Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wańcy

Wańcy jest męską grupą kolędniczą, działającą od 1933 roku w Wiśle w dniu św. Szczepana (26 grudnia). Nazwa grupy pochodzi od przysiółka „Do Wańka” w Wiśle Jaworniku, skąd pochodzi większość członków grupy. W repertuarze Wańców znajdują się tradycyjne kolędy wiślańskie oraz pieśniczki góralskie. To pierwsza w historii miasta grupa kolędnicza, przez długi czas była też jedyną grupą śpiewaczą na terenie Wisły. Wielokrotnie nagradzani m.in. „Złotą Spinką” na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej, „Złotym Sercem” na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, zwycięzcy Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą.

Kontakt:
Tel. (0-33) 858 38 58


Uścieńkowianie

Uścieńkowianie to grupa śpiewacza rodziny Raszków z Uścieńkowa (dzielnicy Wisły - Nowej Osady), która powstała w 1992 roku. Jest najbardziej archaiczną grupą w tej miejscowości. W skład zespołu wchodzą dziadkowie, rodzice i wnukowie jednej rodziny. Kierownikiem grupy jest Rudolf Raszka, syn ostatniego "czytoka na Wiśle" (człowieka zajmującego się śpiewami przedpogrzebowymi). Stąd w repertuarze grupy znajdują się przede wszystkim pieśni pogrzebowe i postne, ale także wiślańskie kolędy i pieśniczki ludowe opowiadające o ciężkim życiu górali beskidzkich. Uścieńkowianie występują na folklorystycznych festiwalach i przeglądach, w tym na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Godach Żywieckich. Odpowiadają na każde zaproszenie z okazji pogrzebów, wesel i licznych uroczystości związanych z regionem.

Kontakt:
Rudolf Raszka – nr tel. (-033) 855-11-20, 602704633


Tkocze

Tkocze są grupą śpiewaczą, składającą się z członków jednej rodziny z przysiółka "Do Tkocza", gdzie dawniej mieścił się warsztat tkacki. Śpiewają a'cappella, wplatając między pieśniczki wiersze i żarty, które są urozmaiceniem występów. W repertuarze Tkoczy są pieśni góralskie o tematyce pasterskiej, zalotnej, weselnej oraz religijnej. Poprzez pieśń góralską przekazują innym to, co przedstawia dla nich największą wartość w życiu - miłość do ojcowskiego domu, rodziny, religii i tradycji. Wielokrotnie wyróżniani na festiwalach i przeglądach artystycznych: pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, pierwsze miejsce na Godach Żywieckich, najwyższa nagroda "Złota Spinka" na Karpackim Festiwalu Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej i pierwsze miejsce na Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Od początku działalności czynnie uczestniczą w Tygodniu Kultury Beskidzkiej i innych uroczystościach lokalnych.

Kontakt:
Jana Szarzec - nr tel. (-033) 855-35-42


Grónie

Grónie to męska grupa śpiewacza, składająca się z członków pochodzących z Głębiec i Kopydła. Inicjatorem powstania zespołu w 1997 roku był Jerzy Poloczek, mieszkaniec Kopydła, wieloletni artysta Operetki Gliwickiej oraz nauczyciel śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Cieszynie Filia w Wiśle. W repertuarze grupy Grónie są stare pieśni wiślańskie, biesiadne, pasterskie, okolicznościowe, a także klasyczny repertuar wokalny. Uczestniczą w większości imprez kulturalnych na terenie Wisły, począwszy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej po Dni Wisły, a nawet Piknik Country, na które piszą okolicznościowe teksty do znanych melodii ludowych. Wielokrotnie nagradzani, zajęli m.in. pierwsze miejsca na Godach Żywieckich w Żywcu oraz na Karpackim Karnawale Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej. Występują w szkołach, domach wczasowych, domach opieki społecznej, podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych i środowiskowych.

Kontakt:
Jan Kędzior – nr tel. 609 412 333


Czernianie

Czernianie są zespołem, który powstał z inicjatywy Andrzeja Pilcha w 1995 roku. Członkowie grupy pochodzą ze starych czerniańskich rodów. Celem grupy jest popularyzacja góralskiej kultury ludowej oraz zapomnianych pieśni i stroju. Wplatają w swoje pieśni wiersze poetów ludowych. Ich praca została nagrodzona znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami: pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i na XXXI Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych "Brenna '98". Od początku swej działalności uczestniczą w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Dniach Wisły oraz w uroczystościach organizowanych przez Muzeum Beskidzkie w Wiśle i Wiślańskie Centrum Kultury i Informacji. Są popularni także w Czechach i Niemczech.

Kontakt:
Andrzej Pilch – nr tel. (0-33) 855-37-10


Zespół Regionalny Wisła

Zespół Wisła jest jednym z najstarszych zespołów artystycznych Beskidu Śląskiego, sięgający do bogactwa regionalnych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Tańczymy, gramy i śpiewamy nieprzerwanie od 65 lat, promującą kulturę naszego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej. Od 1963 roku jesteśmy gospodarzem Tygodnia Kultury Beskidzkiej, największej imprezy folklorystycznej w Europie. Odwiedziliśmy 27 państw europejskich, udało nam się również, aż dwukrotnie wziąć udział w tournée po Meksyku. Rok 2015 był dla nas bardzo szczęśliwy ponieważ zdobyliśmy parę cennych wyróżnień m.in.: nagrodę Grand Prix na 22 Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos 2015 w Zebrzydowicach, nasza żeńska grupa śpiewacza zajęła 3 miejsce na 48 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej oraz 1 miejsce na 46 Festiwalu Folklory Górali Polskich w kategorii grupa śpiewacza a cappella w Żywcu.
W okresie Bożonarodzeniowym koncertujemy z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. Gorąco zapraszamy do kontaktu z naszą grupą taneczną i kapelą.

Kontakt:
Maria Czyż - Zespół Wisła z Wisły
tel.kom. +48 505 941 364

Joanna Kłósko - Kapela Wisła                                                                                                                                                                                                                                                                  tel.kom. +48 513 814 732


e-mail: zespolregionalnywisla@gmail.com 
www.zespol-wisla.pl  
 

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3