Miasto Wisła - oficjalna strona

Noc bibliotek w Wiśle

6.06.2016

4 czerwca ponad 1000 bibliotek z całego kraju wzięło udział w akcji Noc bibliotek w tym roku odbywającej się pod hasłem „Wolno czytać!”. Wisła również włączyła się do działań mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Biblioteka miejska przygotowała atrakcyjny program, w ramach którego odbyły się: wernisaż wystawy Zbigniewa Niemca, koncert „Ballady Leonarda Cohena” i nocne zwiedzanie biblioteki „Z historią w tle”.

Wystawę pt. „Libri amici, libri magistri”(„Książki przyjaciółmi, książki nauczycielami”) otwarto o godz. 19.00. Jej Autora przedstawiła zebranym Danuta Koenig, naczelnik Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej miasta Ustroń, zapoznając z biografią i twórczością literacką artysty, który ukończył wiślańskie Liceum Ogólnokształcące i przez lata zawodowo i twórczo związany był z Wisłą, m.in. jako współorganizator Wiślańskich Dni Sportu i Tygodnia Kultury Beskidzkiej, współtwórca grupy twórczej „Brzimy”, a także autor maskotki „Wiślaczka”. Prace pochodzącego z Ustronia Zbigniewa Niemca omówiła dyrektor biblioteki Renata Czyż, zaznaczając, że bohaterką wystawy jest książka, dlatego też biblioteka jest najlepszym miejscem dla jej ekspozycji. Grafiki i fotomontaże, czy kolaże fotograficzne, oczarowały uczestników wernisażu, dlatego tych, którzy nie mogli przybyć na otwarcie, zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki.

O godz. 20.00 odczytany został wiersz Danuty Wawiłow „Szybko”, który wybrzmiał w tym roku we wszystkich bibliotekach biorących udział w akcji oraz rozpoczął się koncert. Ballady Leonarda Cohena światowej sławy artysty, autora tekstów i muzyki, znane są szeroko, a dzięki przekładom Macieja Zembatego bardzo dobrze również w Polsce. Wersje oryginalne w języku angielskim w Noc bibliotek wykonał Jan Marczewski, student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Sympatyczny, młody artysta przy pomocy tylko gitary i własnego głosu zyskał uznanie i gorące brawa publiczności.

Na nocne zwiedzanie wyruszyła liczna grupa ciekawych historii biblioteki i Domu Zdrojowego. O architekturze modernistycznej i najwyższych rangą gościach opowiadała dyrektor Renata Czyż, najważniejsze wydarzenia kulturalne międzywojennej Wisły miały bowiem miejsce właśnie w Domu Zdrojowym. Odbył się w nim w 1937 roku „Wieczór poetów śląskich”, imprezy towarzyszące największemu wydarzeniu folklorystycznemu jakim było Święto Gór oraz Zjazd Ziem Górskich. Wykłady, prelekcje i spotkania autorskie organizowane w ramach Wakacyjnego Instytutu Sztuki toczyły się w sali głównej w latach 1937-1939, a oprócz słuchaczy uczestniczyła w nich śmietanka polskiej literatury i sztuki okresu międzywojennego. Z kolei po drugiej wojnie światowej działało tu Kino „Marzenie”, a w 1949 roku odbył się Zjazd Filmowców, który narzucił polskiej kinematografii socrealizm i cenzurę. Etapy rozwoju biblioteki, zwłaszcza w ostatnim czasie, przebieg remontu i przebudowy, uczestnicy obejrzeli w pracowni komputerowej, gdzie pokazana została prezentacja multimedialna z ostatniej metamorfozy placówki.

Wszystkim, którzy zgodnie z wymową wiersza „Szybko”, zwolnili tego wieczoru i znaleźli czas dla sztuki i historii, dziękujemy za udział w wernisażu, koncercie i zwiedzaniu. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok!

Fotogaleria z wydarzenia: http://biblioteka.wisla.pl/?p=6425



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy