Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

II Bieg Narciarski „O Puchar Wisły” już za nami

1.03.2022

II Bieg Narciarski o Puchar Wisły przeszedł do historii. Słoneczna pogoda i bardzo dobre warunki na trasach biegowych na Kubalonce zachęciły do startu w biegu 163 uczestników. Na linii startu wśród dzieci i młodzieży stanęło 83 zawodników, zaś w kategoriach dorosłych wystartowało 80 kobiet i mężczyzn. 

W pięknym oknie pogodowym, w zimowej scenerii tras narciarskich na Kubalonce, w niedzielę 27 lutego tworzyła się historia drugiej edycji biegu narciarskiego „O Puchar Wisły. Bardzo wielką radością dla organizatorów była frekwencja zawodników i zawodniczek z Wisły. Bieg był pierwszą imprezą sportową wliczaną w Wiślańską Spartakiadę Dolin, w której punkty zdobywa się już za sam udział w wydarzeniu. A każdej kategorii były więc przyznawane również nagrody dla najszybszej wiślanki i wiślanina.

Najmłodsi uczestnicy walczyli na 100-metrowej pętli wokół stadionu. Pierwsi w tej kategorii na metę dobiegli: Martyna Cholajda z Wodzisławia Śląskiego oraz Xavier Wantulok z Wisły. Xavier był najszybszym spośród mieszkańców Wisły w tej kategorii, zaś wśród dziewczynek najszybszą wiślanką była Hanna Ormańczyk.

Nieco starsze dzieciaki rywalizowały na dystansie 800 metrów, a najlepszymi w tej kategorii okazali się być Lena Wantulok z WSS Wisła, która była też najszybszą wiślanką w tej grupie wiekowej, zaś w kategorii chłopców zwyciężył Nikodem Czepczor z NKS Trójwieś Beskidzka, a najszybszym wiślaninem był Paweł Branc.

Młodzież miała to pokonania pętlę o długości 3000 m o niełatwym profilu, bo trasa ta miała zarówno stromy zjazd jak i ostry podbieg. Najszybciej pokonali ją Zuzanna Kohut oraz Filip Juroszek, oboje z NKS Trójwieś Beskidzka. Najszybszą wiślanką wśród grupy młodzieży była Ewa Ormańczyk, a wśród chłopaków najszybszy czas z Wisły wywalczył Tomasz Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.


Rywalizacja w kategoriach OPEN odbywała się na pętlach o długości 3 km. Dystans 6 km wśród pań najszybciej pokonała: Anna Milerska z Nydku (Republika Czeska). Najszybszą wiślanką była Laura Wantulok z WSS Wisła, która zajęła II miejsce. W tej kategorii wystartowała również grupa mieszkanek Wisły, które podjęły się trudnej rywalizacji z zawodniczkami o dużo młodszymi od siebie. Serdecznie gratulujemy odważnej decyzji, woli walki i sportowego zacięcia. Wśród mężczyzn najszybszy na tym dystansie był Artur Baczyński z Marklowic, zaś najszybszy czas z Wisły wywalczył Piotr Palka z WSS Wisła, który stanął na III stopniu podium.

Na dystansie 9 km wśród kobiet najszybsza była Kamila Idziniak z NKS Trójwieś Beskidzka, za nią na metę wbiegła Aleksandra Raszka z WSS Wisła, która jednocześnie była najszybszą wiślanką. Wśród mężczyzn na tym dystansie najszybszy był Jan Łacek z Jaworzynki, zaś nagrodę dla najszybszego wiślanina zgarnął Andrzej Cieślar.

Na najdłuższy dystans 15 km wystartowali sami mężczyźni. Jako pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Wąsowicz z WSS Wisła, który pokonał trasę w 44 minuty. Warto także podkreślić, że na tym dystansie biegło sporo zawodników z Wisły, którzy podjęli duży trud i wysiłek, by pokonać 15 km na niełatwych trasach Kubalonki. Wielkie brawa i gratulacje za podjęcie rękawicy i ukończenie zawodów!

Sportowym komentarzem imprezę okraszali Tadeusz Papierzyński - kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu oraz Włodzimierz Mołdysz z firmy Xtraining.

Cieszymy się bardzo z obecności kibiców, którzy żywiołowo dopingowali startujących.


Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale wykonane przez firmę Wow Design z Wisły oraz ciepły posiłek i herbatę. Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej dzieci i młodzieży oraz w kategoriach OPEN kobiet i mężczyzn czekały dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów. Dla zwycięzców każdej kategorii przygotowane były oryginalne, drewniane statuetki wykonane specjalnie na tę okazję przez pracownię Malowany Ptak z Wisły. Dzięki sponsorom zawodów w kategoriach OPEN dekorowani byli najlepsi uczestnicy aż do miejsca piątego. W puli nagród znalazły się karnety na wyciąg narciarski Siglany oraz stacje zrzeszone w Wiślańskim Skipassie, a także nagrody rzeczowe i karnety na 5 wyciągów Grupy Pingwina, czyli m.in. na wiślański stok Skolnity.


Ceremonii wręczenia nagród dokonali: burmistrz miasta Tomasz Bujok, przewodniczący rady miasta Janusz Podżorski, przewodniczący Komisji Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu przy radzie miasta Sławomir Wantulok, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz oraz prezes WSS Wisła Zbigniew Wuwer. W ceremonii wręczenia nagród dorosłym wziął udział również Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz dyrektor COS w Szczyrku Tomasz Laszczak. Swoją obecnością bieg zaszczycili też nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka oraz wójt Istebnej Łucja Michałek.

 
Zwracając się do uczestników zawodów, burmistrz Tomasz Bujok podkreślał swoja radość i zadowolenie, że w biegu udział wzięła tak liczna grupa mieszkańców Wisły, zarówno tych młodszych, jak i ciut starszych.

A było z kim rywalizować, gdyż na nasz bieg oprócz wiślan, przyjechali zawodnicy m.in. z Trójwsi Beskidzkiej, liczna grupa z Podhala (Nowy Targ, Chochołów, Witów, Dzianisz, Ciche, Ratułów), Skoczowa, Bielska-Białej, Marklowic, Klikuszowej, Wiśniowej, Krakowa, Rybnika, Opola, Gliwic, Częstochowy, a także z Mostów koło Jabłonkowa, Nydku czy Dolnej Łomnej w Republice Czeskiej.


Słowa podziękowania kierujemy do:

 • Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego oraz Centralnego Ośrodka Sportu za bezpłatne udostępnienie obiektu i tras;
 • pracowników obiektu na Kubalonce i ekipy sędziowskiej za przygotowanie tras;
 • wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wisła Zdzisława Pilcha, któy jako ratownik medyczny czuwał nad bezpieczeństwem zawodników; 
 • strażaków z OSP Wisła Centrum za utrzymanie porządku w obrębie parkingów;
 • wolontariuszy, którzy wraz z pracownikami referatu PTKS obsługiwali biuro zawodów;
 • współorganizatorów wydarzenia - Spółdzielni Socjalnej Wisła Otwarta Turystycznie.


Bieg odbył się przy wsparciu finansowym sponsora, firmy IMB Podbeskidzie ze Skoczowa.

Nagrody rzeczowe w postaci karnetów ufundowali:
- Stacja Narciarska Skolnity Ski&Bike
- Wyciąg Narciarski Siglany

Bardzo serdecznie dziękujemy!

 Autorem zdjęć jest Przemysław Legierski z Wisły.

Bieg o Puchar Wisły jest najmłodszym biegiem narciarskim w Polsce, ale z powodzeniem wpisał się w kalendarz imprez polskich amatorów biegówek. Dziękujemy zawodnikom za udział i zapraszamy na kolejną edycję zmagań już za rok!


Poniżej najlepsze trójki na poszczególnych dystansach, a pełne wyniki znajdują się w załącznikach poniżej.

dziewczynki 100 m:

 1. Martyna Cholajda - KS SKI TEAM Wodzisław Śląski,
 2. Zosia Juroszek - Istebna,  
 3. Magdalena Bury - MKS Istebna

chłopcy 100 m:

 1. Xavier Wantulok - Wisła Głębce,
 2. Michał Probosz - NKS Trójwieś Beskidzka,
 3. Michał Kwiatkowski - NKS Trójwieś Beskidzka

dziewczyny 800 m:

 1. Lena Wantulok - WSS Wisła,
 2. Agnieszka Krężelok - NKS Trójwieś Beskidzka,
 3. Zofia Madej - LKS Pogórze

chłopcy 800 m:

 1. Nikodem Czepczor - NKS Trójwieś Beskidzka,
 2. Mikołaj Juroszek - NKS Trójwieś Beskidzka,
 3. Tobiasz Golik - NKS Trójwieś Beskidzka

Dziewczyny 3 km:

 1. Zuzanna Kohut - NKS Trójwieś Beskidzka,
 2. Teresa Brączek - NKS Trójwieś Beskidzka,
 3. Paulina Kliś - Łazy

Chłopcy 3 km:

 1. Filip Juroszek - NKS Trójwieś Beskidzka, 
 2. Tomasz Mulica - KS Chochołów, 
 3. Tomasz Cieślar - WSS Wisła

Kobiety Open 6 km:

 1. Anna Milerska - Ski Mosty (Republika Czeska),
 2. Laura Wantulok - WSS Wisła, 
 3. Małgorzata Szotkowska - Dolna Łomna (Republika Czeska)

Kobiety Open 9 km:

 1. Kamila Idziniak - NKS Trójwieś Beskidzka,
 2. Aleksandra Raszka - WSS Wisła, 
 3. Oliwia Sroka - NKS Trójwieś Beskidzka

Mężczyźni Open 6 km:

 1. Artur Baczyński - Marklowice,
 2. Jonasz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka, 
 3. Piotr Palka - WSS Wisła

Mężczyźni Open 9 km:

 1. Jan Łacek - Jaworzynka,
 2. Sebastian Jarecki - Bielsko-Biała,
 3. Piotr Kawulok - Grodziec

Mężczyźni Open 15 km.

 1. Tomasz Wąsowicz - WSS Wisła,
 2. Mariusz Michałek - Ustroń, 
 3. Marcin Węgrzyn - Nowy Targ

 

Krótki materiał wideo z biegu:


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3