Miasto Wisła - oficjalna strona

I Festiwal Smyczkowy

19.06.2023

W miniony piątek, 16 czerwca br. cieszyliśmy się w Wiśle nie tylko piękną, słoneczną pogodą. 

Salę Koncertową Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia wypełniały dźwięki muzyki wykonywanej na instrumentach smyczkowych - skrzypcach, wiolonczeli oraz kontrabasie. To za sprawą odbywającego się I Festiwalu Smyczkowego - wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w naszym mieście. Miłym i wartym podkreślenia akcentem towarzyszącym Festiwalowi, była wystawa instrumentów artysty lutnika, Pana Jacka Rajby z Bielska - Białej. 

W Koncercie Inaugurującym Festiwal wystąpiły uczennice SOM im. J. Drozda w Wiśle: Justyna Suszka i Liliana Ziółkowska oraz skrzypaczka, Pani Agnieszka Budzik - ucząca w wiślańskim Ognisku.

Na zaproszenie pomysłodawczyni i głównego organizatora tegoż przedsięwzięcia - Pani Igi Baranowskiej-Jagiełło, Dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle, odpowiedzieli nauczyciele i najmłodsi uczniowie śląskich szkół muzycznych, działających w Katowicach, Bytomiu (OSM I i II st. im. Fr. Chopina) oraz w Tarnowskich Górach. W te niełatwe, "turniejowe szranki " dzielnie stanęli również gospodarze imprezy - uczniowie SOM w Wiśle. Każdy z uczestników Festiwalu musiał wykonać dwa kontrastujące utwory, w tym obowiązkowo jeden o charakterze ludowym.

 

Jury Festiwalu postanowiło przyznać następujące Nagrody:

 

TYTUŁ "MISTRZA SMYCZKA" - Alicji Witkowskiej z PSM I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Aleksandry Kruszony.

 

NAGRODĘ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU O CHARAKTERZE LUDOWYM  - Laurze Różańskiej z PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, kształcącej się w klasie wiolonczeli Pani Danuty Sobik-Ptok. Ponadto, uczennica ta otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ - DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA FESTIWALU.

 

Jury postanowiło wyróżnić NAJLEPSZĄ PIANISTKĘ akompaniującą młodym muzykom - Panią Aleksandrę Łukaszczyk z PSM I stopnia w Tarnowskich Górach.

Wszystkim uczestnikom Festiwalu Jury przyznało Wyróżnienia Pierwszego oraz Drugiego Stopnia. I tu, ogromna radość, bowiem Wiślanka EMILIA CIEŚLAR, uczennica Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda, w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Budzik otrzymała WYRÓŻNIENIE I STOPNIA! SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA II STOPNIA, reprezentujący SOM:

- Nikola Cieślar

- Anna Gajdzica

- Laura Szatan

- Liliana Ziółkowska

 

GRATULUJEMY WSZYSTKIM uczestnikom Festiwalu!

 

Zmaganiom wszystkich uczestników, bacznie przyglądało się Jury Festiwalu:

Pani Anna Szabelka, Przewodnicząca Jury - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych w Państwowej Szkole Muzycznej l i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych, doskonaląc swoje umiejętności m.in. u Prof. Ireny Dubiskiej oraz Mariny Jaszwili. Studia podyplomowe w AM im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem u Profesora Konstantego Andrzeja Kulki. W roku 1995 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem Kwartetu Smyczkowego Akademos, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jednym z ostatnich jej projektów artystycznych jest Trio fortepianowe "Ad Astra".

 

Pani Iwona Drozdowska - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. 

Muzyk - instrumentalista orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, Kwartetu Smyczkowego "Amati" oraz Zespołu Muzyki Irlandzkiej "Donegal", z którym koncertuje w kraju i zagranicą. W 2007 r. została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Nagrodą tegoż Ministra za wybitne osiągnięcia pedagogiczne.

Do jej słynnych wychowanków należą m.in: 

Mateusz Adamczyk, laureat wielu konkursów muzycznych. Jego album płytowy "Magia del tango", nagrany z zespołem Marcin Wyrostek & Tango Corazon Quintet, został nominowany do Nagrody "Fryderyk" w 2 kategoriach i otrzymał status potrójnej platyny.

Ewa Wacławczyk, artystka występująca z kwartetem smyczkowym Behemat-Quartet, uczestniczyła m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej " Warszawska Jesień" w Warszawie, dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. 

Piotr Mach, Koncertmistrz Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, laureat wielu konkursów,  współzałożyciel Zespołu "Patrick's Hat" prezentującego folklorystyczną muzykę irlandzką.

 

Pani Beata Drzewiecka - Pianistka, kameralistka, wieloletnia akompaniatorka oraz solistka Polskiego Zespołu Śpiewaczego Hutnik w Trzyńcu (Republika Czeska),  pod dyrygencją Cezarego Drzewieckiego, mająca w swoim dorobku artystycznym występy w tak prestiżowych miejscach jak: Sala Wielka (Balowa) Zamku Królewskiego w Warszawie, Kammermusiksaal Filharmonii Berlińskiej oraz Katedra w Winchester w Wielkiej Brytanii. W latach 90-tych pracowała w wymienionych wcześniej szkołach muzycznych - w Katowicach oraz       w Bytomiu, dokonując w tym czasie nagrań dla TVP Katowice, występując w Śląskiej Trybunie Kompozytorów, gdzie prawykonywała utwory fortepianowe Tadeusza Żmudzińskiego oraz Witolda Szalonka. Obecnie uczy gry na fortepianie w szkole muzycznej w Wiśle (Filii PSM w Cieszynie). W 2009 roku została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej", a w 2019 r. - Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Udziela się także muzycznie poprzez akompaniament organowy i śpiew w Kościele pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej u Księży Salezjanów w Wiśle.

 

Pani Maria Śliż -  Muzyk, dyrygowała dwoma chórami w Parafiach Ewangelickich w Wiśle, gdzie pełniła również funkcję organisty. Wybitna znawczyni muzyki i tradycji folklorystycznych naszego regionu, założycielka odnoszącej najwyższe sukcesy w konkursach ogólnopolskich Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Stejizbianki". W roku 2017 Rada Miejska przyznała temu zespołowi Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Statuetkę "Trzy Smreki" za szczególne osiągnięcia w działalności i twórczości artystycznej.

 

Z wielkim zainteresowaniem i radością będziemy oczekiwać kolejnych edycji tej pięknej muzycznej perełki w „Perle Beskidów”. 

 

(ea)



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy