Miasto Wisła - oficjalna strona

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu

Adres
dzielnica: Czarne
ul. Zameczek 1
tel.: 33 854 65 00
e-mail: zamekwisla@zamekwisla.pl
www.zamekwisla.pl
Dodaj do planera

Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle jest częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. To obiekt wcześniejszy niż rezydencja Prezydenta, z czasów gdy w pobliżu istniał myśliwski pałacyk Habsburgów (spłonął w 1927 roku). Kaplicę zbudował nadworny architekt cieszyńskich Habsburgów Albin Prokop. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku, pochodzący z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. W ołtarzu umieszczone są dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. Na ścianach nawy głównej znajdują się krucyfiks z I połowy XVII w. oraz przedstawiający Świętą Rodzinę obraz z początków XVII stulecia. Drugi krucyfiks pochodzi z I połowy XV w. i jest umieszczony jest na chórze. W prezbiterium zobaczyć można drewniane lektorium oraz fotel i taborety dla celebrantów. Nawa główna oddzielona jest od prezbiterium ozdobnie kutą balustradą. Na wprost niej ustawione są dwa klęczniki oraz fotele dla Pary Prezydenckiej. Po lewej stronie kaplicy znajduje się figura Św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej), po prawej stronie chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego), a nad chrzcielnicą mały krucyfiks (dar Marii Kaczyńskiej, która ufundowała też mosiężno-srebrne tabernakulum).

W Kaplicy w niedzielę odbywają się nabożeństwa - o 10:30 ewangelickie, o 12:00 katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego).

Wstęp: bezpłatnie.

Od środy do soboty, o godz.: 11.00, 12.30 i 14.00, w 15-20 osobowych grupach z przewodnikiem, do uzgodnienia telefonicznie.

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy