Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Trasy spacerowe
Szlak Habsburgów
Szlak architektury
Ścieżki dydaktyczne
Architektura drewniana
Basen
Dyskoteki
Edukacja przyrodnicza
Ekspozycje/ wystawy
Fitness
Forma skalna
Inne/Dziedzictwo kulturowe
Inne/Rozrywka
Inne rozrywki sportowe
Jaskinia
Jazda konna
Kościoły
Kręgle
Muzea i galerie
Natura i ekstremalnie
Paintball
Park i ogród
Park krajobrazowy
Park linowy
Plac zabaw
Pomniki
Rezerwat przyrody/ użytek ekologiczny
Rower
Skate park
Spa
Sporty motorowe
Szkoły narciarskie
Tenis
Teren wspinaczkowy
Trasy narciarstwa biegowego
Wycieczki, szkolenia
Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego
Wystawy
Zabytki architektury
Zabytkowe cmentarze
Zbiornik wodny
Koleje linowe
Noclegi
Gastronomia
Barania Góra (1220 m n.p.m.) jest drugim po Skrzycznym (1257 m n.p.m.) co do wysokości szczytem Beskidu Śląskiego oraz najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego.
W 1991 r. z inicjatywy Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach wybudowano tu wieżę widokową według projektu zespołu architektów z Jeleniej Góry – Jakuba Lucerskiego i Lecha Tarnawskiego, projekt techniczny opracował inż. Jerzy Glet z Gliwic. Konstrukcja stalowa wieży ma 15,2 m wysokości i waży ponad 12 ton. Jednorazowo może przebywać na niej 20 osób. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy. Wewnątrz konstrukcji wieży znajduje się betonowy słup – jest to punkt triangulacyjny, Barania Góra jest bowiem węzłowym miejscem dla pomiarów geodezyjnych.
Z wieży roztacza się szeroka na niemal 360º panorama. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć: Tatry – na południowym wschodzie, pasma górskie na Słowacji – Małą i Wielką Fatrę, Babią Górę – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, Pilsko, Romankę, Rysiankę, Skrzyczne, Klimczok, Czantorię, Stożek i pasmo Baraniej Góry.
26 kwietnia 2024 r. ze względu na stan techniczny wieża została zamknięta dla turystów. 1 czerwca tego samego roku Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach przekazał prawo własności do tego obiektu Oddziałowi PTTK w Wiśle. Po gruntownym remoncie obejmującym wymianę zużytych elementów oraz ponowne zabezpieczenie antykorozyjne – 27 września 2024 r. wieża została znowu otwarta dla turystów.
Wieża jest ogólnodostępna przez cały rok i nieodpłatna.