Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
30 kwietnia podsumowano dwa projekty, które wspólnie realizowały miasta Wisła i Jabłonków. „Wisła i Jablunkov kliszą malowane – cztery pory roku na beskidzkim pograniczu” oraz „Wisła i Jabłonków – połączeni przez rzekę” są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
Spotkanie podsumowujące projekty, w których uczestniczyli przedstawiciele władz obu miejscowości i zaproszeni goście, rozpoczęło się od zwiedzania Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Następnie w izbie poświęconej Julianowi Ochorowiczowi na multimedialnej prezentacji zaprezentowane zostały działania projektowe. W przypadku projektu „Wisła i Jablunkov kliszą malowane – cztery pory roku na beskidzkim pograniczu” były to: cykl czterech jednodniowych warsztatów fotograficznych w Wiśle i Jabłonkowie, stworzenie podstrony www.kliszamalowane.wisla.pl (prezentowane są na niej fotografie obu miejscowości, witryna ma cztery wersje językowe), wystawa zdjęć w wersji wielkoformatowej (mobilna ekspozycja, którą pokazano w Wiśle i Jabłonkowie), wydanie 2000 sztuk albumu fotograficznego, produkcja i emisja spotów promocyjnych w mediach ogólnokrajowych i lokalnych, produkcja gadżetów promocyjnych i organizacja spotkania podsumowującego projekt z prezentacją albumu i kalendarza ściennego. Budżet projektu wyniósł 32 292,50 euro, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 27 448,62 euro, z budżetu państwa 1 614,63 euro, a wkład własny gminy wyniósł w tym przypadku 3 229,25 euro. Natomiast w ramach projektu „Wisła i Jabłonków – połączeni przez rzekę” zrealizowano m.in.: Rodzinny Rajd Rowerowy na Baranią Górę, Nocny Rajd Pieszy na Baranią Górę, Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, spoty promocyjne Wisły i Jabłonkowa (emitowane w grupie TVN i Polar TV), zakup samoobsługowej stacji naprawczej do rowerów, zamontowanie tablicy przy początku rzeki Wisły oraz wydanie informatora turystycznego. Budżet tego projektu to 22 841,25 euro, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 19 415,06 euro, z budżetu państwa 1 142,06 euro, a z gminnego budżetu 2 284,13 euro.
Po spotkaniu w „Ochorowiczówce” jego uczestnicy udali się do centrum miasta, by na własne oczy zobaczyć efekty działań projektowych - stację naprawczą do rowerów oraz dzieła, jakie powstały podczas pleneru rzeźbiarskiego na Skolnitym. Całość zakończył poczęstunek dla gości w Chacie Olimpijczyka Jasia i Helenki.