Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła letem

szlaki turystyczne
Trasy rowerowe
Basen
koleje linowe

Galatea, czyli o kobiecie słów kilka

9.03.2016

W Dniu Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbył się spektakl pt. „Galatea. Intertekstualna fantasmagoria”. Przedstawienie przygotowały uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle pod kierunkiem dr Xymeny Borowiak. Publiczność, głównie żeńska, ale nie tylko, ciepło przyjęła sztukę powstałą z męskich myśli o kobiecie, ale będącą dziełem kobiet i odegraną przez młode aktorki.

Spektakl złożony został z tekstów literackich traktujących o kobiecie, a zaczerpniętych z różnych epok. Wychodził od starożytnego mitu o Pigmalionie, który wyrzeźbił taką piękność, że zakochał się w posągu. Na jego prośbę Afrodyta ożywiła Galateę, a Pigmalion ożenił się z nią. Mit stanowił jednak tylko pretekst do pokazania, jak różne obrazy kobiety tworzą artyści kolejnych epok literackich. W przedstawieniu wykorzystano teksty Adama Mickiewicza, Aleksandra Puszkina, Władysława Stanisława Reymonta, Stanisława Wyspiańskiego i Witolda Gombrowicza. Rozmowę o metaforze kobiecości toczyli wiślańscy artyści: rzeźbiarz Artur Cienciała i pisarz Jerzy Pilch, których Rodziny były obecne na sali.

Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia była dr Xymena Borowiak, która na co dzień uczy języka polskiego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, a naukowo zajmuje się związkami współczesnej literatury polskiej z innymi rodzajami sztuk, zjawiskami estetycznymi w tekstach ponowoczesnych i kobietą w ponowoczesności. Przed spektaklem wygłosiła krótki wykład o paradygmatach kobiecości wprowadzając widzów w klimat przedstawienia, które obejrzeli m.in. nauczyciele, koleżanki i koledzy oraz rodzice aktorek, no i oczywiście wiślańska publiczność. Biblioteka dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia i zaprasza na kolejne spotkania z literaturą na scenie.

Fotogaleria z wydarzenia: http://biblioteka.wisla.pl/?p=5815


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy