Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Owce już na pastwisku.

16.05.2022

W niedziele 15 maja 2022 r. w gospodarstwie pasterskim Barbary i Jana Kędziorów odbył się po raz kolejny "Wiślański wygón łowiec", czyli wyprowadzenie owiec na pastwisko.
Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji, związanych z owczarstwem. Był też atrakcyjny program artystyczny. Można było podziwiać wszystkie wiślańskie zespoły regionalne.

Wygón rozpoczęły dźwięki trombit i helokani w wykonaniu dziewcząt z kapeli "Wisła". Po przywitaniu przez konferansjera, którym był Zbigniew Czyż, o tradycji wypasu owiec opowiedział zebranym znawca tej tematyki dr Michał Milerski z Nydku. Opowieść dopełniły owce, które w towarzystwie gospodarzy wybiegły na łąkę, wzbudzając mnóstwo zachwytu u licznie zgromadzonej pubiczności.

Po tradycyjnym wygónie przyszła pora na przemowy zaproszonych gości. Obecni byli: Wojciech Kałuża - wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs - członek zarządu województwa śląskiego, Marcelina Kanafek-Lewandowska - pełnomocnik europosłaniki Izabeli Kloc, Bogusław Lalik - pełnomocnik dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Tomasz Bujok - burmistrz Wisły. Goście zaznaczyli w swoich przemowach jak bardzo ważne są takie wydarzenia, jak ważne jest kultywowanie tradycji i stawianie na rozwój pasterstwa. Docenili ciężką pracę gospodarzy i życzyli wszystkim udanej zabawy.

Kolejnym punktem programu były występy wiślańskich zespołów regionalnych. Zaprezentowali się: Kapela "Mała Wisła", Zespół Regionalny "Mała Wisła", Zespół Pieśni i Tańca "Wisła", Zespół Regionalny "Wisła Plus", Kapela "Wisła." Na koniec dnia zagrali gościnnie kapela "Istebna" i kapela "Capki " ze Skalitego na Słowacji.

W międzyczasie można było uczestniczyć w warsztatach wykonywania masła, obróbki wełny, filcowania wełny na sucho oraz malowania kamyczków. Odbył się też pokaz serowarstwa w wykonaniu Józefa Michałka. Dodatkową atrakcją były też stoiska rękodzielników, które również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dopełnieniem całości były stoiska gastronomiczne z plackami, gulaszem, serami, kiełbasą itp.
Dzień był bardzo intesywny a równocześnie sielski.

Organizatorami wydarzeniami byli Barbara i Jan Kędziorowie, Stowarzyszenie "7 dolin", Wiślańskie Centrum Kultury i Miasto Wisła.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację i realizację "Wiślańskiego wygónu łowiec", który byłby trudny do zorganizowania bez wsparcia Województwa Śląskiego. Projekt współfinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Wojewódzkiego Programu - Owca Plus do roku 2027. Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Rzemiosła w województwie śląskim. Partnerem było również Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Jest to bardzo miłe, że wydarzenie odwiedziło tyle osób. Za każdą obecność serdecznie dziękujemy.

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3