Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wystawa dzieł Salvadora Dali

1.12.2017

Salvador Dali w Wiśle!

Dzieła najbardziej ekscentrycznego surrealisty od dziś w Ochorowiczówce.

Malarz, rzeźbiarz, pisarz, filmowiec, urodzony ekscentryk. Dla wielu geniusz, dla niektórych szalony indywidualista. Salvador Dali to bez wątpienia jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych postaci w sztuce XX wieku.  Od 1 grudnia dzieła wybitnego, katalońskiego artysty zagoszczą w Wiśle na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Wystawa obejmuje ponad sześćdziesiąt prac artysty.

Jeszcze większy świat magicznego realizmu!

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie kraju. Na co dzień w odnowionej willi wybitnego polskiego naukowca Juliana Ochorowicza gości ponad 300 dzieł znanych, polskich twórców związanych z surrealizmem. Od 1 grudnia magiczna kolekcja nabierze wymiaru światowego. Wszystko za sprawą nowej ekspozycji złożonej z prac ikony XX wieku, przez wielu ekspertów nazywanego ojcem surrealizmu – Salvadora Dali.

Prezentowane na ekspozycji grafiki to zbiór ponad sześćdziesięciu unikalnych prac na papierze: oryginalnych akwafort, linorytów, cynkografii czy stalorytów w większości sygnowanych przez Salvadora Dalego jako egzemplarze autorskie – mówi dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu. 

Tego typu kolekcja to prawdziwy fenomen w skali kraju. Zbiór obejmuje bowiem graficzne perełki w sztuce i twórczości hiszpańskiego artysty. W „Ochorowiczówce” znajdziemy m.in. takie znane prace jak Kuszenie św. Antoniego (1946r.), Dworzec w Perpignan (1965r.), Wenecja (1974r.), Lenin Tiger (1963r.), Assumpta corpuscularia lapislazulina (1952r.). W tzw. cyklu prac hiszpańskich dostępne w Muzeum prace to Hiszpania (1938r.), Odkrycie Ameryki - Sen Krzysztofa Kolumba (1958-59), Sobór ekumeniczny (1960r.), Zamek Gali (1973r.). Wystawa obejmuje także plakaty z 1969 roku zamówione u artysty przez Koleje Francuskie czy serię litografii stworzonych przez Dalego w związku z promocją otwarcia Teatru-Muzeum w Figueres (1974 r.). Nie lada gratką dla fanów literatury będą drzeworyty z ilustracjami (z lat 40-tych i 60-tych) do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa czy najsławniejszego wydawnictwa „Boskiej Komedii” Dantego.

Część życia geniusza

Salvador Dali był artystycznym omnibusem: malarzem, pisarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, ale także m.in. twórcą biżuterii, porcelany. Co zatem bardzo istotne - uzupełnieniem wystawy w „Ochorowiczówce” będzie kilka przedmiotów tzw. sztuki użytkowej pod marką: Salvador Dali.

Dali to postać nietuzinkowa. Stąd w ekspozycji nie mogło zabraknąć kilkudziesięciu elementów związanych z jego życiem i twórczością. Odwiedzający „Ochorowiczówkę” prócz znanych grafik ojca surrealizmu, które idealnie komponują się z pracami polskich twórców, zobaczą też m.in flakony perfum projektowane przez hiszpańskiego geniusza czy wieloletnią porcelanę Rosenthall malowaną przez Dalego i sygnowaną jego nazwiskiem. Wystawa obejmuje także okolicznościowe pamiątki, m.in. zdjęcia, albumy, wydawnictwa czy medale – dodaje dr Sebastian Chachołek.

Sztuka Dalego już za jego życia stała się prawdziwym znakiem handlowym, co uczyniło go kultowym twórcą. Krytycy sztuki osadzają jego twórczość w kontekście innych artystów surrealizmu, takich jak: Giorgio de Chirico, René Magritte czy Max Ernst. Dzięki wystawie, która od początku grudnia na stałe zagości w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”, Wisła staje się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym, nie tylko turystycznie czy rekreacyjnie, ale i kulturowo.  

 

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00. Więcej na stronie muzeum http://ochorowiczowka.pl/ 


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3