Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Festiwal słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry"

Miejsce imprezy: różne lokalizacje, m.in.-Pl. B. Hoffa, Park Kopczyńskiego, amfiteatr, biblioteka, Centrum Edukacji E
Organizator imprez: Wiślańskie Centrum Kultury
Termin imprezy
od 2021-05-27 17:00 do 2021-05-30

W ostatni weekend maja Wisła stanie się miastem pełnym literatury. Od 28 do 30 maja odbędzie się tutaj Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Na Placu Hoffa i w wielu innych miejscach pojawi się ponad sześćdziesięciu pisarzy a Wisła ma szansę trafić na mapę największych festiwali literackich w Polsce.

- 29 maja mija pierwsza rocznica śmierci naszego wielkiego pisarza, Jerzego Pilcha. Chcemy uczcić jego pamięć, organizując w naszym mieście duży festiwal literacki. Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Mamy nadzieję, że najlepsza polska literatura na stałe zagości w naszym mieście – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Przez trzy dni w Wiśle odbywać się będą spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. Nie zabraknie też inauguracyjnego koncertu w amfiteatrze – na otwarciu festiwalu zagra znany polski duet - Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. prozaicy (Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller), poeci (Bronisław Maj, Jerzy Kronhold), reportażyści (Wojciech Jagielski, Filip Springer) czy literaturoznawcy (Michał Rusinek, Ryszard Koziołek).

- Chcemy, żeby festiwal Granatowe Góry zaproponował widzom możliwie pełną refleksję o świecie. Będziemy rozmawiali o prozie i życiu Jerzego Pilcha, ale także o poezji, opisywaniu świata, odpowiedzialności za słowo. Przez trzy dni w Wiśle odbywały się będą zarówno spotkania literackie na różnych scenach jak i spacery czy warsztaty. Nie zabraknie też strefy ekologicznej i strefy literatury dziecięcej – mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

Program festiwalu zapowiada się niezwykle bogato. Oprócz samych pisarzy w Wiśle pojawią się także aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz. Specjalnie na tę okazję powstaje właśnie sztuka teatralna pt. „Pamięć głębinowa” a w Wiśle pojawi się także Teatr Improwizowany Klancyk.

- Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, żeby zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I wciąż na nowo zadawać pytania, na które on także szukał odpowiedzi – mówi Agata Romaniuk, koordynatorka ds. programu i organizacji festiwalu.

W skład Rady Programowej festiwalu wchodzą: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Tomasz Bujok, Magdalena Bielska, Anna Dziewit-Meller, Paweł Goźliński, Bronisław Maj i Andrzej Drobik (sekretarz). Festiwal zostanie zorganizowany dzięki środkom Miasta Wisła przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.

Ten festiwal jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, m.in. logistycznym. Zaprosiliśmy do Wisły kilkudziesięciu pisarzy i pisarek. Cieszymy się, że udało się doprowadzić do realizacji tego wydarzenia bo wierzymy, że będzie ono niezwykle ważne i oczekiwane przede wszystkim przez mieszkańców Wisły. Myślę, że festiwal ma olbrzymi potencjał do stania się jedną z najważniejszych imprez literackich w całej Polsce . Budujące jest to, że w organizację festiwalu włączają się partnerzy z Wisły, bez ich pomocy takiej imprezy nie udałoby się zrealizować – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Szczegłowy program

Większość wydarzeń jest bezpłatna. Odbywać się będą z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i zgodnie z zaleceniami.

Część wydarzeń będzie płatna. Będa to wydarzenia, które ograniczone są ilością osób czyli głównie warsztaty, na które można zakupić bilety ---> TUTAJ
Niestety z programu ze względu na obostrzenia związane z pandemią wypadł koncert zespołu Kwiat Jabłoni, który został przeniesiony na 2 lipca 2021r.

Rodzaje biletów:
- normalny 50 zł.
- ulgowy 25 zł - dzieci do lat 12 i seniorzy 60+
- dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny

 

Zachęcamy do śledzenia profilów festiwalu w mediach społęcznościowych:
- Facebook
- Instagram

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3