Miasto Wisła - oficjalna strona

Mieszanie owiec i inne atrakcje związane z pasterstwem

20.05.2016

Beskidy łączą w sobie nowoczesność z tradycją. Od kilku lat zauważyć można powrót do pasterstwa. Właśnie rozpoczyna się sezon na wypasanie owiec i wytwarzanie produktów na bazie owczego mleka. Zapraszamy do Wisły na mieszanie owiec.

- Z roku na rok zauważamy, że tradycje pasterskie wzbudzają coraz większą popularność i zainteresowanie. Turyści fascynują się tym tradycyjnym zajęciem, chcą oglądać wypasanie owiec, mieszanie owiec, chętnie kosztują tradycyjne produkty owczarskie – przede wszystkim sery, przyglądają się, jak wygląda proces ich produkcji. Z drugiej strony widzimy zainteresowanie naszych gospodarzy, którzy chętniej decydują się na hodowlę owiec, aby powiększać swoje stada – zauważa Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Już w najbliższą niedzielę, 22 maja, Wisła zaprasza na Cieńków do pasterskiej kolyby. Tam odbędzie się tradycyjne mieszanie owiec połączone z pokazami serowarstwa. - Będzie można skosztować pierwszych w sezonie serów, posłuchać regionalnej muzyki, ponieważ towarzyszyć nam będzie kapela góralska. Będzie wiele innych atrakcji, dlatego zapraszam wszystkich na godzinę 13.00 na Cieńków – mówi kierownik referatu.

Już dziś warto zaplanować wypad na kolejne wydarzenia z owcami w roli głównej. 17 lipca  na Pasiekach odbędzie się spotkanie poświęcone tradycjom serowarstwa z owczego i krowiego mleka - pokazy wyrobu oraz degustacje oscypków, bundzu, bryndzy, redykołek i innych serów wołoskich.
6 i 7 sierpnia na Skolnitym zaplanowano Festiwal Sera
24 września na Cieńkowie odbędzię się na rozchód owiec. Będzie to tradycyjne zakończenie wypasu związane z powrotem owiec do swoich gospodarzy, podsumowanie wypasu oraz wspólna biesiada.

Wszystkie imprezy są bezpłatne. -  Chciałabym także przypomnieć, że inne miejscowości zrzeszone w ramach Beskidzkiej 5 (Istebna, Szczyrk, Brenna, Ustroń) organizują podobne imprezy, na które również zapraszam – dodaje Ewa Zarychta.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy