Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Pierwszy dzień Dni Wisły pełen emocji i pięknych chwil

31.08.2019

Wzruszający film, nagrody dla osób, które zasłużyły się dla wiślańskiej kultury i zjawiskowy występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny - tak rozpoczęły się tegoroczne Dni Wisły.

 

Sporo jeszcze przed nami. Dni Wisły rozpoczęły się w piątek, 30 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury już na wstępie zapowiedziała, że w tym roku czeka nas mnóstwo atrakcji i jak się okazało, już pierwszego dnia, te oczekiwania się spełniły. Dni Wisły rozpoczęły się od premierowego pokazu wyczekiwanego filmu dokumentalnego "Ciągle tu jesteśmy", w reżyserii Andrzeja Drobika. Film opowiada historię mieszkańców wsi Ostojićevo w Serbii, którzy są potomkami wiślańskich osadników, którzy osiedlili się tam w XIX wieku.

 

Kolejnym etapem piątkowego wydarzenia było wręczenie nagród w dziedzinie kultury. Rada Miasta Wisła postanowiła przyznać statuetki „Trzy Smreki” i Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki w roku 2019 Henrykowi Itnerowi i Jarosławowi Gluzie.

 

Pierwszy z laureatów jest długoletnim dyrygentem Wiślańskiej Orkiestry Dętej, angażuje się w wielu inicjatywach kulturalnych, które dzieją się na terenie Wisły. Jarosław Gluza jest członkiem Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, zajmuje się rzeźbą w drewnie, szczególnie znane są motywy zwierzęce w jego twórczości.


- Nasi tegoroczni kandydaci, to ludzie, dzięki którym możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć,
że Wisła to nie tylko miasto, to miasto z kulturalną i artystyczną duszą - mówiła ze sceny Katarzyna Czyż Kaźmierczak.

Pięknym zwieńczeniem wieczoru był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Był to koncert ważny, bo był częścią Roku Hadyny, a przypomnijmy, że odbył się w amfiteatrze, który nosi imię tego niezwykłego człowieka, założyciele i długoletniego dyrektora "Śląska".

Ten występ mógł odbyć się w Wiśle dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu “Wielki twórca, czlowiek z gór – Stanisław Hadyna” złożonego przez Wiślańskie Centrum Kultury do programu “Kultura – Interwencje 2019r.”

Podczas koncertu obecna była rodzina prof. Hadyny i w jej imieniu wystąpiła na scenie wnuczka Agata Hadyna, która podziękowała za wszystkie realizowane w ramach obchodów roku hadynowskiego wydarzenia.

- Nie ukrywam, że zawsze bardzo chętnie przyjeżdżamy właśnie do Wisły, a koncert w takim miejscu jest dla nas ogromnym przeżyciem - mówił Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Koncert zachwycił wszystkich zgromadzonych w wiślańskim amfiteatrze, a dodajmy, że był on wypełniony po brzegi.

- Owoce, których drzewo zasadził Stanisław Hadyna, są dojrzałe i niezwykle słodkie. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zachwycił nas wszystkich, a jednak za każdym razem smakują inaczej - tak podsumował koncert burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Program zespołu pt. "A to Polska właśnie" zakończył się długą owacją na stojąco i był niesamowitym zakończeniem pierwszej odsłony Dni Wisły, które potrwają do niedzieli.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Daniel Franek Okiem Fotoreportera


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3