Miasto Wisła - oficjalna strona

Otwarcie Jaskini Malinowskiej

Rozpoczęcie imprezy: 2019-06-08
Zakończenie imprezy: 2019-06-08
Miejsce imprezy: Jaskinia Malinowska
Godzina: 11:00
Organizator imprez: Miasto Wisła, Nadleśnictwo Wisła, Klub Alpinistyczny BG GOPR
Organizator - kontakt: 33 855 2425

Już w sobotę (8 czerwca br.) zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego udziału w otwarciu Jaskini Malinowskiej - jedynej tak łatwo dostępnej w Beskidach! 

 

Zbiórka wszystkich chętnych zaplanowana jest na godz. 10:45 na Przełęczy Salmopolskiej, aby o 11:00 wyruszyć wspólnie z przewodnikiem na czerwony szlak i po około 45 minutach dotrzeć do wlotu jaskini. Tam przywita wszystkich góralska kapela, a o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste udostępnienie jaskini i wystąpienia zaproszonych gości. Następnie wszystkich zebranych zapraszamy poniżej szlaku na tzw. "stokówkę" na posiady przy ognisku z kiełbaską i napojami. Prowiant dla wszystkich przygotujemy! Tam również będzie towarzyszyć wszystkim kapela góralska. 

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m npm. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Jaskinia należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wsch-zach, z uwzględnieniem 10 m szczelinowej studni wejściowej,  tworzą wysokie a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Jaskinia według ostatnich pomiarów ma 249,5m długości korytarzy i głębokość 23,20 m. 

Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR udało się zamontować system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini. Został uporządkowany teren wokół wejścia do jaskini oraz przygotowano oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić. Wystarczy posiadać czołówkę i już można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini. Jest to pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach!

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w uroczystości otwarcia!

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy