Miasto Wisła - oficjalna strona

Starty wiślan: medal Piotra Żyły podczas MŚ w lotach, ruszył LOTOS Cup 2018

22.01.2018

W minionym tygodniu wiślańscy sportowcy rywalizowali na wielu arenach sportowych. oto przegląd ich dokonań.

W dniach 19-20 stycznia w niemieckim Oberstdorfie walczono o indywidualne Mistrzostwo Świata w lotach narciarskich. Na obiekcie o rozmiarze HS-235 rozegrano trzy serie konkursowe (czwartą odwołano z powodu wiatru), w których najlepszy okazał się reprezentant Norwegii Daniel Andre Tande. Triumfator latał daleko, uzyskując notę 651,9 pkt. za próby na odległość 212, 227 i 200 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch (638,6 pkt. - 230, 219 i 211,5 m), a trzecie Niemiec Richard Freitag (627,6 pkt. - 228, 225 i 190,5 m). Piotr Żyła (WSS Wisła) zajął ostatecznie 17. lokatę (525,8 pkt. - 190, 183,5 i 198,5 m).
Wyniki - skocznia HS-235 (K-200):

1 Daniel Andre Tande Norwegia 651,9 pkt. 212,0 i 227,0 i 200,0 m
2 Kamil Stoch Polska 638,6 pkt. 230,0 i 219,0 i 211,5 m
3 Richard Freitag Niemcy 627,6 pkt. 228,0 i 225,0 i 190,5 m
17 Piotr Żyła Polska 525,8 pkt. 190,0 i 183,5 i 198,5 m

Z kolei reprezentacja Polski w składzie: Piotr Żyła (WSS Wisła), Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyła brązowy medal drużynowych Mistrzostw Świata w lotach narciarskich, które rozegrano 21 stycznia w niemieckim Oberstdorfie. - Były nerwy, ale my zawodnicy nie koncentrujemy się na tym, jakie zajmujemy miejsce, ale na tym, żeby dobrze wykonać swoją pracę. Dlatego wszelkie emocje związane z konkursem trzeba było odstawić na bok - opowiadał po konkursie wiślanin. Polacy uzbierali łacznie 1592,1 pkt. Triumfowała Norwegia w składzie Robert Johansson, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande (nota 1662,2 pkt.), a na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci Słowenii (nota 1615,8 pkt.)

Kamil Stoch 416,7 pkt. 209,5 i 204,0 m

W dniach 20-21 stycznia we francuskim Chaux-Neuve odbyły się zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W pierwszej konkurencji (1 skok - skocznia HS-118 / bieg na 10 km) Paweł Słowiok zajął 35., a Adam Cieślar 36. miejsce. Do zwycięzcy Norwega Jana Schmida nasi dwuboiści stracili niespełna dwie minuty i pięćdziesiąt sekund. W drugim dniu zmagań, podczas rywalizacji sztafet (4 x 1 skok - skocznia HS-118 / bieg - 4 x 5 km), reprezentacja Polski w składzie: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak i Wojciech Marusarz zajęła 8. miejsce. Biało-czerwoni do zwycięskiej ekipy Norwegii stracili pięć minut i dwadzieścia dwie sekundy.

Aleksander Zniszczoł (WSS Wisła) zajął 8. miejsce w pierwszym i 9. miejsce w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w tureckim Erzurum, które rozegrano 20 stycznia. Zwyciężali Niemiec David Siegel i Słoweniec Anze Lanisek.

Austriak Markus Schiffner wygrał zawody FIS Cup w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy, które odbyły się 20 stycznia. Jedyny nasz zawodnik Kacper Juroszek (WSS Wisła) zajął 39. miejsce. Dzień później, 21 stycznia, triumfował Niemiec Dominik Mayländer, a Kacper Juroszek był 49.

19 stycznia w Szczyrku odbyły się inauguracyjne zawody XIV edycji LOTOS Cup w skokach narciarskich. W poszczególnych kategoriach wiekowych triumfowali: Dawid Jarząbek z Wisły Zakopane (Junior A - HS77), Mateusz Gruszka z AZS Zakopane (Junior B - HS77), Krystian Zygmuntowicz z Poroniec Poronin (Junior C - HS77), Jan Rzadkosz z Wisły Zakopane (Junior D - HS77), Kacper Jarząbek z Wisły Zakopane (Junior E - HS44), Joanna Kil z AZS Zakopane (Juniorki - HS77) i Tamara Mesíková z SC Selce (Młodziczki - HS44). Spośród reprezentantów WSS Wisła na podium stanął tylko Szymon Jojko, który zajął 2. miejsce w kategorii Junior B. Dzień później, 20 stycznia, mogliśmy się cieszyć z triumfu Mikołaja Wantuloka w kategorii Junior E. Moje skoki były bardzo fajne, ale zabrakło w nich telemarku. Jestem bardzo szczęśliwy z pierwszego zwycięstwa w zawodach LOTOS Cup, ponieważ nie spodziewałem się, że mogę zdobyć złoty medal – mówił z uśmiechem na twarzy skoczek WSS Wisła. W pozostałych kategoriach wiekowych triumfowali: Dawid Jarząbek z Wisły Zakopane (Junior A - HS77), Mateusz Gruszka z AZS Zakopane (Junior B - HS77), Mateusz Jarosz z Wisły Zakopane (Junior C - HS77), Jan Rzadkosz z Wisły Zakopane (Junior D - HS77), Joanna Kil z AZS Zakopane (Juniorki - HS77) i Tamara Mesíková z SC Selce (Młodziczki - HS44). Ponownie na 2. miejscu w kategorii Junior B wylądował Szymon Jojko z WSS Wisła. Wyniki i klasyfikacje LOTOS Cup 2018 - TUTAJ.

21 stycznia na trasach biegowych PZN Kubalonka odbyły się drugie w tym sezonie zawody Śląsko-Beskidzkiej Ligi Regionalnej w biegach narciarskich. Zawody rozgrywane były stylem dowolnym. Juniorzy C trzykrotnie pokonywali pętlę o długości 1600 metrów, Juniorzy D - dwukrotnie, a pozostali zawodnicy - raz. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się: Karolina Kohutová (NKS Trójwieś Beskidzka) - Juniorka C, Maria Jakubiec (LKS Klimczok Bystra) - Juniorka D, Laura Wantulok (WSS Wisła) - Juniorka E, Teresa Brączek (NKS Trójwieś Beskidzka) - Juniorka F, Łukasz Gazurek (NKS Trójwieś Beskidzka) - Junior C, Artur Baczyński (UMKS Marklowice) - Junior D, Paweł Kawulok (MKS Istebna) - Junior E oraz Szymon Zawada (MKS Istebna) - Junior F. Spośród zawodników WSS Wisła na podium stawali Tomasz Wąsowicz i Dawid Pilch - odpowiednio 2. i 3. lokata w kategorii Junior D, Jakub Cieślar - 2. miejsce w kategorii Junior E oraz Kamila Haratyk - 3. pozycja w grupie Juniorka E. Szczegółowe wyniki TUTAJ.

21 stycznia blisko sześćdziesięcioro zawodników stanęło do walki o Puchar Burmistrza Andrychowa i Czarnego Gronia w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. W kategorii N VII triumfował Borys Madejczyk z Wisły.

20 stycznia w Ośrodku Narciarskim "Stożek" w Wiśle-Łabajowie odbyły się 21. Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim. Tytuł Mistrza Polski Księży zdobył ksiądz Damian Copek, duszpasterz akademicki Archidiecezji Katowickiej. Zawody w slalomie gigancie stały pod znakiem zaciętej rywalizacji, ale również dobrej zabawy. Triumfator mistrzostw stoczył twardą walkę z najbardziej utytułowanym narciarzem tych zawodów, franciszkańskim zakonnikiem o. Dobrosławem Mężykiem. Największe brawa otrzymał jednak nestor Mistrzostw Polski – 76-letni ksiądz Władysław Nowobilski z Ciśca na Żywiecczyźnie. Kapłani i zakonnicy najpierw zaprezentowali się w habitach lub sutannach, by w sportowej części zawodów wystąpić już w strojach narciarskich.

12 stycznia w Zwardoniu rozegrano pierwszą eliminację Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie gigancie. 5. miejsce wśród mężczyzn zajął Borys Madejczyk z Wisły.