Miasto Wisła - oficjalna strona

Taternik ze Śląska Cieszyńskiego

17.05.2016

Apoloniusz Rajwa (ur. 1934) – geograf, przewodnik i ratownik tatrzański, speleolog, badacz, dziennikarz i publicysta był gościem wiślańskiego Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia. Dnia 16 maja 2016 roku przewodnicy i czytelnicy mieli okazję poznać przebogaty życiorys taternika pochodzącego z Pogórza. Fascynująca opowieść stanowiła historię polskiego taternictwa, narciarstwa, meteorologii, eksploracji jaskiń i wielu innych dziedzin.

Apoloniusz Rajwa od 1947 roku mieszka w Zakopanem. Uczestniczył w wyprawach odkrywczych do trudno dostępnych jaskiń tatrzańskich oraz należących do najgłębszych jaskiń francuskich i austriackich, kierował wyprawą do jaskiń Pamiro-Ałaju i brał udział w akcjach ratowniczych w jaskiniach. Będąc pracownikiem naukowym obserwatorium na Kasprowym Wierchu prowadził badania geomorfologiczne, hydrograficzne i klimatologiczne w Tatrach, m.in. opisał 400 źródeł w dolinach Rybiego Potoku, Roztoki i Pięciu Stawów Polskich, gęstość i radioaktywność śniegu, termikę i cyrkulację powietrza w jaskiniach. Wyniki publikował w specjalistycznych czasopismach, ale napisał też podręcznik „Alpinizmu jaskiniowego”, „Turystyczne jaskinie Tatr” czy broszurę „Kasprowy Wierch”. Jako dziennikarz i publicysta od związany jest z „Tygodnikiem Podhalańskim”, gdzie redaguje strony górskie.

Życiorysem Apoloniusza Rajwy można obdzielić kilka osób – stwierdził po spotkaniu prezes Koła przewodnickiego w Wiśle Cezary Molin, dziękując prelegentowi, który na zakończenie opowiedział, w jaki sposób obchodził 80. rocznicę urodzin. Na jubileusz wszedł na Mnicha w Tatrach Wysokich, gdzie jednak ze względu na wiatr nie dało się zjeść tortu. Jego działalność górska została doceniona wieloma odznaczeniami i medalami, m.in. Apoloniusz Rajwa jako trzeci Polak został uhonorowany we Włoszech międzynarodową nagrodą Srebrnej Tarczy. Gratulujemy!

Fotorelacja z wydarzenia: http://biblioteka.wisla.pl/?p=6304


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy