Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej zainaugurowany

31.07.2022

W sobotę 30 lipca Wisła po raz 59. wypełniła się folklorem z różnych stron świata. Przy tradycyjnym i wzruszającym odśpiewaniu pieśni „Szumi jawor” Tydzień Kultury Beskidzkiej został otwarty. Przez następne osiem dni w Wiśle czeka nas mnóstwo pięknych koncertów, warsztatów i spotkań.

Pierwszy dzień 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej skomplikował nieco deszcz i korowód zespołów regionalnych musiał zostać odwołany, ale tłumy gości zebrały się w amfiteatrze, gdzie mogły wysłuchać specjalnego koncertu orkiestry dętej pod przewodnictwem Henryka Itnera. Później przyszedł czas na inaugurację.

- Tydzień Kultury Beskidzkiej jest świętem różnorodności, pokazuje jak bogaty i ciekawy jest nasz region. Górale są dumni ze swojej tradycji, tożsamości i dziedzictwa kulturowego, pielęgnują te wartości od pokoleń, a mieszkańcy województwa śląskiego i turyści mają wyjątkową okazję, by przekonać się o tym na własne oczy. To szansa by poznać i zasmakować w folklorze, tradycji, muzyce i kuchni Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Śląska Cieszyńskiego oraz Beskidu Małego, spędzić czas w niepowtarzalnej atmosferze i wśród pięknej przyrody. Zapraszam na Tydzień Kultury Beskidzkiej, przed nami tydzień pełen wrażeń  - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Marszałek województwa śląskiego razem z burmistrzem Wisły – Tomaszem Bujokiem oficjalnie otworzyli Tydzień Kultury Beskidzkiej.

- Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa tutaj, w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Tak się składa, że pomimo niepogody, pomimo różnych sytuacji życiowych, pomimo wojen, pandemii – Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa. Dzisiaj wypełniony po brzegi amfiteatr świadczy o tym, że wracamy do normalności – mówił Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła.

Po oficjalnych przemowach zaproszonych gości nastąpiła niezwykle wzruszająca chwila – wspólne odśpiewanie pieśni „Szumi jawor” – hymnu Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a później to, na co czekali wszyscy, czyli piękne koncerty zespołów regionalnych z Polski, Chorwacji i Wysp Zielonego Przylądka w wiślańskim amfiteatrze.

Wśród gości, którzy pojawili się na inauguracji TKB w wiślańskim amfiteatrze byli m.in. wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, posłowie Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Katarzyna Saks, starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, radny powiatowy Jan Poloczek, Radca ds. zachowania i rozwoju kultury ludowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska i wielu, wielu innych – za obecność bardzo serdecznie dziękujemy.

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się w Wiśle dzięki wsparciu współorganizatorów oraz partnerów:
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowemu Instytutoowi Kultury i Dziedzictwa Wsi, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Starostwu Powiatowemu w Cieszynie oraz licznym sponsorom.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3