Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Finisaż wystawy Marty Węg

Miejsce imprezy: Ochorowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu
Organizator imprez: Ochorowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu
Termin imprezy
od 2023-03-26 17:00 do 2023-03-26

W niedzielę 26 marca br zapraszamy Państwa serdecznie do Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” na finisaż wystawy Martty Węg pt. „Droga. Przystanek Wisła”.   

Wolność twórcy pozwala na penetrowanie przestrzeni sztuki w poszukiwaniu własnych inspiracji. Pokornie budując swój malarski świat, Martta Węg szuka własnej prawdy artystycznej. Każdy obraz to intymna rozmowa z samą sobą, ale i ze światem, z drugim człowiekiem. Mówi, że przy malowaniu zawsze towarzyszy jej wielkie skupienie.

Wtedy codzienność przestaje istnieć. Zapominam o tu i teraz - tak jak bohaterki moich obrazów. Kobiety. Bo tylko one tak potrafią żyć na moich obrazach. Choć umieszczone w konkretnym miejscu, myślami są w przeszłości, a czasem też w przyszłości. Często zadumane, refleksyjne, zagadkowe i poszukujące, skupione. Ich zewnętrzny wizerunek jest odbiciem ich wnętrza, przeżywają ciągłą retrospekcję. Żyją swoim życiem na moich obrazach, ich życie zostaje zatrzymane. To jest ten czas na spojrzenie za siebie, a może czasem przed. Bywają odpowiedzią na to, na co w sobie często odpowiedzi nie znajduję. Nie ilustrują zdarzeń, tylko wyrażają emocje z nimi związane. Nie budują fabuły, ale tworzą klimat i są medium do jego wyrażania – opowiada artystka.

Klimat ten tworzą też plamy barwne, podobnie jak budują napięcie i kreują postacie. Kolor fascynował Marttę Węg od zawsze, ponieważ stwarza nieograniczone możliwości. To właśnie kolor i tonacja obrazu pozwalają na wyrażanie emocji, odkrywanie tych najbardziej ukrytych, przez co obraz staje się szczery i prawdziwy. Sam proces twórczy zaczyna się dla artystki dużo wcześniej, zanim weźmie pędzel do ręki i stanie przed płótnem. Jest to moment, kiedy pojawia się bodziec, który prowokuje do tworzenia.

Mam to szczęście, że mogę próbować, w sposób, do którego czuję się powołana, zatrzymywać kształt, kolor, zapach. Tak więc szkicuję szybko to, co widzę, zapisuję odczucia, słowami nazywam skojarzenia, z których jedne wkrótce, a inne po latach zaczynają żyć nowym życiem. Tak powstają moje obrazy. A każdy z nich to przyjaciel, który zawsze jest, który czeka, by rozmawiać. W bliskości z nimi doświadczam uczucia prawdziwej przyjaźni, która z każdym nowym obrazem pogłębia się, rozszerza i zespala w jedno - moje malarstwo i mnie. To mój świat malarski i własny - staram się w nim być sobą, omijając wszelkie mody i trendy – opisuje swoją twórczość Martta Węg.

Serdecznie zapraszamy na Finisaż wystawy Martty Węg „Droga.Przystanek Wisła”, który odbędzie się 26 marca 2023 roku o godz. 17.00 w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.

 

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3