Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Jaskinia Malinowska już dostępna dla wszystkich

8.06.2019

Od dziś dla wszystkich wędrujących naszymi wiślańskimi szlakami dostępna jest nowa atrakcja w postaci możliwości zwiedzania Jaskini Malinowskiej. Jaskinia co prawda funkcjonuje od tysięcy lat, jednakże dzięki zamontowanym w niej drabinkom i klamrom każdy, nawet niedoświadczony grotołaz, może do niej wejść i bezpiecznie ją eksplorować. 

 

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zapewnić w miarę bezpieczny dostęp do jaskini. Z inicjatywy Klubu Alpinistycznego działającego przy Grupie Beskidzkiej GOPR i przy finansowym wsparciu miasta Wisła zakupiono i zamontowano cały system żelaznych ułatwień, natomiast Nadleśnictwo Wisła po zimowych śniegołomach udrożniło dojście do jaskini i uprzątnęło teren wokół niej. Dziś wszyscy chętni mogli wybrać się wspólnie, prowadzeni przez przewodnika beskidzkiego, z Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem przez Malinów. Następnie odbijając 50 m w prawo, zgodnie z oznaczeniami, cała grupa dotarła do jaskini. Tam przywitała wszystkich muzycznym akcentem kapela góralska "Wista". W wędrującej całymi rodzinami grupie nie zabrakło burmistrza miasta Wisła - Tomasza Bujoka, Przewodniczącego Rady Miasta Wisła - Janusza Podżorskiego czy Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła - Andrzeja Kudełki, a także wielu mieszkańców Wisły.

O historii jaskini oraz jej osobliwościach przyrodniczych opowiadał Ryszard Głowacki - prezes Klubu Aplinistycznego przy GB GOPR, natomiast temat jak bezpiecznie poruszać się po jaskini przedstawił Grzegorz Gawłowski - kierownik cieszyńskiej sekcji terenowej GOPR.

Symbolicznego przecięcia wstęgi, którą tym razem stanowiła świerkowa żerdź, dokonali wspólnie burmistrz  Tomasz Bujok, nadleśniczy Andrzej Kudełka, prezes Ryszard Głowacki oraz kierownik Grzegorz Gawłowski.

Po otwarciu, pod czujnym okiem GOPR zebrani uczestnicy ustawili się w kolejce do zejścia do jaskini. Wielu chciało zobaczyć jak ten pomnik przyrody nieożywionej wygląda w środku. Schodzili młodsi i starsi, również burmistrz oraz dziennikarze z kamerami czy mikrofonami. 

Całość wydarzenia zwieńczyło przygotowane przez Nadleśnictwo Wisła ognisko z kiełbasami i napojami, które zorganizowane zostało na biegnącej poniżej szlaku "stokówce".

 

Dziękujemy wszystkim za udział w dzisiejszym wydarzeniu i zachęcamy do wybrania się w wolnej chwili i osobistego doświadczenia penetracji jaskini. Oczywiście pamiętając o koniecznym wyposażeniu w postaci czołówki!

Więcej zdjęć z dzisiejszego wydarzenia na www.facebook.com/miastowisla 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3