Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wańcy

Wańcy jest męską grupą kolędniczą, działającą od 1933 roku w Wiśle w dniu św. Szczepana (26 grudnia). Nazwa grupy pochodzi od przysiółka „Do Wańka” w Wiśle Jaworniku, skąd pochodzi większość członków grupy. W repertuarze Wańców znajdują się tradycyjne kolędy wiślańskie oraz pieśniczki góralskie. To pierwsza w historii miasta grupa kolędnicza, przez długi czas była też jedyną grupą śpiewaczą na terenie Wisły. Wielokrotnie nagradzani m.in. „Złotą Spinką” na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej, „Złotym Sercem” na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, zwycięzcy Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą.

Kontakt:
Tel. (0-33) 858 38 58


Uścieńkowianie

Uścieńkowianie to grupa śpiewacza rodziny Raszków z Uścieńkowa (dzielnicy Wisły - Nowej Osady), która powstała w 1992 roku. Jest najbardziej archaiczną grupą w tej miejscowości. W skład zespołu wchodzą dziadkowie, rodzice i wnukowie jednej rodziny. Kierownikiem grupy jest Rudolf Raszka, syn ostatniego "czytoka na Wiśle" (człowieka zajmującego się śpiewami przedpogrzebowymi). Stąd w repertuarze grupy znajdują się przede wszystkim pieśni pogrzebowe i postne, ale także wiślańskie kolędy i pieśniczki ludowe opowiadające o ciężkim życiu górali beskidzkich. Uścieńkowianie występują na folklorystycznych festiwalach i przeglądach, w tym na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Godach Żywieckich. Odpowiadają na każde zaproszenie z okazji pogrzebów, wesel i licznych uroczystości związanych z regionem.

Kontakt:
Rudolf Raszka – nr tel. (-033) 855-11-20, 602704633


Tkocze

Tkocze są grupą śpiewaczą, składającą się z członków jednej rodziny z przysiółka "Do Tkocza", gdzie dawniej mieścił się warsztat tkacki. Śpiewają a'cappella, wplatając między pieśniczki wiersze i żarty, które są urozmaiceniem występów. W repertuarze Tkoczy są pieśni góralskie o tematyce pasterskiej, zalotnej, weselnej oraz religijnej. Poprzez pieśń góralską przekazują innym to, co przedstawia dla nich największą wartość w życiu - miłość do ojcowskiego domu, rodziny, religii i tradycji. Wielokrotnie wyróżniani na festiwalach i przeglądach artystycznych: pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, pierwsze miejsce na Godach Żywieckich, najwyższa nagroda "Złota Spinka" na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej i pierwsze miejsce na Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Od początku działalności czynnie uczestniczą w Tygodniu Kultury Beskidzkiej i innych uroczystościach lokalnych.

Kontakt:
Jana Szarzec - nr tel. (-033) 855-35-42


Grónie

Grónie to męska grupa śpiewacza, składająca się z członków pochodzących z Głębiec i Kopydła. Inicjatorem powstania zespołu w 1997 roku był Jerzy Poloczek, mieszkaniec Kopydła, wieloletni artysta Operetki Gliwickiej oraz nauczyciel śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Cieszynie Filia w Wiśle. W repertuarze grupy Grónie są stare pieśni wiślańskie, biesiadne, pasterskie, okolicznościowe, a także klasyczny repertuar wokalny. Uczestniczą w większości imprez kulturalnych na terenie Wisły, począwszy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej po Dni Wisły, a nawet Piknik Country, na które piszą okolicznościowe teksty do znanych melodii ludowych. Wielokrotnie nagradzani, zajęli m.in. pierwsze miejsca na Godach Żywieckich w Żywcu oraz na Karpackim Karnawale Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej. Występują w szkołach, domach wczasowych, domach opieki społecznej, podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i środowiskowych.

Kontakt:
Jan Kędzior – nr tel. 609 412 333


Czernianie

Czernianie są zespołem, który powstał z inicjatywy Andrzeja Pilcha w 1995 roku. Członkowie grupy pochodzą ze starych czerniańskich rodów. Celem grupy jest popularyzacja góralskiej kultury ludowej oraz zapomnianych pieśni i stroju. Wplatają w swoje pieśni wiersze poetów ludowych. Ich praca została nagrodzona znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami: pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i na XXXI Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych "Brenna '98". Od początku swej działalności uczestniczą w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Dniach Wisły oraz w uroczystościach organizowanych przez Muzeum Beskidzkie w Wiśle i Wiślańskie Centrum Kultury i Informacji. Są popularni także w Czechach i Niemczech.

Kontakt:
Andrzej Pilch – nr tel. (0-33) 855-37-10


Zespół Regionalny Wisła

Zespół Wisła jest jednym z najstarszych zespołów artystycznych Beskidu Śląskiego, sięgający do bogactwa regionalnych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Tańczymy, gramy i śpiewamy nieprzerwanie od 65 lat, promującą kulturę naszego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej. Od 1963 roku jesteśmy gospodarzem Tygodnia Kultury Beskidzkiej, największej imprezy folklorystycznej w Europie. Odwiedziliśmy 27 państw europejskich, udało nam się również, aż dwukrotnie wziąć udział w tournée po Meksyku. Rok 2015 był dla nas bardzo szczęśliwy ponieważ zdobyliśmy parę cennych wyróżnień m.in.: nagrodę Grand Prix na 22 Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos 2015 w Zebrzydowicach, nasza żeńska grupa śpiewacza zajęła 3 miejsce na 48 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej oraz 1 miejsce na 46 Festiwalu Folklory Górali Polskich w kategorii grupa śpiewacza a cappella w Żywcu.
W okresie Bożonarodzeniowym koncertujemy z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. Gorąco zapraszamy do kontaktu z naszą grupą taneczną i kapelą.

Kontakt:
Katarzyna Mizera
Prezes Zespołu Regionalnego "Wisła" z Wisły
tel.kom. +48 664 533 840
e-mail: zespolregionalnywisla@gmail.com 
www.zespol-wisla.pl 


Wiślańska Kapela Góralska

Wiślańska Kapela Góralska działa przy Wiślańskim Centrum Kultury. W swoim repertuarze ma muzykę górali śląska cieszyńskiego z rejonu Wisły oraz Istebnej.

Kontakt:
nr tel. (0-33) 855 34 47
e-mail: kultura@wisla.pl 
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3