Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wieści z "Jedynki"

28.05.2018

Maj w Szkole Podstawowej nr 1 to przede wszystkim czas wycieczek klasowych i podsumowań konkursów, w których uczniowie brali udział w ciągu całego roku szkolnego. 10 maja uczniowie klasy V wzięli udział w wycieczce do Jaworzynki, gdzie podziwiali bank genów i hodowlę głuszca, z kolei klasy VI a i VI b wybrały się w dalszą podróż, aby odwiedzić Sandomierz i okolice. Safari Bizonów, ruiny zamku Krzyżtopór, zabytki Sandomierza i Kazimierza Dolnego oraz rynek w Tarnowie – to atrakcje, które mogli zobaczyć nasi uczniowie. Natomiast klasy VII w tym roku wybrały się do Warszawy, zapoznając się z licznymi atrakcjami turystycznymi stolicy, m.in.: Zamkiem Królewskim, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Stadionem Narodowym. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów była także wizyta w siedzibie Polskiego Radia, gdzie poznali jego historię i pracę w czasach współczesnych.

18 maja uczniowie SP1 wybrali się na rajd górski im. Jerzego Kukuczki. Jak co roku  najważniejszym punktem programu było spotkanie z żoną himalaisty Cecylią Kukuczką, która w niezwykle piękny sposób opowiadała o dokonaniach swojego męża. Z Izby Pamięci udali się na poczęstunek, po którym wzięli udział w zabawach w przeciąganiu liny i strzelaniu z łuku.

W maju miało miejsce ogłoszenie wyników kilku konkursów. W Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik” uczniowie klasy VI a Piotr Szturc i Daniel Heczko zdobyli wyróżnienia. Natomiast 17 maja w Bielskim Centrum Kultury miało miejsce podsumowanie Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” połączone z wręczeniem dyplomów i nagród. Wśród kilkunastu tysięcy uczestników konkursu startujących na wszystkich jego etapach, pierwsze miejsce w swoich grupach wiekowych wywalczyło dwóch uczniów naszej szkoły. Statuetki „Jonasza” otrzymali: Piotr Szturc z klasy VI a oraz Jonasz Lazar z klasy III d gimnazjum. Ekipę konkursową stanowili: Barbara Konieczny z klasy VI b (laureatka), Daniel Heczko z klasy VI a (finalista), Daniel Stasiak z klasy V (finalista) i Karina Stasiak z klasy VII a (laureatka). Serdecznie gratulujemy!

W naszej szkole kształtowane są również postawy ekologiczne i patriotyczne. 11 maja uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu pt. „Skarby Lasu”.  Miało ono charakter proekologiczny i poruszało bardzo ważne zagadnienia dotyczące ochrony środowiska. Przeprowadzono także konkurs plastyczny, mających związek z okrągłą rocznicą odzyskania niepodległości. W konkursie na najpiękniej wykonany kotylion pierwsze miejsce zdobył Samuel Heczko z klasy IV b, drugie Dominika Wrotniak z klasy V a, a trzecie Aleksander Kawulok i Jan Molin z klasy IV a. Najlepszymi pracami plastycznymi, poruszającymi tematykę historyczną, były Alicji Węgrzyn- Welc, Aleksandry Gluzy, Oliwii Paluch, Joanny Wiencek, Tiny Galgione i Maliny Cordovy.

W gimnazjum koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W szkole panuje atmosfera gorączkowego poprawiania ocen, pisania ostatnich decydujących sprawdzianów, walki o jak najlepsze świadectwo. Ale nie tylko nauką żyje szkoła. 3 maja uczniowie klasy III c gimnazjum uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Specjalnie na tą uroczystość przygotowali pod okiem Ewy Śmiałkowskiej i Małgorzaty Borowskiej krótki program artystyczny. Wybrzmiały w nim słowa odnoszące się bezpośrednio do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a zebrani mogli też usłyszeć znaną i nieodłącznie związaną z tym wydarzeniem pieśń „Mazurek trzeciego maja”. Całość przygotowanego programu miała również inne zadanie. Rok 2018 to rok, w którym w listopadzie będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego już przy okazji majowego święta wybrzmiały słowa: wolność, ojczyzna, patriotyzm. Nie zabrakło również  wykonania  powstałej w 1908 roku, a bardzo popularnej w czasach zaborów i kolejnych wojen „Roty” z tekstem Marii Konopnickiej. Uczniowie wykonali również pieśń polskiego barda Jacka Kaczmarskiego „Mury”, która stała się nieoficjalnym hymnem „Solidarności 80”.

Nasza szkoła także postanowiła uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nauczyciele zespołu historyczno-kulturalnego wyszli z inicjatywą, aby z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji zorganizować koncert pieśni patriotycznych, w którym wezmą udział wszyscy uczniowie. Przygotowania trwały kilka tygodni, a każdy zespół pracował nad jednym utworem. 8 maja na szkolnej scenie zabrzmiały polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne, które bezpośrednio odnoszą się do różnych wydarzeń związanych z polską historią. Istotą koncertu były utwory nie tylko mówiące o dziejach naszego narodu, ale także będące historią – takie, które powstawały w trakcie przełomowych dla naszego kraju wydarzeń. Pieśni zostały zaprezentowane chronologicznie. Ze względu na dużą ilość klas osobno wystąpiły zespoły gimnazjum oraz szkoły podstawowej. W koncercie młodszej grupy wiekowej wybrzmiały również utwory odnoszące się do symboli narodowych. Wydarzenie to stało się ciekawą lekcją historii i ważnym elementem wychowania patriotycznego.

16 maja gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Cyberprzemoc”. Młodzież miała możliwość przypomnienia sobie istotnych zagadnień dotyczących przemocy, poznała mechanizm działania na czyjąś szkodę z wykorzystaniem Internetu oraz uświadomiła sobie konsekwencje społeczne i prawne, jakie wiążą się z takim postępowaniem.

Teraz parę słów o osiągnięciach naszych uczniów. Wanessa Wysocka z klasy III b otrzymała wyróżnienie w konkursie pod tytułem „Jak będzie wyglądał świat za 50 lat?”. W wiosennej sesji  Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus Matematyczny” Zuzanna Cieślar z klasy III a zajęła trzecie miejsce, Michał Zawada z III c był czwartyt, Jakub Czyż z III e uplasował się na szóstej pozycji, a Mariusz Pożorski z II d zajął dwunaste miejsce. Wszyscy otrzymali dyplomy laureata. Nasi uczniowie brali także udział w powiatowym konkursie „Eurodyta”, który odbył się w LO im. P. Stalmacha w Wiśle 9 maja. Z kolei w powiatowym konkursie „Zadbaj o swoje zdrowie” Jakub Czyż z klasy III e zajął drugie miejsce i tym samym zdobył nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy, a Zuzanna Cieślar z III a zdobyła wyróżnienie. Uczniów przygotowywała Ewa Lazar.

Nasi uczniowie mogli także zapoznać się z zasadami funkcjonowania samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim. 15 maja zainteresowana młodzież z klas II b, c, d pojechała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Po zaznajomieniu się ze specyfiką i organizacją naszego województwa młodzież została oprowadzona po zabytkowym gmachu. Wyjazd ten wpisał się w cykl zajęć rozszerzających treści zdobyte na wiedzy o społeczeństwie, dotyczących samorządu terytorialnego. W kwietniu uczniowie odwiedzili Starostwo Powiatowe w Cieszynie, a na początku roku Urząd Miejski w Wiśle. Organizacją wszystkich spotkań zajmowała się Alicja Pylypenko-Czepczor.

18 maja klasa II a pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie udała się z wizytą do Urzędu Miasta w Wiśle. Uczniowie mieli przyjemność spotkać się z sekretarzem miasta Sylwestrem Foltynem, który dokładnie wyjaśnił strukturę organizacyjną urzędu oraz zadania wykonywane przez poszczególne wydziały. Spotkanie zakończyły pytania uczniów.

W naszej szkole działa grupa teatralna „Tuleviku”, którą prowadzi Joanna Leszczyńska. W jej  skład wchodzą: Izabela Czyż, Angelika Heller, Wiktoria Kozieł, Julia Krzyżok, Karolina Mach, Bogusława Sikora, Wanessa Wysocka oraz Jan Cieślar. W dniach 21-22 maja nasi młodzi aktorzy reprezentowali szkołę na prestiżowym przeglądzie teatralnym w Pałacu Młodzieży w Katowicach podczas XIII Biesiady Teatralnej. Przedstawili sztukę pt. „Tygrys” na motywach dramatu Sławomira Mrożka „Męczeństwa Piotra Ohey’a.” Było to wielkie przeżycie i ogromny zaszczyt dla naszych uczniów, ponieważ jako najmłodsi uczestnicy występowali wśród licznych grup niezależnych oraz działających przy uniwersytetach i domach kultury. Dzięki różnorodności repertuarowej nasza młodzież mogła zobaczyć pokaz teatru tańca, ruchu, piosenki, a nawet spektakl metafizyczny w konwencji teatru symbolicznego. Przed pokazami uczniowie mogli zobaczyć ekspozycje malarstwa polskiego w Muzeum Śląskim.

„Jedynka” może się także poszczycić sukcesami w sporcie. 7 maja w Powiatowych Mistrzostwach Lekkoatletycznych dziewczęta zajęły 3., a chłopcy 4. miejsce. W skład reprezentacji dziewcząt weszły: Magda Pilch (bieg na 100 m), Karolina Szalbot i Paulina Wisełka (bieg na 300 m), Małgorzata Szalbot, Zuzanna Cieślar i Aleksandra Raszka (bieg na 600 m), Kamila Pawelska, Natalia Kobyłecka i Aleksandra Długosz (skok w dal), Angelika Wisełka (skok wzwyż), Aleksandra Cieślar, Magda Procner i Agata Troszok (pchnięcie kulą). Chłopców reprezentowali: Samuel Wapienik, Emanuel Pilch i Ireneusz Kosek (bieg na 100 m), Maciej Szlachta i Gabriel Boś (bieg na 300 m), Robert Gomola i Adam Cieślar (bieg na 1000 m), Wiktor Paluch i Jakub Czyż (skok w dal), Sebastian Malecki i Dominik Niemczyk (skok wzwyż), Oliwier Bujok i Patryk Demkowski (pchnięcie kulą).

9 maja uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w wiosennej akcji sprzątania świata. Młodzież udała się na Kubalonkę (czerwonym i zielonym szlakiem), Stożek Wielki i Mały, Soszów Wielki oraz Jurzyków, Dziechcinkę i Gościejów. Zebrano 30 worków śmieci.

Od 14 do 18 maja trwała wizyta szkoleniowa nauczycieli ze szkół partnerskich z Ekero (Szwecja) i Edolo (Włochy) w ramach realizowanego przez nas projektu Erazmus+. Jej celem było zapoznanie naszych partnerów z edukacją artystyczną, która jest w naszej szkole bardzo bogata i ciekawie prowadzona. Nauczyciele mieli możliwość obserwacji lekcji otwartej Edyty Soluch-Cieślar oraz lekcji Ewy Śmiałkowskiej, a także obserwowali lekcje wybrane zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – chemia, matematyka, zajęcia wychowania fizycznego, zajęcia w klasie nauczania wczesnoszkolnego. Wspólna praca nauczycieli zaowocowała scenariuszami lekcji o tematyce europejskiej, poruszono także temat bycia liderem. Dodatkowo nasi goście mieli sposobność zobaczenia naszych atrakcji turystycznych, a także obserwować zmagania grup teatralnych podczas X Wiślańskich Teatraliów Międzygimnazjalnych. Było to podsumowanie tematu szkolenia „Edukacja poprzez sztukę”. Nauczyciele ze szkół partnerskich byli pod dużym wrażeniem poczynań uczniów i organizacji wydarzenia artystycznego. Pobyt w naszym mieście zachwycił gości, a praca nauczycieli SP1 została wysoko oceniona.

Monika Cieślar, Dorota Polok


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3