Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Niedziela to ostatni dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Jak można się było spodziewać, nie zabrakło pięknych chwil, wspaniałego folkloru i dużej dawki poczucia humoru. Podczas finału, jak co roku, wszyscy wspólnie na zakończenie TKB zaśpiewaliśmy pieśń "Szumi Jawor".
W niedzielę występy rozpoczęły się tradycyjnie na małej scenie, na której zobaczyliśmy Bistrica z Bistricy w Bułgarii, Czantoria z Ustronia, Szuachewi z Szuachewi w Gruzji i Krebane z Brus.
Już o godzinie 15:00 na Placu Hoffa rozpoczęły się wybory na Najszwarniejszego Górola, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród uczestników jak i widzów. W tym roku w szranki stanęło ośmiu góroali z Wisły, Brennej i Istebnej, a po obradach Jury w składzie: Aneta Legierska - Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. Subregionu Południowego, Katarzyna Czyż-Kaźmierczak - zastępczyni burmistrza Miasta Wisła, Barbara Kędzior - Radna Miasta Wisła i Ewa Lazar - twórczyni ludowa i znawczyni tradycji uznano, że Najszwarniejszym Górolem został Michał Legierski z Wisły. Drugie miejsce i tytuł Szwarnego Górola otrzymał Wojciech Maciejowski z Brennej a trzecie miejsce i tytuł Kapke Szwarnego Górola zdobył Michał Zowada z Istebnej.
O godzinie 17:00 rozpoczęły się z kolei tradycyjne koncerty w ramach dużej sceny, podczas której usłyszeliśmy:
WAŃCY z Wisły
KRËBANE z Brus
KOZIANIE z Kóz
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
HULAJNIKI z Milówki
BISTRICA z Bistricy – BUŁGARIA
THE CHINESE ARTS DANCE ENSEMBLE z Tajpej – TAJWAN
Po zakończeniu koncertów Tydzień Kultury Beskidzkiej został oficjalnie zakończony przez Tomasza Bujoka, burmistrza Miasta Wisła i Katarzynę Czyż-Kaźmierczak, a na sam koniec wszyscy wspólnie - artyści, organizatorzy i publicznośc odśpiewali hymn TKB, pieśń "Szumi Jawor".
Te wszystkie wspaniałe występy i dodatkowe wydarzenia nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie jednostki i instytucje, które współorganizują, pomagają i wspierają naszą estradę, a są nimi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - główny organizator Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Współorganizatorem estrady wiślańskiej jest także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Dziękujemy i do zobaczenia już za rok (bez dziewięciu dni).