Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Zameczek Myśliwski Habsburgów

Adres
dzielnica: Centrum
ul. Lipowa 4a
tel.: 33 855 35 60
Dodaj do planera

Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. Prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej.

Fryderyk Habsburg po raz pierwszy gościł na polanie w 1880 roku. Z okazji zakończenia budowy zorganizował polowanie, na którym jego żona Izabela ustrzeliła 30 głuszców. Arcyksiążę i jego małżonka tak często organizowali polowania dla arystokratów z całej Europy, że populacja ptaków występujących w Beskidach zmalała prawie do zera. W 1915 r. w pałacyku przebywał cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem. W tym samym roku Wisłę odwiedził arcyksiążę Karol Habsburg, późniejszy cesarz austriacki. Habsburgowie zorganizowali ostatnie polowanie się w 1916 r. Arcyksiążę Fryderyk ustrzelił wtedy dwa koguty głuszca.
Po zakończeniu I wojny światowej majątek Habsburgów został znacjonalizowany i wcielony do państwa polskiego. Zameczek został niestety ograbiony i zniszczony przez miejscową ludność. Zadecydowano więc o jego generalnym remoncie i przeznaczeniu na schronisko turystyczne PTTK. Funkcję tę pełnił od 1925 do 1986 roku z przerwą w okresie drugiej wojny światowej, gdy ukrywali się w nim partyzanci. By uchronić budynek przed ruiną, zameczek został przeniesiony do centrum Wisły, blisko dworca autobusowego. Obecnie znajdują się w nim wiślański oddział PTTK, Informacja Turystyczna, wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego" oraz escape room "Zamek Zagadek".

Zameczek znajduje się na Szlaku Śląskiej Architektury Drewnianej, Szlaku Habsburgów i Drogi Książęcej "Via Ducalis".

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3