Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
W miniony piątek, 16 czerwca br. cieszyliśmy się w Wiśle nie tylko piękną, słoneczną pogodą.
Salę Koncertową Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia wypełniały dźwięki muzyki wykonywanej na instrumentach smyczkowych - skrzypcach, wiolonczeli oraz kontrabasie. To za sprawą odbywającego się I Festiwalu Smyczkowego - wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w naszym mieście. Miłym i wartym podkreślenia akcentem towarzyszącym Festiwalowi, była wystawa instrumentów artysty lutnika, Pana Jacka Rajby z Bielska - Białej.
W Koncercie Inaugurującym Festiwal wystąpiły uczennice SOM im. J. Drozda w Wiśle: Justyna Suszka i Liliana Ziółkowska oraz skrzypaczka, Pani Agnieszka Budzik - ucząca w wiślańskim Ognisku.
Na zaproszenie pomysłodawczyni i głównego organizatora tegoż przedsięwzięcia - Pani Igi Baranowskiej-Jagiełło, Dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle, odpowiedzieli nauczyciele i najmłodsi uczniowie śląskich szkół muzycznych, działających w Katowicach, Bytomiu (OSM I i II st. im. Fr. Chopina) oraz w Tarnowskich Górach. W te niełatwe, "turniejowe szranki " dzielnie stanęli również gospodarze imprezy - uczniowie SOM w Wiśle. Każdy z uczestników Festiwalu musiał wykonać dwa kontrastujące utwory, w tym obowiązkowo jeden o charakterze ludowym.
Jury Festiwalu postanowiło przyznać następujące Nagrody:
TYTUŁ "MISTRZA SMYCZKA" - Alicji Witkowskiej z PSM I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Aleksandry Kruszony.
NAGRODĘ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU O CHARAKTERZE LUDOWYM - Laurze Różańskiej z PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, kształcącej się w klasie wiolonczeli Pani Danuty Sobik-Ptok. Ponadto, uczennica ta otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ - DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA FESTIWALU.
Jury postanowiło wyróżnić NAJLEPSZĄ PIANISTKĘ akompaniującą młodym muzykom - Panią Aleksandrę Łukaszczyk z PSM I stopnia w Tarnowskich Górach.
Wszystkim uczestnikom Festiwalu Jury przyznało Wyróżnienia Pierwszego oraz Drugiego Stopnia. I tu, ogromna radość, bowiem Wiślanka EMILIA CIEŚLAR, uczennica Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda, w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Budzik otrzymała WYRÓŻNIENIE I STOPNIA! SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA II STOPNIA, reprezentujący SOM:
- Nikola Cieślar
- Anna Gajdzica
- Laura Szatan
- Liliana Ziółkowska
GRATULUJEMY WSZYSTKIM uczestnikom Festiwalu!
Zmaganiom wszystkich uczestników, bacznie przyglądało się Jury Festiwalu:
Pani Anna Szabelka, Przewodnicząca Jury - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych w Państwowej Szkole Muzycznej l i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych, doskonaląc swoje umiejętności m.in. u Prof. Ireny Dubiskiej oraz Mariny Jaszwili. Studia podyplomowe w AM im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem u Profesora Konstantego Andrzeja Kulki. W roku 1995 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem Kwartetu Smyczkowego Akademos, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jednym z ostatnich jej projektów artystycznych jest Trio fortepianowe "Ad Astra".
Pani Iwona Drozdowska - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach.
Muzyk - instrumentalista orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, Kwartetu Smyczkowego "Amati" oraz Zespołu Muzyki Irlandzkiej "Donegal", z którym koncertuje w kraju i zagranicą. W 2007 r. została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Nagrodą tegoż Ministra za wybitne osiągnięcia pedagogiczne.
Do jej słynnych wychowanków należą m.in:
Mateusz Adamczyk, laureat wielu konkursów muzycznych. Jego album płytowy "Magia del tango", nagrany z zespołem Marcin Wyrostek & Tango Corazon Quintet, został nominowany do Nagrody "Fryderyk" w 2 kategoriach i otrzymał status potrójnej platyny.
Ewa Wacławczyk, artystka występująca z kwartetem smyczkowym Behemat-Quartet, uczestniczyła m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej " Warszawska Jesień" w Warszawie, dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Piotr Mach, Koncertmistrz Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, laureat wielu konkursów, współzałożyciel Zespołu "Patrick's Hat" prezentującego folklorystyczną muzykę irlandzką.
Pani Beata Drzewiecka - Pianistka, kameralistka, wieloletnia akompaniatorka oraz solistka Polskiego Zespołu Śpiewaczego Hutnik w Trzyńcu (Republika Czeska), pod dyrygencją Cezarego Drzewieckiego, mająca w swoim dorobku artystycznym występy w tak prestiżowych miejscach jak: Sala Wielka (Balowa) Zamku Królewskiego w Warszawie, Kammermusiksaal Filharmonii Berlińskiej oraz Katedra w Winchester w Wielkiej Brytanii. W latach 90-tych pracowała w wymienionych wcześniej szkołach muzycznych - w Katowicach oraz w Bytomiu, dokonując w tym czasie nagrań dla TVP Katowice, występując w Śląskiej Trybunie Kompozytorów, gdzie prawykonywała utwory fortepianowe Tadeusza Żmudzińskiego oraz Witolda Szalonka. Obecnie uczy gry na fortepianie w szkole muzycznej w Wiśle (Filii PSM w Cieszynie). W 2009 roku została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej", a w 2019 r. - Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Udziela się także muzycznie poprzez akompaniament organowy i śpiew w Kościele pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej u Księży Salezjanów w Wiśle.
Pani Maria Śliż - Muzyk, dyrygowała dwoma chórami w Parafiach Ewangelickich w Wiśle, gdzie pełniła również funkcję organisty. Wybitna znawczyni muzyki i tradycji folklorystycznych naszego regionu, założycielka odnoszącej najwyższe sukcesy w konkursach ogólnopolskich Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Stejizbianki". W roku 2017 Rada Miejska przyznała temu zespołowi Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Statuetkę "Trzy Smreki" za szczególne osiągnięcia w działalności i twórczości artystycznej.
Z wielkim zainteresowaniem i radością będziemy oczekiwać kolejnych edycji tej pięknej muzycznej perełki w „Perle Beskidów”.
(ea)