Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła zimą

Banner - wyciąg narciarski
Banner - trasy biegowe
Banner - kuligi
Banner - warunki narciarskie

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Wystawa „60 lat przez Wisłę – jubileusz nadania praw miejskich”

7.07.2022

Wczoraj, 6 lipca 2022r, obyło się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego poświęcone  60-tym  urodzinom nadania praw miejskich Wiśle. Spotkaniu towarzyszyły tzw. „wspominki, jako to kiejsi było”, liczni sympatycy Wisły i Muzeum Beskidzkiego z nutką nostalgii w sercu wspominali dawne czasy, a zarazem z dumą patrzyli na rozwój miasta, jaki dokonał się przez ostatnie 60 lat. Jak przystało na dawną karczmę, którą kiedyś był budynek muzeum, nie zabrakło i lokalnych grup muzycznych. Były nimi męska grupa śpiewacza Wańcy z Jawornika oraz Kapela Wisła, które pięknie wygrywały dla wszystkich obecnych, ale i specjalnie dla wyjątkowych osób, które uświetniły swoją obecnością otwarcie wystawy. Z rąk kierownik Muzeum Beskidzkiego Małgorzaty Kiereś zostały przekazane specjalne podziękowania dla Ireny Cieślar, która przez wiele lat piastowała urząd Skarbnika Miasta Wisła i jak wspominała pani kierownik, zawsze potrafiła, zgodnie z przepisami prawa „wyczarować” trochę grosza na rozwój muzeum. Kolejną wyjątkową osobą, do której trafiły podziękowania była pani Zuzanna Bujok, która tradycje i zwyczaje wiślańskie pielęgnuje i propaguje od tzw. „zawsze”. Uczy swoje dzieci i otoczenie, jak żyć zgodnie z naszymi zwyczajami, dba o stój regionalny oraz jest założycielką żeńskiej grupy śpiewaczej Stejizbianki. Burmistrz Miasta Wisła w latach 2006-2010r. Andrzej Molin opowiadał o jednych z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce, gdy pełnił funkcję włodarza miasta, a było to m.in. zadaszenie wiślańskiego Amfiteatru im. Stanisława Hadyny. Z kolei aktualny burmistrz - Tomasz Bujok wspominał o pomyśle, który został wysunięty za czasów, kiedy zasiadał w radzie miasta, powrotu Wisły do statutu gminy wiejskiej, w celu pozyskania większych środków na rozwój.

Mimo ilości wzruszeń, która towarzyszyła spotkaniu, łezka w oku zakręciła się wyjątkowo szczególnie, gdy burmistrz tuż przed oficjalnym otwarciem drzwi wystawy poprosił kierowniczkę Muzeum Beskidzkiego Małgorzatę Kiereś o przyjęcie, jednego z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez miasto Medal im. Bogumiła Hoffa - Zasłużony dla Miasta Wisła  (postać Małgorzaty Kiereś została przedstawiona poniżej).

Wystawa obfitowała w dawne fotografie przedstawiające Wisłę, starą architekturę, znane i ważne dla miasta osobistości oraz najważniejsze wydarzenia z świata sportu i kultury. Na starych fotografiach można było zobaczyć pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej, remont Zamku Prezydenta RP, budowę zapory w Wiśle Czarnem, powstawanie przychodni na Dziechcince, „Małyszomanię” i wiele innych cudownych obrazów z przekroju ostatnich 60 lat.

Poniżej przybliżamy postać Pani Małgorzaty:

Jest badaczką i popularyzatorką dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego. Zna gwarę i kulturę góralską, w której się wychowała. Zajmowała się obrzędowością doroczną, strojem ludowym, tradycjami religijnymi, budownictwem, rzemiosłem, pasterstwem, sztuką ludową, historią i kulturą górali czadeckich. Efekty badań naukowych publikuje w czasopismach naukowych i popularnonaukowych oraz wydawnictwach książkowych. Występuje jako prelegentka na konferencjach naukowych i sesjach folklorystycznych, a także prowadzi lekcje muzealne.. W przeszłości prowadziła zajęcia dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest autorką scenariuszy wystaw o sztuce ludowej, życiu codziennym i obrzędowości dorocznej Beskidu Śląskiego prezentowanych w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Przygotowała pierwszą w historii wystawę rzeźby województwa bielskiego. Przygotowała cykl wystaw dla dzieci. Zainicjowała wystawy o historii i kulturze górali czadeckich. Zainicjowała kilka muzealnych sesji naukowych oraz powstanie monografii Wisły.

Konsultuje pracę zespołów folklorystycznych, prowadzi warsztaty i seminaria. Jest jurorką podczas konkursów gwarowych i przeglądów folklorystycznych. Występuje w roli konferansjerki przeglądów i festiwali. Jest członkinią Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a poza tym członkinią Rady Programowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Współpracuje m.in. z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym na Zaolziu.

Otrzymała Nagrodę Animatora Kultury przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1998), Nagrodę im. Karola Miarki (2008), Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia, Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika (2013), Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego, Medal im. J. Ochorowicza i Nagrodę im. Oskara Kolberga (2016). Została wybrana Wiceślązaczką w 1998r.  i Osobowością Ziem Górskich (2013). Otrzymała tytuł „Zasłużony dla Kultury Górali Śląskich”. Otrzymałam również tytuł Perły Podbeskidzia (2012).


Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy