Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Otwarcie Jaskini Malinowskiej

Rozpoczęcie imprezy: 2019-06-08
Zakończenie imprezy: 2019-06-08
Miejsce imprezy: Jaskinia Malinowska
Godzina: 11:00
Organizator imprez: Miasto Wisła, Nadleśnictwo Wisła, Klub Alpinistyczny BG GOPR
Organizator - kontakt: 33 855 2425

Już w sobotę (8 czerwca br.) zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego udziału w otwarciu Jaskini Malinowskiej - jedynej tak łatwo dostępnej w Beskidach! 

 

Zbiórka wszystkich chętnych zaplanowana jest na godz. 10:45 na Przełęczy Salmopolskiej, aby o 11:00 wyruszyć wspólnie z przewodnikiem na czerwony szlak i po około 45 minutach dotrzeć do wlotu jaskini. Tam przywita wszystkich góralska kapela, a o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste udostępnienie jaskini i wystąpienia zaproszonych gości. Następnie wszystkich zebranych zapraszamy poniżej szlaku na tzw. "stokówkę" na posiady przy ognisku z kiełbaską i napojami. Prowiant dla wszystkich przygotujemy! Tam również będzie towarzyszyć wszystkim kapela góralska. 

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m npm. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Jaskinia należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wsch-zach, z uwzględnieniem 10 m szczelinowej studni wejściowej,  tworzą wysokie a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Jaskinia według ostatnich pomiarów ma 249,5m długości korytarzy i głębokość 23,20 m. 

Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR udało się zamontować system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini. Został uporządkowany teren wokół wejścia do jaskini oraz przygotowano oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić. Wystarczy posiadać czołówkę i już można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini. Jest to pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach!

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w uroczystości otwarcia!

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3