Miasto Wisła - oficjalna strona

500 lat reformacji

29.03.2017

„Obchody Pamiątki Reformacji w Wiśle w XIX i XX wieku w kontekście rocznicy 500 lat reformacji” były tematem kolejnego spotkania grupy dyskusyjnej, które odbyło się 28 marca w wiślańskiej bibliotece. Historyczne wprowadzenie do dyskusji przygotowała Danuta Szczypka, a w rozmowie udział wzięli ks. Waldemar Szajthauer i ks. Łukasz Ostruszka.

Pierwsza wzmianka dotycząca obchodów rocznicy reformacji w Wiśle pochodzi z 1817 roku, kiedy ewangelicy cieszyńscy organizowali uroczyste nabożeństwa w swoich zborach. 300-lecie wydarzeń w Wittenberdze zasygnalizowano w Kościele Jezusowym w Cieszynie oraz nowych domach modlitwy, wzniesionych po Patencie tolerancyjnym, o czym świadczy Jura Gajdzica, chłopski „piśmiorz” z Cisownicy. 400 lat reformacji obchodzono w 1917 roku, choć trwała jeszcze I wojna światowa. Zwykle przystrajano kościół młodymi drzewkami i girlandami z kwiatów i zieleni, nabożeństwom towarzyszyła bardziej okazała oprawa muzyczna i podniosły nastrój. Od 1903 roku urządzano akademie dla dzieci i młodzieży szkolnej, gdyż 31 października w monarchii Habsburgów był dla ewangelików dniem wolnym od nauki. Na przełomie wieków pamiętano o wielu reformatorach Kościoła, dzieci deklamowały wiersze nie tylko o Marcinie Lutrze, ale także Janie Husie, Filipie Melanchtonie czy Janie Kalwinie.

W latach międzywojennych szczególnie obchodzono Pamiątkę Reformacji w 1924 roku, kiedy towarzyszyła jej uroczystość powitania nowego, wielkiego dzwonu. W latach 30. XX wieku akademie urządzał Związek Polskiej Młodzieży Ewangelickiej, utrwalił się także zwyczaj organizowania koncertów. Po II wojnie światowej warunki działalności wszystkich Kościołów i wyznań zmieniły się. Państwo socjalistyczne toczyło walkę z kościołami (Millenium Chrztu Polski a Tysiąclecie Państwa Polskiego), dlatego w 1967 roku 450-lecie reformacji miało odbywać się bez manifestacyjnych i widowiskowych uroczystości. W późniejszych latach w dzień Pamiątki Reformacji organizowano wykłady, ewangelizacje i koncerty.

Do dyskusji o obchodach reformacji zasiadło 20 osób różnych wyznań. Zauważone zostało zachowanie władz Kościoła Rzymskokatolickiego i władz państwowych wobec 500 lat reformacji. Doceniano obecność papieża Franciszka I na uroczystym nabożeństwie reformacyjnym w Szwecji oraz prymasa polski abp. Wojciecha Polaka w Cieszynie. Jeden z dyskutantów stwierdził, że pięknie zachowały się samorządy, zwłaszcza w województwach śląskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim, gdzie sejmiki wojewódzkie podjęły uchwałę o Roku Reformacji. Wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywa się w tym roku, reformacja bowiem to nie tylko reforma Kościoła, ale wielkie przemiany społeczno-polityczne i kulturowe, które odcisnęły swe piętno w dziedzinach takich jak oświata, gospodarka i szeroko pojęta kultura.

Link do wydarzenia: http://biblioteka.wisla.pl/?p=7856



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy