Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Piękny Piknik Leśny za nami

14.07.2022

W miniony weekend w Wiśle odbyła się kolejna edycja Pikniku Leśnego. Wydarzenie było okazją do spotkania z nadleśnictwami, poznania bliżej lasu ale też do miłego spędzenia czasu przy ciekawych atrakcjach. Zwieńczeniem wieczoru był piękny koncert zespołu Blue Cafe. 

XXII Piknik Leśny został zorganizowany wspólnie przez Miasto Wisła, Wiślańskie Centrum Kultury, Nadleśnictwo Wisła i wiślańskie Koła Łowieckie. Jak zawsze na uczestników czekały stoiska różnych nadleśnictw, które zaprezentowały bardzo ciekawe ekspozycje związane z ochroną przyrody i lasami. Odbyły się warsztaty, a na całe rodziny czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie wiślańskiego amfiteatru pojawili się eksperci, którzy w ciekawy sposów pokazywali tematy związane z ochroną dzikiej przyrody, myślistwem i lasami.

Na sam początek o zaletach oraz zagrożeniach czyhających ze strony grzybów mogliśmy posłuchać dzięki grzyboznawcy Justynowi Kołkowi. Pan Justyn zwrócił też uwagę na olbrzymią rolę pracowników lasów państwowych w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się pokaz różnych ras psów myśliwskich. Opiekunowie i ich psy wykazali się dużą otwartością i cierpliwością prezentując swoje największe zalety przed licznie zgromadzoną publicznością. Zwierzęta a zwłaszcza psy zawsze przynoszą wiele radości. Tak było i tym razem. Pokazy takie choć odbywają się co roku, nigdy nie tracą na swojej atrakcyjności. Psy chętnie pozowały do zdjęć i pozwalały się głaskać i przytulać.

Nowością tegorocznego Pikniku okazał się konkurs z wiedzy o lesie, który przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Pomimo wstępnych obaw o frekwencję chętnych do udziału w konkursie okazało się, że chętnych było więcej niż wolnych miejsc. Do konkursu zgłaszały się całe rodziny. Wszyscy doskonale poradzili sobie z przygotowanymi pytaniami, które wcale nie były proste i oczywiste. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przygotowanymi przez Nadleśnictwo Wisła upominkami.

O sferę muzyczną zadbali Myśliwski Zespół Śpiewaczy "Kwiczoły”, który zaprezentował utwory łowieckie, a trochę folkloru wprowadziły kapela „Wisła” i kapela "Horuk". Był to wstęp do koncertu gwiazdy wieczoru, którą w tym roku był zespół Blue Cafe.

Przed samym koncertem gości przywitali i życzyli miłej zabawy Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła Paweł Kłopotowski i Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. 
Bardzo miłą niespodzianką dla Miasta Wisła było przekazanie przez Zastępcę Nadleśniczego Wisła Pawła Kłopotowskiego na ręce burmisrza Wisły listu gratulacyjny z okazji 60-lecia nadania praw miejskich Wiśle wraz z obrazem przedstawiającym perełkę naszych wiślańskich lasów – głuszca.

Imprezę prowadzili niezastąpieni Aneta Legierska i Wojciech Kochut.

Wokół amfiteatru w Parku Kopczyńskiego odbywały się wydarzenia dodatkowe. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez zaprzyjaźnione Nadleśnictwa: Kobiór, Katowice i Węgierską Górkę, warsztaty plastyczne przygotowane przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła, a także stoisko Polskiego Związku Łowieckiego.

Ogromną popularnością, wśród zwiedzających, cieszyły się warsztaty polegające na własnoręcznym skręcaniu skrzynek lęgowych dla ptaków, wyrobie medali z drewna i magnesów na lodówkę. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Przy okazji prowadziliśmy sporo rozmów o odnawialnym surowcu drzewnym.
Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów z wystawą od nasionka do drzewa.

Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty plastyczne z hitem - malowaniem ptaków, Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna, a Nadleśnictwo Węgierska Górka warsztaty związane z gatunkami drzew i krzewów. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potrawy z bardzo zdrowej, a niezbyt popularnej dziczyzny, przygotowane przez Koła Łowieckie. Gulasz i bigos z dziczyzną sprzedawały się, jak ciepłe bułeczki.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące oraz zestawy do własnoręcznej hodowli grzybów.

Przez cały dzień powstawała drewniana rzeźba loga 60-lecia nadania praw miejskich Wiśle wykonywana pilarką przez Sebastiana Suszkę-Kamińskiego (Bulocz Art).

Miasto Wisła i Wiślańskie Centrum Kultury dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizacę kolejnego Pikniku Leśnego. Do zobaczenia za rok!!!

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3