała z tym wyjątkowym lekarzem, tworząc powszechnie znany w Wiśle medyczny tandem.

Do Wisły, prawdopodobnie przybył w początkach lat 50-tych XX wieku, w momencie tworzenia się Ośrodka Zdrowia, którego kierownikiem był lekarz Alfred Nowak. Edmund Grenda zamieszkał w willi „Świtezianka”. Ośrodek Zdrowia mieścił się w willi „Bogna” (dzisiaj ZOZ „Salus”), gdzie znajdowały się: przychodnia ogólna z pokojem zabiegowym, rejestracja pacjentów z poczekalnią, przychodnia stomatologiczna, izba porodowa, kuchnia, oraz pomieszczenia gospodarcze. Natomiast w sąsiednim budynku, którego właścicielem był Alfred Nowak, mieściła się przychodnia pediatryczna oraz biuro kierownika Ośrodka.

Doktór Gręda to nie tylko lekarz ale również absolwent Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie (dzisiejszy AWF) z 1935 roku. Człowiek słusznej postury, prostolinijny często rubaszny, dowcipny, towarzyski a zarazem, jak wspominała go moja mamusia, doskonały i niezmiernie wszechstronny lekarz. Z wykształcenia był lekarzem ogólnym ale wykonywał również proste zabiegi chirurgiczne. Pomimo, iż nie był położnikiem, odbierał porody i dbał o zdrowie nowo narodzonych dzieci oraz ich matek. Uczył stosowania zasad higieny ogólnej i osobistej, wprowadzał nowatorskie metody leczenia np. w bardzo rozległych oparzeniach, stosował okłady owodnią czyli poporodowym łożyskiem,oparzonych miejsc. Efekty tej metody leczenia były bardzo skuteczne. Wprowadził również metodę przetaczania krwi z matki do chorego dziecka. Podejmował się czasami leczenia chorych z których leczenia szpital zrezygnował, uznając stan chorego za nieuleczalny. Nie zawsze te ryzykowne próby kończyły się pozytywnie, były jednak przypadki wyleczenia chorego np. pana Śliwki z Ślepej Dobki.

Doktór Gręda kojarzony był m.in. z: posiadania samochodu marki DKW, który często ulegał awariom, skórzanej torby lekarskiej, którą doktór czasami gubił, ale która zawsze wracała do właściciela, skłonnością do dobrego, obfitego i zakrapianego jedzenia. Wyróżniał się również i tym, że posiadał jedno szklane oko. Z faktem tym, wiąże się pewne wydarzenie, które powszechnie było znane. A mianowicie, w czasie skoku Doktora z wieży na basenie kąpielowym w Wiśle, wypadło mu sztuczne oko. Aby odnaleźć zgubę, wypuszczono wodę z basenu, pozostała tylko w niecce pod wierzą i tam, nurkując, rozpoczęto poszukiwania. Osobą której udało się odnaleźć cenną zgubę był Stefan Michalczyk. Podobnych, zabawnych wydarzeń z życia doktora Grędy, można by przytoczyć wiele, zapewne krążą one po dziś dzień wśród mieszkańców Wisły.

Edmund Gręda posiadał również zdolności aktorskie o czym świadczy fakt, iż był członkiem kabaretu, istniejącego bodajże przy Stronnictwie Demokratycznym w Wiśle, którego występy odbywały się w restauracji Domu Zdrojowego. Lubił towarzyskie życie, chętnie grał w brydża – był zawsze duszą towarzystwa. Można powiedzieć, iż całe zawodowe życie poświęcił wiślanom i Wiśle. Tutaj też, po przeprowadzce z willi „Świtezianka”, zamieszkał wraz z rodziną w wybudowanym w Gościejowie budynku. Z czasem jednak sprzedał budynek i przeniósł się do Otwocka z którego pochodził i tam zmarł.

Jestem przekonany, że w wielu wiślańskich rodzinach pozostały w pamięci pewne wspomnienia i wydarzenia związane z osobą tego nieprzeciętnego, wszechstronnego lekarza – Edmunda Grędy, powszechnie zwanego Mundkiem.

Jerzy Kufa

Dziękuję p. Eli Polok za dostarczone zdjęcie.


Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy