Miasto Wisła - oficjalna strona

Konferencja Hadynowska

11.09.2019

Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny
2-3 października 2019 r. Cieszyn – Wisła

W roku 2019 ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Stanisława Hadyny Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Muzyki w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle organizują Ogólnopolską konferencję naukową z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Pierwszy dzień obrad odbywa się na ul. J. U. Niemcewicza 2 w Sali kameralnej im. Jana Sztwiertni w Cieszynie, drugi na pl. B. Hoffa 3 w Sali głównej biblioteki w Wiśle. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty wygłaszają specjaliści w zakresie muzyki, folkloru, historii, literatury i kultury. Żadna z wcześniej organizowanych konferencji i sesji naukowych nie podejmowała tak szeroko zagadnień związanych z twórczością Stanisława Hadyny, jego dorobkiem muzycznym i literackim. W zamierzeniu organizatorów wydarzenie ma inspirować i zachęcać do dalszych poszukiwań źródłowych i analiz niesłychanie bogatej i wielowymiarowej twórczości Stanisława Hadyny. Należy mieć nadzieję, że konferencja będzie miała charakter przełomowy i rozpocznie nowe prace badawcze.

Konferencji towarzyszą: projekcja filmu „Młodość Chopina” z 1951 roku w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie scenariusza opartego na noweli Stanisława Hadyny „Niezatarte ślady” oraz koncert kameralny „Stanisław Hadyna – in memoriam” w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną nieznane dotąd preludia i mazurki Stanisława Hadyny. Kompozycje te napisał w 1946 roku i zadedykował żonie Agacie: „Ukochanej żonie, Najdroższej towarzyszce i siostrze Stach. Wisła 19.X.1946." W trakcie konferencji dostępne będą dwie wystawy przygotowane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej (Cieszyn i Wisła) oraz przez miasto Wisła we współpracy z Rodziną kompozytora i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” (wystawa plenerowa na rynku w Wiśle na pl. Bogumiła Hoffa).

Cenna spuścizna Stanisława Hadyny przechowywana jest głównie w Koszęcinie i w Wiśle. Organizatorzy otwartej dla wszystkich chętnych konferencji planują upublicznić jej wyniki w postaci osobnego wydawnictwa. Zarówno na obrady, jak i na pokaz filmowy i koncert – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy