Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Sto lat schroniska na Stożku

12.07.2022

W sobotę 9 lipca, dokładnie w setną rocznicę od otwarcia, odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku. 

O budowie schroniska zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Mimo ustanowienia granicy między Polską a Czechosłowacją w roku 1920 nie zaprzestano budowy, a uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r.

Zatem dokładnie 100 lat później na szczycie zorganizowano rocznicowe obchody. Inicjatorami spotkania byli członkowie PTTK (Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie oraz Oddział PTTK w Wiśle) przy współpracy z PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, gospodarzami schroniska, a także Urzędem Miejskim w Wiśle. 

Już przed południem przy schronisku meldowali się kolejni uczestnicy Międzynarodowego Złazu Turystycznego, który zgromadził uczestników nie tylko z Polski, ale także liczną grupę z Zaolzia oraz turystów słowackich. Wszystkim zgromadzonym przygrywała kapela góralska "Wisła", a punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Umieszczono ją na głazie przy wejściu do schroniska. Widnieje na niej napis: „Schronisko PTTK Stożek 100 lat w służbie turystyki. 9 lipca 1922 – 9 lipca 2022” oraz loga PTTK i PTTS , logo Wisły i herb powiatu cieszyńskiego.

Komandorem Międzynarodowego Złazu Turystycznego na Stożku był Zbigniew Pawlik, wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, a wicekomandorem Halina Twardzik, prezes PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Klubu Czeskich Turystów (KČT – Klub českých turistů) oraz Klubu Słowackich Turystów (Klub slovenských turistov (KST)). 

Zgromadzonych przywitali także przedstawiciele władz samorządowych, na czele z burmistrzem Tomaszem Bujokiem oraz starostą cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem. Nie zabrakło przedstawicieli Nadleśnictwa Wisła, Grupy Beskidzkiej GOPR czy osób przez lata związanych ze schroniskiem. Na trombicie dla gości zagrał Stanisław Cieślar.

Jako że Stożek znajduje się na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego, na ustawionym przy schronisku rogaczu z turystycznymi drogowskazami przykręcono tablicę Głównego Szlaku Beskidzkiego. Stożek leży bowiem na tym najdłuższym w Polsce szlaku turystycznym, znakowanym kolorem czerwonym, biegnącym od Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach.

 

Dzień wcześniej, 8 lipca, w galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wstawy poświęconej 100-leciu schroniska na Stożku. Zgromadzono na niej mnóstwo pamiątek, pocztówek czy starych zdjęć związanych ze schroniskiem. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Tomasz Bujok czy dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. Wystawa dostępna dla zwiedzających będzie do końca sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

 

Obszerny fotoreportaż z uroczystości 9 lipca na Stożku znajduje się na stronie https://cieszyn.pttk.pl/fotoreportaze/obchody-stulecia-schroniska-na-stozku/

Tutaj fotorelacja z wernisażu wystawy: https://cieszyn.pttk.pl/fotoreportaze/wernisaz-wystawy-100-lat-schroniska-pttk-na-stozku/

Historia schroniska na Stożku: https://cieszyn.pttk.pl/stulecie-schroniska-na-stozku/

 

Krótkie nagranie z uroczystości na Stożku:

 

Fot. Beata (indi) Tyrna/ZWROT

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3