Miasto Wisła - oficjalna strona

Stanisław Hadyna - z Wisły w świat

2.08.2019

W czwartek, 1 sierpnia odbył się wernisaż plenerowej wystawy pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat", zorganizowanej przez miasto Wisła przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". To część obchodów Roku Stanisława Hadyny, którego Wisła jest ważnym elementem.

Otwarcie plenerowej wystawy, która pokazuje korzenie Stanisława Hadyny odbyło się na Placu Hoffa w Wiśle w czwartek, 1 sierpnia, kilka minut po godzinie 17:00. Wcześniej władze miasta i wszyscy zgromadzeni na rynku goście uczcili chwilą ciszy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat" jest jednym z najważniejszych elementów obchodów Roku Stanisława Hadyny w Wiśle. Przypomnijmy, że słynny kompozytor i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" właśnie w Wiśle miał swoje korzenie i tutaj przez pewien czas mieszkał.

- Wisła jest dumna, że miała takiego mieszkańca. Stanisław Hadyna jest honorowym obywatelem naszego miasta, doceniamy jego ogromny wkład w propagowanie kultury Śląska Cieszyńskiego i całego Śląska. Już 30 sierpnia czeka nas koncert zespołu "Śląsk" w pełnym składzie, który odbędzie się w wiślańskim amfiteatrze, który przecież nosi imię Stanisława Hadyny - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny, w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Stąd też pomysł na wystawę, która zagościła na wiślańskim rynku. Podczas wernisażu, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać najbardziej znanych pieśni tego wybitnego kompozytora, które zaśpiewali soliści "Śląska".

- Myślę, że ta wystawa to życie profesora Hadyny w pigułce. Jej istotą jest to, żeby przybliżyć jego niesamowicie barwny życiorys i to co profesor zrobił, także w kontekście swojego żywego pomnika, którym jest Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". To przecież osobowość nietuzinkowa, moim zdaniem to największa postać na Śląsku i jedna z największych w Polsce - powiedział Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Jak tłumaczy, Wisła jest bardzo ważnym miejscem w upamiętnianiu profesora Stanisława Hadyny, także w ciągu trwania jego roku jubileuszowego. 

- Trudno nie zauważyć, że Wisła to miasto, które najbardziej popularyzuje profesora Hadynę, eksponuje jego postać. Myślę, że profesor jest na stałe wpisany, jako honorowy obywatel Wisły, w to miasto, w jego życie. To jest postać, która na pewno w Wiśle nie zginie - mówi Zbigniew Cierniak.

Wystawa na kilkudziesięciu planszach pokazuje życiorys profesora Stanisława Hadyny, nakreśla jego twórczość i wskazuje właśnie na wiślańskie korzenie. To jednak nie ostatni element obchodów Roku Stanisława Hadyny w Wiśle. 30 sierpnia do wiślańskiego amfiteatru zawita zespół "Śląsk", a na początku października w Cieszynie i Wiśle odbędzie się konferencja naukowa w całości poświęcona tej niezwykłej postaci.

- Pierwszy dzień odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Drugi dzień, 3 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia, będzie poświęcony literaturze, teatrowi i szeroko pojętej kulturze, którą tworzył Stanisław Hadyna. Myślę, że to będzie przełomowa konferencja, ponieważ o twórczości Hadyny ciągle bardzo mało wiemy, nie ma opracowań chociażby jeśli chodzi o jego twórczość literacką - mówi Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle.


Stanisław Hadyna urodził się 25 września 1919 r. w Karpętnej na Zaolziu, lecz jego przodkowie pochodzili z Wisły. Po zakończeniu II wojnie światowej pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle, później był kierownikiem Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. W 1953 r. zorganizował Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z siedzibą w koszęcińskim zamku. Zespołem kierował w latach 1953–1968. 1 marca 1990 ponownie objął kierownictwo zespołu „Śląsk” jako jego dyrektor artystyczny. Zespołem kierował aż do swojej śmierci w 1999 r.

 

Relacja z wystawy na antenie Radia Katowice: https://www.radio.katowice.pl/zobacz,44369,Stanislaw-Hadyna-z-Wisly-w-swiat-Plenerowa-wystawa-fotogramow.html Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy