Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Odrobinę kultury poproszę. Tak można by podsumować tydzień, który w brawurowy sposób zakończył się piknikiem rodzinnym w piątek, 29 września 2023 r. Tylko że nie była to odrobina. Nasi uczniowie przez pięć dni (25-29.09.2023 r.) uczestniczyli w ogromnej ilości wyjść, wyjazdów, warsztatów, prelekcji, wernisaży, zajęć artystycznych, gier zespołowych, plenerów malarskich itp., itd. Odbyły się warsztaty literackie, plastyczne, tworzenia opowieści, zdobnictwa góralskimi motywami toreb, obróbki lnu, budowania “chat góralskich” z drewnianych elementów, tworzenia prac plastycznych na podstawie tekstu bądź obrazu, rzeźbiarstwa (pod kierunkiem samego Artura Szołdry!) . Uczniowie odwiedzili Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce, pojechali do “Banialuki” na spektakle teatralne, zwiedzali wystawy w Muzeum Beskidzkim, odwiedzili Bibliotekę Miejską, odbyli kilka plenerów malarskich, uczestniczyli w podchodach. W najbliższy wtorek klasy 7-8 pojadą jeszcze do Muzeum Śląskiego. To były wspaniałe dni, dzieci mocno angażowały się w proponowane aktywności, a po każdych zajęciach słyszeliśmy od wszystkich tylko jedno zdanie: ”Było super”.
Nad całością czuwała inicjatorka tego wydarzenia, dyr. Joanna Leszczyńska, która do współpracy zaprosiła pracowników Biblioteki Miejskiej, Wiślańskiego Centrum Kultury, Muzeum Beskidzkiego. To ich dziełem były niesamowite warsztaty, ubogacające wiedzę naszych dzieci o historię tego regionu, ale także o innych dyscyplinach sztuki, z którymi mogli się zmierzyć i okazało się, że każdy potrafi znaleźć coś dla siebie. Finansowo wspomogła to przedsięwzięcie Rada Rodziców naszej szkoły, dzięki temu uczniowie mogli wyjechać poza Wisłę i można było zorganizować kilka dodatkowych warsztatów. Całość została zwieńczona w holu Biblioteki Miejskiej wystawą prac, które uczniowie wykonali w tym niezwykłym tygodniu, i występami naszych uczniów na scenie tamże. A potem wszyscy poszli na piknik zorganizowany przez Radę Rodziców.
Ten tydzień pokazał nam wszystkim, w jaki sposób można pięknie rozwijać zainteresowania uczniów, ich wrażliwość, ciekawość i aktywność. Nawet ci, którzy na początku podchodzili sceptycznie do przedsięwzięcia, przekonali się, że takie inicjatywy warto wspierać i rozwijać, gdyż zasiane ziarno kiedyś wyda plony. I cisną się tu na usta dość często przytaczane słowa Stanisława Staszica: ”Takie będą przyszłe Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. A w tym przypadku są jak najbardziej godnie wsparcia i polecenia.
Do zobaczenia - miejmy nadzieję - za rok!
Ewa Dobosz