Miasto Wisła - oficjalna strona

Zameczek Myśliwski Habsburgów

Adres
dzielnica: Centrum
ul. Lipowa 4a
tel.: 33 855 35 60
tel.: 535 543 532
Dodaj do planera

Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. Prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej.

Fryderyk Habsburg po raz pierwszy gościł na polanie w 1880 roku. Z okazji zakończenia budowy zorganizował polowanie, na którym jego żona Izabela ustrzeliła 30 głuszców. Arcyksiążę i jego małżonka tak często organizowali polowania dla arystokratów z całej Europy, że populacja ptaków występujących w Beskidach zmalała prawie do zera. W 1915 r. w pałacyku przebywał cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem. W tym samym roku Wisłę odwiedził arcyksiążę Karol Habsburg, późniejszy cesarz austriacki. Habsburgowie zorganizowali ostatnie polowanie się w 1916 r. Arcyksiążę Fryderyk ustrzelił wtedy dwa koguty głuszca.
Po zakończeniu I wojny światowej majątek Habsburgów został znacjonalizowany i wcielony do państwa polskiego. Zameczek został niestety ograbiony i zniszczony przez miejscową ludność. Zadecydowano więc o jego generalnym remoncie i przeznaczeniu na schronisko turystyczne PTTK. Funkcję tę pełnił od 1925 do 1986 roku z przerwą w okresie drugiej wojny światowej, gdy ukrywali się w nim partyzanci. By uchronić budynek przed ruiną, zameczek został przeniesiony do centrum Wisły, blisko dworca autobusowego. Obecnie znajdują się w nim wiślański oddział PTTK, Informacja Turystyczna, wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego" oraz escape room "Zamek Zagadek".

Zameczek znajduje się na Szlaku Śląskiej Architektury Drewnianej, Szlaku Habsburgów i Drogi Książęcej "Via Ducalis".

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy