Miasto Wisła - oficjalna strona

Owce już na pastwisku

15.05.2023

W niedzielę 14 maja już po raz trzeci na Pasiekach w Wiśle odbył się Wiślański Wygón Łowiec. Wydarzenie, w którym bardzo chętnie uczestniczą zarówno mieszkańcy, turyści, twórcy ludowi jak i artyści.

Po dźwiękach trombit, które rozległy się po wiślańskich gróniach i pięknym śpiewie dziewcząt z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła" gospodarze Barbara i Jan Kędzior z dziećmi i wnukami wyprowadzili stado owiec  na łąkę. Cały pokaz okraszony był opowieścią zaprzyjaźnionego owczarza z Nydku dr Michała Milerskiego, który wytłumaczył skąd taka tradycja się wzięła i dlaczego jest taka ważna. Słowo Boże natomiast przytoczył i poprowadził wspólną modlitwę za udany sezon pasterski Jerzy Kędzior wiceprezes Oddziału Górali Śląskich. Następnie odbył się pokaz zaganiania owiec przez psy pasterskie, które poprowadziła Pani Nina Kwiatkiewicz wypasająca owce w Parku Karkonowskim i zajmująca się szkoleniem psów pasterskich.
 
Oficjalnego otwarcia dokonali natomiast na scenie Aneta Legierska Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego do spraw subregionu południowego, Ewa Żak Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Tomasz Bujok burmistrz miasta Wisła i gospodarze Barbara i Jan Kędzior, witając wszystkich zebranych. Goście przekazali na ręce gospodarzy gratulacje i podziw za kultywowanie lokalnej tradycji i ogrom pracy włożonej w dbałość o ziemię i dziedzictwo kulturowe regionu. 
Pani Pełnomocnik Aneta Legierska przekazała na ręce Burmistrza, Gospodarzy i Wiślańskiego Centrum Kultury listy od Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, natomiast burmistrz Wisły Tomasz Bujok zwrócił uwagę, że w Wiśle jest kilka gospodarstw owczarskich i każde z nich jest dla Wisły bardzo ważne.
 
Po oficjalnym rozpoczęciu rozpoczęły się tańce i śpiewy w wykonaniu zespołów regionalnych z Wisły. Zatańczyli i zaśpiewali Zespół Regionalny "Mała Wisła", Kapela "Mała Wisła", Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Wisła".
Po występach tanecznych na scenie pojawiły się Kapela Wisła, Kapela Beskidzcy Zbóje i Kapela Janicek. Ta ostatnia z powodu opadów deszczu podjęła odważną decyzję o przeniesieniu się pod namiot, w którym siedzieli uczestnicy i w bardzo bliskim kontakcie dali popis swoich umiejętności muzycznych i biesiadnych. W dobrej zabawie nie przeszkodził nawet deszcz, który na szczęście pojawił się na samym końcu imprezy.
 
Ponadto odbyły się pokaz wyrobu sera klaganego w wykonaniu Józefa Michałka oraz pokaz wykonywania masła, który poprowadziła Ewa Lazar. Odbyły się też warsztaty plastyczne Iwony Klimaszewskiej i warsztaty z obróbki wełny, które przygotowało Centrum Pasterskie z Koniakowa. Całość dopełniali twórcy ludowi, wspaniała kuchnia regionalna i Wy wszyscy, którzy przybyliście na Wygón Łowiec w doskonałych humorach.
 
Projekt współfinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Wojewódzkiego Programu - Owca Plus do roku 2027, do którego aplikowało Stowarzyszenie 7 Dolin.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Wygonu Łowiec i zapraszamy do kontaktu z Wiślańskim Centrum Kultury osoby, które chciałyby i mają możliwości zorganizowania podobnych wydarzeń na terenie miasta Wisła.
 

 Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy