Miasto Wisła - oficjalna strona

Finisaż wystawy Marty Węg

Miejsce imprezy: Ochorowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu
Organizator imprez: Ochorowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu
Termin imprezy
od 2023-03-26 17:00 do 2023-03-26

W niedzielę 26 marca br zapraszamy Państwa serdecznie do Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” na finisaż wystawy Martty Węg pt. „Droga. Przystanek Wisła”.   

Wolność twórcy pozwala na penetrowanie przestrzeni sztuki w poszukiwaniu własnych inspiracji. Pokornie budując swój malarski świat, Martta Węg szuka własnej prawdy artystycznej. Każdy obraz to intymna rozmowa z samą sobą, ale i ze światem, z drugim człowiekiem. Mówi, że przy malowaniu zawsze towarzyszy jej wielkie skupienie.

Wtedy codzienność przestaje istnieć. Zapominam o tu i teraz - tak jak bohaterki moich obrazów. Kobiety. Bo tylko one tak potrafią żyć na moich obrazach. Choć umieszczone w konkretnym miejscu, myślami są w przeszłości, a czasem też w przyszłości. Często zadumane, refleksyjne, zagadkowe i poszukujące, skupione. Ich zewnętrzny wizerunek jest odbiciem ich wnętrza, przeżywają ciągłą retrospekcję. Żyją swoim życiem na moich obrazach, ich życie zostaje zatrzymane. To jest ten czas na spojrzenie za siebie, a może czasem przed. Bywają odpowiedzią na to, na co w sobie często odpowiedzi nie znajduję. Nie ilustrują zdarzeń, tylko wyrażają emocje z nimi związane. Nie budują fabuły, ale tworzą klimat i są medium do jego wyrażania – opowiada artystka.

Klimat ten tworzą też plamy barwne, podobnie jak budują napięcie i kreują postacie. Kolor fascynował Marttę Węg od zawsze, ponieważ stwarza nieograniczone możliwości. To właśnie kolor i tonacja obrazu pozwalają na wyrażanie emocji, odkrywanie tych najbardziej ukrytych, przez co obraz staje się szczery i prawdziwy. Sam proces twórczy zaczyna się dla artystki dużo wcześniej, zanim weźmie pędzel do ręki i stanie przed płótnem. Jest to moment, kiedy pojawia się bodziec, który prowokuje do tworzenia.

Mam to szczęście, że mogę próbować, w sposób, do którego czuję się powołana, zatrzymywać kształt, kolor, zapach. Tak więc szkicuję szybko to, co widzę, zapisuję odczucia, słowami nazywam skojarzenia, z których jedne wkrótce, a inne po latach zaczynają żyć nowym życiem. Tak powstają moje obrazy. A każdy z nich to przyjaciel, który zawsze jest, który czeka, by rozmawiać. W bliskości z nimi doświadczam uczucia prawdziwej przyjaźni, która z każdym nowym obrazem pogłębia się, rozszerza i zespala w jedno - moje malarstwo i mnie. To mój świat malarski i własny - staram się w nim być sobą, omijając wszelkie mody i trendy – opisuje swoją twórczość Martta Węg.

Serdecznie zapraszamy na Finisaż wystawy Martty Węg „Droga.Przystanek Wisła”, który odbędzie się 26 marca 2023 roku o godz. 17.00 w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.

 

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy