Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wizyta w Ostojićevie

5.12.2018

Delegacje: Urzędu Miasta Wisła z burmistrzem Tomaszem Bujokiem oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wisła z ks. prob. Waldemarem Szajthauerem uczestniczyli w wyjeździe do Ostojićeva. Na miejsce dotarliśmy w piątkowy wieczór 30 listopada 2018 roku.

Sobotni, intensywny program, rozpoczął się od zwiedzenia wystawy w Muzeum Miejskim w Sencie. W sali ekspozycyjnej na parterze muzeum mogliśmy zobaczyć materiały z paleontologii, archeologii i lokalnej historii (m.in. wspomnienia bitwy pod Senćani). Na pierwszym piętrze obejrzeliśmy stałą wystawę etnograficzną. Na zaproszenie przedstawicieli chóru Cor Jesu z miejscowości Senta, który gościliśmy w kwietniu 2018 roku w Wiśle, zwiedziliśmy miejscową parafię rzymskokatolicką, gdzie spotkaliśmy się z proboszczem parafii oraz organistą, który wraz z chórem Cor Jesu koncertował w wiślańskim kościele. Po obiedzie w węgierskiej restauracji mogliśmy zobaczyć nowoczesny, oryginalny w swej architekturze, kościół rzymskokatolicki a następnie w Ratuszu Miasta Senta zostaliśmy przyjęci przez burmistrza Attilę Juhásza.

W niedzielę, 2 grudnia, odbyło się w Ostojićevie nabożeństwo ze spowiedzią i Komunią Świętą prowadzone przez ks. Vladimira Lovasa oraz ks. Waldemara Szajthauera, który wygłosił kazanie. W czasie nabożeństwa miał miejsce chrzest. Ks. Waldemar Szajthauer ochrzcił nowego członka parafii, któremu nadano imię Adrian. W nabożeństwie uczestniczył konsul RP w Belgradzie Paweł Sokołowski. Po nabożeństwie miała miejsce podniosła uroczystość. Otwarty został Dom Polski, który mieści się w części domu parafialnego. Tym lokalem należącym do parafii ewangelickiej dysponuje Stowarzyszanie Kulturalno-Artystyczne „Wiślanie z Ostojićeva” jedno z dwóch działających w tej miejscowości. Otwarcia dokonali: konsul Paweł Sokołowski oraz burmistrz Tomasz Bujok. „Od 2014 r.  – pisze Paweł Sokołowski – środowisko Wiślan podejmowało działania w celu utworzenia polskiej rady narodowościowej; w wyniku wyborów z dnia 04.11.2018 r., w których członkowie tej społeczności, wpisani na listę „Całym sercem z Polakami”, głosowali na swoich kandydatów, powstała Rada Narodowościowa Polskiej Mniejszości Narodowej (Nacjonalni savet poljske nacionalne manjine), co stanowi formalne uznanie istnienia polskiej mniejszości w Serbii”. Ambasada Polska od lat wspiera polonijną społeczność Ostojićeva, współdziałając z miejscową szkołą podstawową w celu prowadzenia nauki języka polskiego. Pracownię językową wyposażyła Ambasada Polski w Belgradzie. Również ze środków Ambasady zakupiono meble dla Domu Polskiego. We wspólnym spotkaniu w Domu Polskim uczestniczyła także burmistrz miasta Čoka.

Konsul Paweł Sokołowski, burmistrz Tomasz Bujok i proboszcz ks. Waldemar Szajthauer podjęli wspólną inicjatywę zorganizowania w Wiśle kolejnego obozu zimowego dla dzieci z Ostojićeva, który ma się odbyć w styczniu 2019 r. W składzie delegacji, obok wymienionych, uczestniczyli: Wanda Kuczera, Danuta Szczypka, Tadeusz Chmiel i Janusz Podżorski.

Ks. Waldemar Szajthauer - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3