Miasto Wisła - oficjalna strona

"Znaczek Turystyczny" nr 0765

19.02.2019

„Znaczek Turystyczny” to okrągły, drewniany, ręcznie robiony krążek, który przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. To pamiątka i potwierdzenie pobytu, którego nie można zdobyć w żadnym innym miejscu. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, zabytki, itp. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów rozsianych w 15 krajach Europy, którzy mogą wziąć udział w grze, polegającej na dotarciu, zwiedzeniu i zebraniu kolejnych numerów znaczków oraz uzyskaniu specjalnych znaczków kolekcjonerskich. Pomysłodawcą idei jest firma "Turisticke` znamy" z Czech. Zameczek Myśliwski Habsburgów w Wiśle dołączył do akcji 13 lutego br.


ZAMECZEK MYŚLIWSKI HABSBURGÓW W WIŚLE

Pierwotnie Zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w latach 1897-98 w stylu szwajcarskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. Prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej.

Z okazji zakończenia budowy Fryderyk Habsburg zorganizował polowanie, na którym jego żona Izabela ustrzeliła kilka głuszców. W 1915 r. w pałacyku przebywał cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem. W tym samym roku Wisłę odwiedził arcyksiążę Karol Habsburg, późniejszy cesarz austriacki. Habsburgowie zorganizowali ostatnie polowanie się w 1916 r. Arcyksiążę Fryderyk ustrzelił wtedy dwa koguty głuszca.
Po zakończeniu I wojny światowej Zameczek  został znacjonalizowany, wyremontowany i  przeznaczony na schronisko turystyczne  PTTK. Funkcję tę pełnił od 1925 do 1973 roku z przerwą w okresie drugiej wojny światowej, gdy służył potrzebom niemieckiej placówki wojskowej i czasowo ukrywali się w nim partyzanci. Po wybudowaniu i uruchomieniu nowego schroniska na polanie Przysłop, by uchronić budynek przed ruiną, w latach 1985-86 Zameczek został przeniesiony do Centrum Wisły, blisko dworca autobusowego i kolejowego. Został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa bielskiego pod numerem A – 477. Obecnie znajdują się w nim wiślański Oddział PTTK, Informacja Turystyczna, wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego" oraz Escape Room`s  "Zamek Zagadek".

Zameczek znajduje się na Szlaku Śląskiej Architektury Drewnianej, Szlaku Habsburgów i Drogi Książęcej "Via Ducalis".



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy