Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu

Adres
dzielnica: Czarne
ul. Zameczek 1
tel.: 33 854 65 00
e-mail: zamekwisla@zamekwisla.pl
www.zamekwisla.pl
Dodaj do planera

Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle jest częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP, zwanej potocznie „Zamkiem Prezydenta”. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. To obiekt wcześniejszy niż rezydencja Prezydenta, z czasów gdy w pobliżu istniał myśliwski pałacyk Habsburgów (spłonął w 1927 roku). Kaplicę zbudował nadworny architekt cieszyńskich Habsburgów Albin Prokop. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku, pochodzący z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. W ołtarzu umieszczone są dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. Na ścianach nawy głównej znajdują się krucyfiks z I połowy XVII w. oraz przedstawiający Świętą Rodzinę obraz z początków XVII stulecia. Drugi krucyfiks pochodzi z I połowy XV w. i jest umieszczony jest na chórze. W prezbiterium zobaczyć można drewniane lektorium oraz fotel i taborety dla celebrantów. Nawa główna oddzielona jest od prezbiterium ozdobnie kutą balustradą. Na wprost niej ustawione są dwa klęczniki oraz fotele dla Pary Prezydenckiej. Po lewej stronie kaplicy znajduje się figura Św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej), po prawej stronie chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego), a nad chrzcielnicą mały krucyfiks (dar Marii Kaczyńskiej, która ufundowała też mosiężno-srebrne tabernakulum).

W Kaplicy w niedzielę odbywają się nabożeństwa - o 10:30 ewangelickie, o 12:00 katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego).

Wstęp: bezpłatnie.

Od środy do soboty, o godz.: 11.00, 12.30 i 14.00, w 15-20 osobowych grupach z przewodnikiem, do uzgodnienia telefonicznie.

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3