Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Choć kartki kalendarza pokazały, że upragniona przez wszystkich wiosna zawitała do Wisły, póki co trudno jej szukać na łąkach, stokach czy ulicach naszego miasteczka. Z całą pewnością jednak przedwiośnie, a nawet samą „Panią Wiosenkę” spotkać można w murach jak i wirtualnej przestrzeni Jedynki, bo u nas już zwyczajowo barwnie, energicznie, spontanicznie i klimatycznie… Konkursy artystyczne i przyrodnicze, obchody świąt i celebrowanie niezwykłych dni kalendarza, niebanalne projekty i ciekawe lekcje, próbne egzaminy, warsztaty florystyczne, wycieczki ekologiczne (i to nie palcem po mapie!) oraz aktywność sportowa… ach, czego to u nas nie było!!! Zapraszam więc do relacji z wydarzeń, które stały się udziałem społeczności szkolnej SP 1 w Wiśle w ostatnich tygodniach. Zapewniam, można poczuć wiosnę!
Warsztaty "Chałupa Górala Beskidu Śląskiego"
25 lutego br. uczniowie klasy 3b pod opieką swojej wychowawczyni pani Agnieszki Piskozub zwiedzili wystawy Muzeum Beskidzkiego oraz wzięli udziałw niezwykłych warsztatach pt. „Chałupa Górala Beskidu Śląskiego”.Podczas wizyty w muzeum uczniowie zostali zapoznani z kulturą materialną górali śląskich. Z zaciekawieniem oglądali tradycyjne stroje dawnych mieszkańców regionu, izbę, naczynia oraz narzędzia pracy. Utrwalili wiedzę na temat „Jak powstaje len?”. Chętnie wzięli udział w niektórych etapach obróbki lnu. Zwiedzili Enklawę Budownictwa Drewnianego: pasterską kolibę, chłopską chałupę oraz pasiekę pszczelarską. W kowalskiej kuźni spotkali kowala, który w pasjonujący sposób opowiadał o swojej pracy oraz pokazał, jak powstaje podkowa dla konia. Na koniec wręczył dzieciom własnoręcznie wykonaną podkowę „na szczęście”, która następnie zawisła nad wejściem do naszej klasy. Podczas trwania warsztatów trzecioklasiści zapoznali się z dawnym sposobem budowania tradycyjnej chałupy, śledzili etapy jej powstawania. Największą radość sprawiły dzieciom właśnie budowa drewnianej chałupy oraz urządzanie jej pomieszczeń. Czyżby w tej klasie wzrastali nowi budowniczy i architekci Wisły? Wizyta w Muzeum Beskidzkim na długo pozostanie w ich pamięci.
„Wirusoochrona”
Uczniowie klasy 3a pod opieką pani Katarzyny Kawulak podczas realizacji tematu: „Wirusy, jak się przed nimi bronić” obejrzeli prezentację oraz rozmawiali na temat profilaktyki zakażeń. W ramach zajęć wykonali plakaty, które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Plakaty przedstawiały dziecięce wyobrażenie wirusa. Znalazło się na nich również hasło dotyczące profilaktyki w walce z zakażeniami: „Maskę noś, boś jest gość”. Uczniowie wykonali również plakaty zawierające podstawowe zasady zachowania higieny w walce z zakażeniami. W pozostałych klasach 1-3 nauczyciele na zajęciach przeprowadzili pogadanki, doświadczenia, praktyczne lekcje z prawidłowego mycia rąk, wdrażali nawyki odkażania rąk, noszenia maseczek, zachowania dystansu, wietrzenia pomieszczeń. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, analizowały ulotki, wykonywały prace plastyczne, uczyły się piosenki: „Szczotka wszystko umyje”, a nawet same układały słowa do tego utworu. Wykonały doświadczenie obrazujące działanie mydła. Zajęcia powtórzeniowe zostały wykonane metodą kostki pamięci. Z kolei w ramach zajęć świetlicowych uczniowie wykonali plakaty dotyczące zdrowego odżywiania i higieny spożywania posiłków, które mają znaczący wpływ na odporność. Uczniowie wyceniali swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich, jednoznacznie stwierdzając, że są bezcenne!
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zainspirowała nas 8 klasa, która świętowała, przypominając o konieczności oddania hołdu żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Formą upamiętnienia była także prezentacja multimedialna Kamila Domagały poświęcona Hieronimowi Kazimierzowi Dekutowskiemu, ps. „Zapora”, którą przygotował w ramach VI Wojewódzkiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie". Choć Kamil nie zajął żadnego z czołowych miejsc, serdecznie gratulujemy mu starań i doceniamy wkład pracy. Na uwagę zasługuje również fakt przesłania przez organizatorów konkursu pamiątkowego dyplomu dla Kamila, potwierdzającego udział w konkursie oraz podziękowania dla nauczyciela-opiekuna projektu, pani Jolanty Leśnik.
3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarza
To kolejny dzień wybrany przez samorząd szkolny do obchodzenia trochę bardziej zauważalnego. Tym razem to klasa 4. wymyśliła, żeby uczcić go – własną twórczością. Młodzi artyści zmierzyli się z trudnym tworzywem baśni, dołączyli prawie jak Tolkien mapę wyprawy swoich bohaterów i kazali im wyruszyć w nieznane na spotkanie z setkami niebezpieczeństw. Kto wie, może wśród nich rośnie kolejny Sapkowski…?
A 8 marca…
W Dniu Kobiet dziewczynki z klasy pierwszej i pani wychowawczyni Bożena Konieczny zostały zaskoczone przez swoich chłopców pięknymi upominkami. Koledzy złożyli im życzenia, obdarowali słodyczami i wręczyli każdej z nich bardzo oryginalny kwiat: barwny tulipan uszyty z materiału. Z kolei w klasie 3b chłopcy złożyli koleżankom życzenia oraz wręczyli duży lizak – czerwoną różę. Prezent spodobał się tak bardzo, że natychmiast dziewczynki przystąpiły do jego konsumpcji. Ponadto wszyscy zostali poczęstowani cukierkami. Na zakończenie uczniowie obejrzeli prezentację z życzeniami i pięknymi kwiatami, która została przygotowana przez starszych kolegów. Z kolei męskie grono klasy 5 – ze względu na okoliczności zdalnego nauczania – zmuszone było celebrować Dzień Kobiet wirtualnie, niemniej równie uroczo. Piątoklasiści nie tylko złożyli serdeczne życzenia swym koleżankom oraz nauczycielkom, ale także przygotowali wirtualne kartki i quiz z okazji Dnia Kobiet. Dodatkowo ten niezwykły dzień stał się okazją do przybliżenia sylwetek kilku wspaniałych kobiet świata nauki (Sylvia Earle – amerykańska oceanografka, Nettie Stevens – genetyczka, która odkryła chromosomy płci, Merian Maria Sybilla – entomolożka z XVII wieku, Maria Skłodowska – Curie, polska dwukrotna Noblistka). W ten sposób chłopcy przypomnieli, że 11 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, który został ustanowiony przez UNESCO, aby uznać kluczową rolę kobiet i dziewcząt w rozwoju nauki i technologii. Było bardzo ciekawie.
Projekt specjalny "Dziady" cz. II
Omawianie lektur obowiązkowych nie musi być nudne. Przekonali się o tym uczniowie klasy 7b, przed którymi polonistka postawiła nie lada wyzwania: 1) Nagraj słuchowisko na podstawie wybranego fragmentu "Dziadów" cz. II A. Mickiewicza 2) Zaprojektuj maskę żałobną na wzór tych antycznych 3) Zaproponuj procedurę organizacji obrzędu dziadów w obecnych czasach. Efekty uczniowskiej pracy przeszły najśmielsze oczekiwania pani Jolanty Leśnik. Oliwia Fuchs, Aleksandra Soszka i Anna Mojeścik stworzyły fantastyczną formę dramatu. Pamiętały o efektach dźwiękowych, chóralnym wypowiadaniu tekstu, podziale na role, a więc wszystkim tym, co buduje nastrój przedstawienia w radiu. Wyszło wybitnie. Maski zaprojektowane przez Grzegorza Gomolę, Jakuba Kwietnia, Jakuba Pilcha, Ksawerego Lazara i Natalię Kobielusz mogliby przywdziać starożytni aktorzy, profesjonalni żałobnicy lub członkowie rodziny, którzy szli niegdyś w kondukcie żałobnym. Projekty wyszły ponuro, a nawet przerażająco – o to chodziło! Z kolei Antoni Leśniewski, Szymon Szturc, Anna Sikora i Staś Boś przedstawili plan zorganizowania obrzędu dziadów współcześnie w dobie pandemii. Uwzględnili obostrzenia dotyczące ilości osób w danej przestrzeni, dystans, dezynfekcję, stroje ochronne, maseczki! Byli niebywale pomysłowi! Brawo 7b! Wszystkie prace można podziwiać oczywiście na FB szkoły.
Próbne egzaminy ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępniły materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły mogły przeprowadzić testy diagnostyczne w dniach od 17 do 19 marca br. i tak właśnie u nas się stało. Ósmoklasiści przystąpili do wytężonej pracy kolejno na języku polskim, matematyce i języku angielskim. Wszystkie egzaminy przeprowadzono w reżimie sanitarnym, zgodnie z procedurami. Obecnie uczniowie niecierpliwie wyczekują wyników. Ciekawe jak im poszło?
Warsztaty florystyczne „Las w słoiku”
19 marca 2021 r. w naszej szkole odbyły się prawdziwe warsztaty florystyczne. Nie online, nie wirtualne, ale takie prawdziwe z piaskiem, glebą, roślinami. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod kierunkiem prowadzących wypełniali swoje słoje piaskiem, wilgotną, pachnącą glebą. Sadzili rośliny, uzupełniali kompozycję żywym mchem, porostami, suszonymi szyszkami. Wszyscy byli zaangażowani i podekscytowani. Uczniowie sadzili, a wychowawczynie, panie: Bożena Konieczny, Katarzyna Gorzołka, Agnieszka Piskozub, Monika Tatka i Katarzyna Kawulak dbały o ład i porządek. Był to bardzo udany dzień, niestety tuż przed kolejnym zawieszeniem zajęć stacjonarnych.
22 marca – Dzień Wody, Dzień Bałtyku, Dzień Foki
W poniedziałek świętowaliśmy taki właśnie trójpak. Ale o co chodzi? – ktoś zapyta – Przecież wody mamy pod dostatkiem, wystarczy odkręcić kran! No właśnie tak niestety nie jest. Zainteresowanych odsyłamy do fantastycznej prezentacji (oczywiście do zobaczenia na naszym FB), którą przygotowali uczniowie klasy 7a i ich kreatywna wychowawczyni, pani Joanna Magiera – Andrzejczak. Naprawdę czas zrobić „szum wokół wody”!
Kto mógłby zostać współczesnym Herkulesem?
Nad tym pytaniem głowili się piątoklasiści podczas lekcji polskiego w ramach omawiania cyklu mitów greckich. Magdalena Mleko stwierdziła, że współczesnymi herosami mogą być lekarze, a wśród niezwykłych 12 wyzwań, jakie mogłyby zagwarantować im olimpijskie laury, byłoby m.in. opracowanie skutecznego i bezpiecznego leku na COVID-19, udostepnienie gabinetów stomatologicznych uczniom na terenie szkół, do których uczęszczają i opracowanie metod minimalizacji stresu. Z kolei Mateusz Wrotniak potraktował temat z przymrużeniem oka. Zaproponował wyzwania dla tych śmiałków, którzy chcieliby uzyskać tytuł „Herosa roku”. Jakie to były zadania? M. in. wynalezienie wehikułu czasu, założenie kanału w Youtube i zdobycie raptem 100 milionów subskrypcji, wykonanie selfie na tle wszystkich najsłynniejszych budowli świata w dobie pandemii czy lot w kosmos... E tam, nic wielkiego! Kto się zgłasza? Piątoklasistom gratulujemy pomysłowości!
Ogólnopolski Konkurs Biblijny "Sola Scriptura" - konkurs plastyczny
Tematem konkursu było „Życie króla Dawida”, a technika prac do wykonania niełatwa, bo wydzieranka. Mimo to w konkursie wzięli udział chętni uczniowie kl. 2, 3 (Jakub Moc kl.2a, Magda Kulej kl.2b, Dawid Polok kl.2b, Paulina Szarzec kl.2b, Antoni Berdychowki kl.3a, Zuzanna Pezda kl.3a, Dominika Bierska kl. 3b, Weronika Bierska kl.3b, Cieślar Magda kl.3b, Vanessa Pinkas kl.3b). Niestety nikt naszej szkoły nie wywalczył miejsca na podium. Niemniej panią Annę Mosler niezwykle cieszyło zaangażowanie dzieci, bo stale je zachęca do rozwijania talentów (a nie do zakopywania, jak w biblijnej przypowieści...).
Ogólnopolski konkurs Nauk Przyrodniczych – Świetlik
9 marca 2021 r. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik. Poprzedziły go przygotowania, w czasie których uczniowie klasy 2a (Maja Niemczyk, Antek Ciemniewski, Antek Szturc, Jakub Moc, Michał Leja, Karol Cieślar, Kacper Szlaur, Kevin Pilch) pod opieką pani Katarzyny Gorzołki wykonywali doświadczenia konkursowe. Niecierpliwie czekamy na wyniki.
Idą święta…
Z kolei w konkursie plastycznym "Wielkanocna Kurka" zorganizowanym przez Wiślańskie Centrum Kultury wzięły udział uczennice pani Agnieszki Piskozub: Vanessa Pinkas i Emilia Zientek z 3b, które przygotowały prace prezentujące ich artystyczne wizje w już w bardzo świątecznej atmosferze. Trzymamy kciuki za sukcesy dziewcząt!
Prelekcje profilaktyczne: "Zagrożenia cyberprzestrzeni"
1 marca w ramach prelekcji prowadzonej tym razem online, pan Ireneusz Brachaczek przybliżył uczniom klas szóstych i siódmych problematykę zagrożeń, wynikających z korzystania z Internetu. Prowadzący wskazał młodzieży konsekwencje podejmowania zachowań ryzykownych w sieci oraz na wynikającą z tego faktu odpowiedzialność karną. Uczniowie mieli również możliwość uzyskania wielu cennych wskazówek, dotyczących bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Niezapomniane chwile w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle
Już jesienią uczniowie klasy 3b wraz z panią Agnieszką Piskozub planowali wyjście do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tym razem pandemia w tym nie przeszkodziła. Dotarli tam 11 marca. W pięknie urządzonej sali ekspozycyjnej uczniowie poznali bioróżnorodność Beskidu Śląskiego: obejrzeli wiele gatunków roślin i zwierząt oraz z zaciekawieniem wysłuchali wiadomości na ich temat. Dowiedzieli się, jak dbać o środowisko przyrodnicze nie tylko terenu Beskidu Śląskiego. Utrwalili także wiedzę na temat segregacji odpadów. Podczas warsztatów trzecioklasiści zdobyli wiele informacji na temat życia pszczół. Mieli możliwość zajrzenia do wnętrza ula oraz degustacji różnych rodzajów miodu. Na przygotowanych kartach pracy utrwalili swoją wiedzę. Z radością wykonali świece z wosku pszczelego. Na zakończenie wizyty otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Podobna wycieczka stała się udziałem klasy 2a, która 16 marca 2021 roku pod opieką Katarzyny Gorzołki odwiedziła Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. Z wielką ciekawością uczniowie wybierali się w to miejsce, słysząc pozytywne opinie kolegów, którzy odwiedzili CEE wcześniej. Oczywiście, nie zawiedli się! Drugoklasiści poznali bioróżnorodność Beskidu Śląskiego, przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów, obserwowali życie pszczół – i oni zajrzeli do ula oraz posmakowali miodu. Czas minął bardzo szybko.
Również pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach pszczelarskich, które zostały przeprowadzone specjalnie dla nich 18 marca. Usłyszeli sporo wiadomości i ciekawostek dotyczących życia i hodowli pszczół. Mieli sposobność uzbroić się w siatkę ochronną, jaką zakłada się przed pracą przy pszczołach. Prócz tego zwiedzili salę ekspozycyjną i dowiedzieli się od przewodnika, jak zachowują się zwierzęta w różnych porach roku. Nie zabrakło też podstawowych wiadomości dotyczących zachowań ekologicznych. Wszystkim bardzo się podobało, byli zadowoleni i czekają na kolejną wyprawę do CEE.
Centrum Edukacji Ekologicznejw Wiśle to niezwykłe miejsce, które przenosi odwiedzających w zadziwiający świat przyrody oraz akcentuje konieczność troski o jego przetrwanie i rozwój – zgodnie przyznają to i duzi i mali. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas! Już naprawdę poczuliśmy wiosnę!
Szkolny Klub Sportowy
Na koniec garść wiadomości ze świata sportu. Chłopcy klas 1-3 kontynuują doskonalenie swoich umiejętności, uczestnicząc w programie Szkolnego Klubu Sportowego, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Sportu. Realizujemy zajęcia z zakresu gier zespołowych oraz wszechstronnego przygotowania sportowego bardzo ważnego w wczesnoszkolnym wychowaniu fizycznym.Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. W Jedynce po prostu kochamy sport!
Koszykówka w Szkole Podstawowej nr 1 w Wiśle
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle, dzięki współpracy ze stowarzyszeniem ISWJ działającym przy szkole mogą nadal korzystać z zajęć sportowych z koszykówki i pływania. Pojawiające się co jakiś czas rozporządzenia w dużej mierze ograniczają udział w sporcie amatorskim, jednak dzięki przynależności klubowej nasze zawodniczki bez przeszkód uczestniczą w treningach i rywalizacji sportowej. Dużymi krokami zbliża się koniec rozgrywek ligowych w kategoriach U12, U13, U14, U15, w których to biorą udział nasze zawodniczki. I tak zaczynając od najmłodszych: 21 marca drużyna w skład, której wchodziły: Magdalena Mleko, Wiktoria Dachowska, Maja Kaźmierczak, Emilia Brodacka, Zofia Wiencek, Małgorzata Lazar rozegrała ostatni turniej swojej kategorii i tym samym awansowała do fazy finałowej, podczas której zmierzy się o miejsca 4–6 z drużynami z Kamienicy Polskiej i Wodzisławia. Kolejną kategorią wiekową jest U13, w której mecze rozgrywa jedna z uczennic klasy sportowej Joanna Mołodyńska. Asia wraz z koleżankami z drużyny wywalczyła awans do półfinałów mistrzostw Polski, a obecnie czekamy na losowanie i wyznaczenie miejsca rozgrywek. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Ostatnie tygodnie w Jedynce obfitowały w wiele niezwykłych wydarzeń. Towarzyszyła im życzliwa atmosfera, jaką stale kreujemy na przekór pandemii, aby stworzyć namiastkę normalności, jakże potrzebnej dzisiaj naszym uczniom. Wielkanoc 2021 tuż-tuż. Oby podczas wiosennej przerwy świątecznej towarzyszyły nam słoneczne dni budzące nadzieję na lepsze w rzeczywistości pełnej kolejnych obostrzeń. Tymczasem żegnamy się ciepło i serdecznie, przesyłając moc najpiękniejszych życzeń – i Państwu i sobie!
Jolanta Leśnik