Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wystawa dzieł Salvadora Dali

1.12.2017

Salvador Dali w Wiśle!

Dzieła najbardziej ekscentrycznego surrealisty od dziś w Ochorowiczówce.

Malarz, rzeźbiarz, pisarz, filmowiec, urodzony ekscentryk. Dla wielu geniusz, dla niektórych szalony indywidualista. Salvador Dali to bez wątpienia jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych postaci w sztuce XX wieku.  Od 1 grudnia dzieła wybitnego, katalońskiego artysty zagoszczą w Wiśle na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Wystawa obejmuje ponad sześćdziesiąt prac artysty.

Jeszcze większy świat magicznego realizmu!

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie kraju. Na co dzień w odnowionej willi wybitnego polskiego naukowca Juliana Ochorowicza gości ponad 300 dzieł znanych, polskich twórców związanych z surrealizmem. Od 1 grudnia magiczna kolekcja nabierze wymiaru światowego. Wszystko za sprawą nowej ekspozycji złożonej z prac ikony XX wieku, przez wielu ekspertów nazywanego ojcem surrealizmu – Salvadora Dali.

Prezentowane na ekspozycji grafiki to zbiór ponad sześćdziesięciu unikalnych prac na papierze: oryginalnych akwafort, linorytów, cynkografii czy stalorytów w większości sygnowanych przez Salvadora Dalego jako egzemplarze autorskie – mówi dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu. 

Tego typu kolekcja to prawdziwy fenomen w skali kraju. Zbiór obejmuje bowiem graficzne perełki w sztuce i twórczości hiszpańskiego artysty. W „Ochorowiczówce” znajdziemy m.in. takie znane prace jak Kuszenie św. Antoniego (1946r.), Dworzec w Perpignan (1965r.), Wenecja (1974r.), Lenin Tiger (1963r.), Assumpta corpuscularia lapislazulina (1952r.). W tzw. cyklu prac hiszpańskich dostępne w Muzeum prace to Hiszpania (1938r.), Odkrycie Ameryki - Sen Krzysztofa Kolumba (1958-59), Sobór ekumeniczny (1960r.), Zamek Gali (1973r.). Wystawa obejmuje także plakaty z 1969 roku zamówione u artysty przez Koleje Francuskie czy serię litografii stworzonych przez Dalego w związku z promocją otwarcia Teatru-Muzeum w Figueres (1974 r.). Nie lada gratką dla fanów literatury będą drzeworyty z ilustracjami (z lat 40-tych i 60-tych) do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa czy najsławniejszego wydawnictwa „Boskiej Komedii” Dantego.

Część życia geniusza

Salvador Dali był artystycznym omnibusem: malarzem, pisarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, ale także m.in. twórcą biżuterii, porcelany. Co zatem bardzo istotne - uzupełnieniem wystawy w „Ochorowiczówce” będzie kilka przedmiotów tzw. sztuki użytkowej pod marką: Salvador Dali.

Dali to postać nietuzinkowa. Stąd w ekspozycji nie mogło zabraknąć kilkudziesięciu elementów związanych z jego życiem i twórczością. Odwiedzający „Ochorowiczówkę” prócz znanych grafik ojca surrealizmu, które idealnie komponują się z pracami polskich twórców, zobaczą też m.in flakony perfum projektowane przez hiszpańskiego geniusza czy wieloletnią porcelanę Rosenthall malowaną przez Dalego i sygnowaną jego nazwiskiem. Wystawa obejmuje także okolicznościowe pamiątki, m.in. zdjęcia, albumy, wydawnictwa czy medale – dodaje dr Sebastian Chachołek.

Sztuka Dalego już za jego życia stała się prawdziwym znakiem handlowym, co uczyniło go kultowym twórcą. Krytycy sztuki osadzają jego twórczość w kontekście innych artystów surrealizmu, takich jak: Giorgio de Chirico, René Magritte czy Max Ernst. Dzięki wystawie, która od początku grudnia na stałe zagości w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”, Wisła staje się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym, nie tylko turystycznie czy rekreacyjnie, ale i kulturowo.  

 

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00. Więcej na stronie muzeum http://ochorowiczowka.pl/ 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3