Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego był poświęcony twórczości Jerzego Pilcha. Uczniowie mieli okazję poznać sposoby konceptualizacji rzeczywistości pisarza poprzez twórcze spotkanie z jego prozą. Już we wrześniu 2016 roku młodzi ludzie zaczęli zapoznawać się z działalnością autora „Wyznań twórcy pokątnej literatury erotycznej”, opracowując biogramy. Warto tu przypomnieć, że grupa uczennic stworzyła ilustracje do powieści „Inne rozkosze” Jerzego Pilcha, odpowiadając tym samym na propozycję konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Śniegonia w Wiśle pt. „Paweł Kohoutek w labiryncie codzienności”. Ilustracje stanowią jeden z elementów wystawy przygotowanej w ramach Dnia Języka Ojczystego, którą można zwiedzać w holu ZSGH w Wiśle. Wystawa poświęcona została twórczości Jerzego Pilcha. Oprócz aspektu dydaktycznego, wyrażającego się w zaprezentowaniu życia i twórczości wiślańskiego pisarza, na uwagę zasługują artystyczne zabiegi w postaci instalacji „Książki z sufitu” oraz cyklu ośmiu portretów „Pilch z Witkacego w karykaturze”. Karykatury namalowały uczennice z klas 1 THa (Iwona Legierska, Aleksandra Śliwka, Michalina Tetla, Julia Waliczek), 1 G (Wioleta Haratyk) oraz 3 THa (Sara Cieślar, Izabela Juroszek, Natalia Kukuczka).
Wydarzeniem tegorocznej edycji Dnia Języka Ojczystego był Off Patelniok Film Festiwal „Pilchowskie Rozdrapywanie Rzeczywistości”. W ramach festiwalu zostało wyświetlonych osiemnaście filmów, które brały udział w rywalizacji o przyznanie statuetek JURKI 2017 w aż sześciu kategoriach, a mianowicie: najlepsza adaptacja, charakteryzacja, montaż, reżyseria oraz najlepsze role kobieca i męska. Statuetki, nazwane przez Macieja Patrzyńskiego Jurkami, zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez kierownik Internatu Klaudię Bujok
13 marca szerszej publiczności zaprezentowano filmy, przygotowane przez uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich ZSGH. W tym samym dniu kilkanaścioro uczniów wzięło udział w Szkolnym konkursie ortograficznym „O złote pióro dyrektora ZSGH”. W tym roku uczestnicy rywalizacji zaprezentowali swe umiejętności językowe w zakresie ortografii i interpunkcji w oparciu o fragment książki Jerzego Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Zwyciężczynią została Adriana Kamieniarz z klasy 4 T, na drugim miejscu uplasowali się Małgorzata Brych (2 THb) i Bartłomiej Knyps (4G), a na trzecim Agata Ryś (4 THb). Z kolei trzyosobowe zespoły klasowe rywalizowały z sobą w „Konkursie gwarowym”. Największą wiedzą z zakresu zasobu leksykalnego gwary śląskocieszyńskiej wykazała się drużyna dziewcząt z klasy 3 THa - Martyna Bestwina, Weronika Kukuczka oraz Anna Szalbot, na drugim miejscu uplasowały się uczennice z klasy 4 THb - Klaudia Golik, Maria Jałowiczor, Katarzyna Rucka, a na trzecim Barbara Byrtus, Faustyna Jałowiczor oraz Julia Wisełka z klasy 1 G. Istotnym dopełnieniem tradycji Dnia Języka Ojczystego są konkursy czytelnicze. W tym roku odbył się konkurs „Czytaj, bo warto. Nasze lektury i ich bohaterowie”, który wygrała Julia Wisełka z klasy 1G.
14 marca nauczyciele i uczniowie ZSGH wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród filmowych Jurki 2017 Off Patelniok Film Festiwal „Pilchowskie Rozdrapywanie Rzeczywistości”. Galę zainaugurowała dyrektor ZSGH Beata Iwaniuk, witając zebraną publiczność. Gospodarzami wydarzenia byli Agnieszka Śliwka (2 THb) i Jeremiasz Bujok (1G), a nagrody w poszczególnych kategoriach wręczał Szymon Woźniczka (1G). Zgodnie z werdyktem polonistów wyróżnione zostały następujące filmy:
Niewątpliwie gala przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Widzowie ze zrozumieniem oglądali zwycięskie filmy, zdając sobie sprawę z trudu tego przedsięwzięcia artystycznego. Bardzo gratulujemy wszystkim, którzy przygotowali filmy na podstawie twórczości Jerzego Pilcha, a szczególnie dziełom wyróżnionym. Wszystkie filmy zostały umieszczone na kanale youtube (linki do poszczególnych filmów podane zostały na szkolnym facebooku).
Warto zaznaczyć, że zwycięskie filmy zostały zaprezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle 16 marca. Honorowym gościem pokazu była Wanda Pilch. Filmy stworzone przez uczniów ZSGH zostały wyświetlone młodszym koleżankom i kolegom z Gimnazjum nr 1 w Wiśle.
Xymena Borowiak - nauczycielka języka polskiego