Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wiosenne wieści z Jedynki

27.05.2020

            Trzeba przyznać to otwarcie: wiosna tego roku nam sprzyja. Wydaje się, że niejako na przekór ogólnoświatowej sytuacji epidemiologicznej próbuje wynagrodzić trudny czas piękną aurą. Domowa edukacja trwa, a uczniowie Jedynki dzień po dniu mierzą się z nowymi interesującymi wyzwaniami. Jak wygląda życie szkoły w dobie koronawirusa? Poniżej garść wiadomości z ostatnich tygodni.

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Mimo nietypowej sytuacji – pamiętamy!

Wprawdzie nie mogliśmy obchodzić tego pięknego święta uroczyście w szkole, ale dzięki inicjatywie pani Ewy Śmiałkowskiej mogliśmy pochylić się nad kartkami i stworzyć niezwykły wiersz, rysunek, kolaż, esej… I tak właśnie stało się w naszej szkole w tym roku. Bezdyskusyjną zwyciężczynią akcji stała się Nadia Cieślar z klasy 8b, ale wszystkie prace prezentowały naprawdę wysoki poziom artystyczny i były zróżnicowane pod względem techniki wykonania (aby je podziwiać, zapraszamy na FacebookaSP1).Dodatkowo Gustaw Molin, przewodniczący samorządu szkolnego, przygotował quiz wiedzy o święcie  Konstytucji 3 maja. Nie świętowaliśmy oficjalnie, ale na pewno – pięknie!

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Z uwagi na trwający stan epidemii tegoroczny Tydzień Bibliotek odbył się tylko w przestrzeni wirtualnej. Tym razem hasło przewodnie brzmiało: „ZASMAKUJ W BIBLIOTECE”, a jego autorem stał się Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Wybór tego hasła uzasadnił w następujący sposób: „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa ciągle i wciąż od nowa...”Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Odbywa  się co roku w maju począwszy od 2004, a rozpoczyna – 8 maja, w Dniu Bibliotekarza, natomiast kończy– 15 maja. Tegoroczne obchody w SP 1 zorganizowano pod kierunkiem bibliotekarek-moderatorek, pań Joanny Leszczyńskiej i Gabrieli Drzazgi. I tak oto 8 maja stał się dniem „Literatury ze smakiem”, podczas którego organizatorki zaproponowały czytelnikom tytuły książek, w których piękne słowa łączą się z tematyką kulinarną.12 maja opublikowano na naszej stronie internetowej wyjątkowy „Przepiśnik” – zbiór receptur na dania przygotowywane na kartach powieści. Gorąca czekolada, pizza z kiełbasą i marynowaną cebulą czy biszkopty maślane… To była prawdziwa uczta smaków!13 maja nadszedł czas na „Quizy ze spiżarni” – przez cały dzień na Facebooku publikowano zagadki, zarówno dla mniejszych jak i większych fanów łamigłówek, nie tylko literackich.14 maja z pewną dozą nonszalancji zaproponowano: „A może tak pójdziemy na lody…?”I w ten sposób już o 10:00 maluchy mogły wysłuchać bajeczki pt. „Hipopotam i lody”, a o godzinie 12:00 zaprosiliśmy całe rodziny do wspólnej produkcji domowych lodów z… origami. 15 maja zaplanowano pod znakiem „Secesji”. Wówczas to odbył się wirtualny spacer po wystawie fotografii Ewy Pokorskiej-Ożóg, Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ponadto przez cały tydzień na bibliotecznym Facebooku pojawiały się książki w piktogramach, czyli tytuły ukryte w ideogramach, a czytelnicy mogli stworzyć przepis na bibliotekę marzeń. Pod specjalnym postem, w komentarzach, opisywali swoją wizją wymarzonej biblioteki, ale w formie przepisu kulinarnego. Trzeba przyznać, że wykazali się nie lada kreatywnością. Wyszło wyśmienicie. Dodatkowo zorganizowano wiele konkursów z nagrodami takich jak Kostka w grze – konkurs dla miłośników gier planszowych, LEGO Quest – budowanie upragnionego miejsca, które pragnęłoby się odwiedzić podczas wakacyjnych wojaży. Wszystkie zaproponowane wydarzenia odbywały się za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz innych mediów społecznościowych takich jak Facebook i kanał YouTube.

Projektujemy modele protistów oraz ludzkiego DNA

Protisty to nazwa organizmów, które nie są ani bakteriami, ani grzybami, ani roślinami, ani zwierzętami. Czym więc są i co je wyróżnia? To sztucznie utworzona grupa słabo spokrewnionych ze sobą organizmów. Istnieją dowody na to, że protisty żyły na Ziemi już 600 mln lat temu! Niektóre prawdopodobnie dały początek zwierzętom i grzybom. Te i wiele innych pasjonujących wiadomości przekazała swoim uczniom pani Ewa Lazar podczas zdalnych lekcji biologii. Natomiast na zakończenie cyklu zajęć o protistach uczniowie klas piątych samodzielnie wykonywali modele ameb, pierwotniaków lub euglen z dostępnych w domu materiałów takich jak plastelina, glina, kisiel, wkładki do butów (!), styropian i wiele innych niestandardowych. Wyszły niezwykle kreatywne dzieła. Z kolei ósmoklasiści zajmowali się ostatnio genetyką. Jak wiemy, cząsteczki DNA znajdują się w każdej żywej komórce. Zawierają one informacje o budowie i funkcjonowaniu organizmu. W DNA ludzkiej komórki przechowywane jest tyle danych, ile daje się zapisać na 4 płytach CD‑ROM!Aż trudno to sobie wyobrazić! Po zapoznaniu się z podstawami genetyki, uczniowie klas ósmych mieli za zadanie wykonać dokładny model przestrzenny DNA. Brzmi jak wyzwanie, czyż nie? Jak się jednak okazało – dla naszych uczniów wykonalne, rzeczony model przygotowali z… nakrętek, słomek, koralików, drucików, a nawet z różnokolorowych żelków i pianek. Niesamowite, ile pomysłów mają młodzi ludzie!

Tworzymy lapbooki - "Keeping healthy"

Na kilku kolejnych lekcjach języka angielskiego pani Bożeny Konieczny uczniowie 5a poznawali słownictwo i wyrażenia medyczne, co w aktualnej sytuacji wydaje się być bardzo użyteczne. Na zakończenie zrobili lapbooki wykorzystując poznane terminy oraz różne oryginalne materiały. Czym jest lapbook? To forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbbok pozwala bowiem na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie swojej zawartości. Wszystkie lapbooki piątoklasistów były niezwykle oryginalne i starannie dopracowane.

Ach, ta dzisiejsza młodzież...

Co dla współczesnych nastolatków stanowi dziś niezaprzeczalną wartość? Co jest istotne w życiu? Czy ich postawy potwierdzają funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy? To pytania, jakie rozważali uczniowie klasy 7 podczas cyklu zajęć poświęconych analizie lektury Ewy Nowak "Yellow bahama w prążki". Dyskusjom podczas lekcji online niemal nie było końca, a ich finał to wyłonienie uniwersalnej triady: rodzina, przyjaźń, miłość. Tym samym zaś siódmoklasiści zaprzeczyli stereotypowemu wyobrażeniu krnąbrnego nastolatka, dla którego nie ma żadnych świętości! Brawo młodzi wiślanie!

Komiks na lekcji polskiego

Finałem spotkań z lekturą Janusza Christy było nie lada wyzwanie, jakie zostało postawione przed uczniami klasy 4 – stworzenie własnego komiksu. Oczywiście podołali. Puścili wodzę fantazji i powołali do życia bohaterów na miarę Kajka i Kokosza ze "Szkoły Latania". Jak do tego doszło? Dla naszych uczniów nie ma rzeczy niemożliwych: obrali tematy przewodnie, wykreowali postacie, przeszli przyśpieszony kurs rysowania i wspięli się na wyżyny dobrego humoru, a w efekcie powstały wspaniałe kolorowe albumy. Zabawne, mądre, twórcze. Brawo! Zachwytom ich polonistki, pani Jolanty Leśnik nie było końca.

Memy, memy - "Dziwny czas"

            Polonistki naszej szkoły zorganizowały mały konkurs, zatytułowały go „Dziwny czas”. Z ich inicjatywy trochę pół żartem, pół serio uczniowie zobrazowali naszą sytuację, zwłaszcza zdalnego nauczania. Okazało się, że młodzi ludzie to baczni obserwatorzy koronawirusowej rzeczywistości. Wielu z nich ułożyło zabawne lub optymistyczne zdania, którymi celnie opisali dzisiejszy świat. Do tego dołączyli obrazek/zdjęcie – własne albo zaczerpnięte z innych źródeł. Teksty stały się refleksjami, często zabawnymi, takimi z przymrużeniem oka. I w ten sposób powstały memy, które można oglądać na szkolnej stronie Facebooka. A wkrótce rusza kolejny konkurs samorządu uczniowskiego na szkolnego mistrza logicznego myślenia – także, (niestety nadal), on-line.

Wystawy prac plastyczno-technicznych i inne

W klasie 1a dzieci bardzo chętnie wykonują wszelkie prace plastyczno-techniczne. W obecnej sytuacji nie mają możliwości zaprezentowania ich na gazetkach korytarzowych, w związku z tym uczniowie pani Katarzyny Gorzołki pochwalili się swoimi pracami poprzez prezentacje multimedialne. „Fantazja”, „Majowa łąka”, „Akwarium” to tytuły prezentacji prac plastyczno-technicznych. Dzieci mogły pochwalić się także swoim pięknym pismem przepisując we fragmentach wiersz Jana Brzechwy pt. „Żaba”, a w efekcie stworzyły prezentację o tym samym tytule. W ramach promocji czytelnictwa zostały również nagrane fragmenty książki Marcina Mortki: "Tapi i niezwykłe miejsce" – idealne  do słuchania w ramach relaksu. Polecamy!

Praca z materiałami „Uniwersytet Dzieci” na lekcjach wychowawczych w ramach projektu „Lekcje z emocjami"

Klasa 6a pod opieką Joanny Magiery-Andrzejczak już od początku roku szkolnego realizuje projekt "Lekcje z emocjami", jednak w dobie nauczania zdalnego zajęcia z wychowawcą mają nieco inną formę i praca grupowa jest utrudniona, jednak nadal możliwa. Dzięki użyciu narzędzi zdalnej nauki wspólnie tworzą kolaże, rysunki i nadal pracują nad istotnymi kwestiami emocji. Podczas zajęć uczniowie rozwijają swoją empatię, samoświadomość oraz poznają sposoby akceptowania trudnych odczuć.

Kursorem po Polsce

Maj dla klasy 4 miał być miesiącem długo wyczekiwanej wycieczki. Niestety obecna sytuacja nie pozwoliła na realizację ambitnych planów młodych podróżników. Nie oznaczało to bynajmniej, że czwartoklasiści porzucili swe globtroterskie zapędy! Niezrażeni przeciwnościami losu wyruszyli na wirtualne wyprawy kursorem po Polsce. A jakże – no bo przecież nie palcem po mapie! Bez korków i trzęsącego się autokaru, bez opłat i zwracania uwagi na warunki atmosferyczne odwiedzili wiele pałaców, muzeów, miast i zakątków Polski, do których zaprosiła ich pani Jolanta Leśnik, wychowawczyni. Warszawa, Kraków, Sanok, Pszczyna, Biskupin, Malbork, Cieszyn, Lednica to zaledwie kilka z wielu miejsc, do których zawitali, a tam do woli i według uznania przemierzali sale muzealne pełne pasjonujących eksponatów –od tych niemalże prehistorycznych przez regionalne czy gospodarstwa domowego po najwyższej klasy dzieła sztuki. Ich udziałem stały się wirtualne spacery, wirtualne zwiedzanie, wirtualne panoramy w wirtualnej Polsce, a z portalu wycieczek panoramicznych przywieźli na szczęście jak najbardziej realne i niezapomniane wrażenia, którymi podzielili się ze sobą podczas lekcji online. I choć brzmi to wszystko niemal jak science fiction, wirtualne zwiedzanie okazało się  fascynujące. Czwartoklasiści zainspirowani wirtualną wersją zgodnie wyrazili nadzieję, że już wkrótce odbędą podobne podróże w realu. Trzymajmy kciuki, aby ich życzenia szybko się spełniły!

Ogólnopolski Konkurs Biblijny "Sola Scriptura 2019/2020"

W związku z sytuacją pandemii i wszystkimi ograniczeniami, jakie obecnie panują, organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura 2019/2020” postanowili zmienić regulamin konkursu i odstąpić od przeprowadzenia 3. etapu, czyli ogólnopolskiego finału. Decyzję tę podjęto na podstawie rozporządzenie MEN z dnia 25 marca 2020 r. ws. szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W ten sposób Ogólnopolski Konkurs Biblijny „Sola Scriptura 2019/2020” został zakończony po dwóch etapach: szkolnym/parafialnym i rejonowym/diecezjalnym. A oto jego laureacii finaliści: Grupa I: Zofia Wiencek kl.5b– laureatka, Pola Jancarczyk kl.5b– finalistka, Joanna Mołodyńska kl.5a – finalistka. Grupa II: Piotr Szturc kl.8a – laureat, Daniel Heczko kl.8a – finalista, Daniel Stasiak kl.7a – finalista. Trzeba także nadmienić, że wyróżnienie w konkursie plastycznym w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego "Sola Scriptura" uzyskała Martyna Cieślar z kl.3. Wszyscy nagrodzeni uczniowie przygotowani zostali przez panią Annę Mosler. Serdecznie gratulujemy! Ponadto organizatorzy zdecydowali, aby w edycji 2019/2020 przyznać specjalną pamiątkową statuetkę naszej byłej uczennicy Annie Konieczny (która od 3 klasy SP uczestniczyła w konkursie) za 10-krotny udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym „Sola Scriptura”. To naprawdę wspaniałe dokonanie!

Powołanie do Kadry Narodowej KU-16

I na koniec wiadomości sportowe. Uczennice naszej szkoły Karolina Kiraga z klasy 8a i Sandra Hracka z klasy 7a zostały powołane do Reprezentacji Kraju KU-16. Dziewczyny rozpoczęły przygodę z koszykówką zaraz po rozpoczęciu nauki w klasie 1.Zajęcia sportowe stały się ich sposobem spędzania wolnego czasu i przygodą, dzięki której mogły realizować dziecięce marzenia. Zamiłowanie do sporu i talenty pokazywały także w innych dyscyplinach ale to właśnie dzięki sprzyjającej w SP 1 atmosferze do uprawiania koszykówki dziewczyny wybrały „basket”. Koszykówka jest pięknym dyscypliną, która wymaga od jej miłośników zaangażowania i wyrzeczeń, ale daje wiele radości z uczestnictwa w sportowym widowisku, z kontaktu z rówieśnikami oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Tak jak każda osoba uprawiająca sport Karolina i Sandra spotykały się z porażkami i przeciwnościami losu, które mogły zniechęcić. Ale sport uczy nas przegrywać, pokonywania przeszkód i cierpliwości, która przynosi owoce. Koszykówka jako sport zespołowy opiera się na drużynie, dlatego należy wspomnieć, że cała grupa, prowadzona przez panią Aleksandrę Nosowicz, odnosiła wiele sukcesów. W poprzednim roku szkolnym uczestniczyła w Krajowych Finałach SZS, gdzie zajęła VI miejsce. Od 3 lat dziewczyny są w pierwszej drużynie powiatu i czołówce Śląska. Nasza drużyna od lat odnosi znaczące sukcesy w rozgrywkach Śląskiej Ligi Koszykówki: I miejsce w latach 2019, 2017, 2016, III miejsce w 2018.Powołanie do reprezentacji kraju jest na pewno dużym sukcesem naszych uczennic, ale mamy nadzieję że to zaledwie początek spotkań ze sportem na wysokim poziomie i wyzwanie.. do dalszej pracy nad sobą. Gratulacje!

 

Co przyniesie czerwiec?

Jak widać, w Jedynce naprawdę sporo się dzieje. Pomimo zdalnego nauczania szkolne życie toczy się nadal – gwarnie, radośnie, z pasją i zaangażowaniem całej społeczności. Miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna zmierza ku poprawie i już wkrótce wszyscy znów zawitamy w mury szkolne – zdrowi, uśmiechnięci, bogatsi o nowe doświadczenia! Póki co wracają najmłodsi, ponieważ zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEN szkoła świadczy zajęcia opiekuńcze dla klas 1–3. Wracają również najstarsi na konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych, jako że już wkrótce przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, który w tym roku odbędzie się w dniach 16–18 czerwca, a od 1 czerwca zaplanowano również konsultacje dla pozostałych uczniów. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w pełnym rygorze sanitarnym.

A jak będą wyglądały ostatnie tygodnie zajęć dydaktycznych roku szkolnego 2019/2020? Trudno przewidzieć, co nam przyniesie ten przedziwny czas. Jedno jest pewne – nieważne, czy w murach czy poza nimi – w sieci… w SP1 nadal będzie się dużo działo! To pewne! Ale o tym w czerwcu. Dziś Jedynka życzy wszystkim zdrowia. Trzymajmy się!

Jolanta Leśnik

                                                                      


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3