Miasto Wisła - oficjalna strona

Owce znów na halach

15.05.2017

Za nami tradycyjny obrzęd mieszania owiec. Jak co roku wiślańscy owczorze połączyli siły z Henrykiem Kukuczką ze Stecówki i wspólnie będą wypasać owce na wiślańskich i istebniańskich halach. Uroczysty redyk odbył się 13 maja przy bacówce na Cieńkowie.

Stado liczące ponad 200 owiec zostało symbolicznie poświęcone, okadzone i zgodnie z tradycją trzykrotnie przeprowadzone wokół „mojki” - małego świerka. O symbolice i poszczególnych etapach obrzędu opowiadał wszystkim zebranym Michał Milerski z Nydku.

Podczas Redyku Wiślańskiego zebrani mogli poznać różnice pomiędzy poszczególnymi owczymi czy krowimi serami, a przede wszystkim pokosztować świeżych wyrobów takich jak bunc, bryndza, brusek, mulka czy też gulaszu baraniego, buchty drożdżowej oraz ziołowej herbaty. Wydarzeniu towarzyszyły występy kapel i zespołów. Najpierw na scenie zaprezentowała się grupa złożona z byłych członków Zespołu Regionalnego "Wisła" - pasjonatów tańca, śpiewu i muzyki, którzy spotykają się w wolnych chwilach, by pielęgnować wiślański folklor. Występ na Cieńkowie był ich debiutem przed publicznością i został bardzo ciepło przyjęty. Następnie ze swoim repertuarem wystąpiły dzieci z zespołu „Mała Istebna”. Z repertuarem archaicznych pieśni pasterskich pokazała się Grupa Śpiewacza „Grónie” a po nich swój dynamiczny pokaz dała kapela, którą tworzą siostry Bacmaňákové ze Słowacji. Część artystyczną zakończyła kapela „Wista”, która rozruszała publiczność na tyle, że ta ruszyła w tany.

Wiślański redyk na stałe wpisał się w krajobraz naszego miasta i gromadzi zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy znów mogą delektować się najprawdziwszymi, owczymi serkami.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2019
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy