Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wernisaż wystawy "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat"

Rozpoczęcie imprezy: 2019-08-01
Zakończenie imprezy: 2019-08-01
Miejsce imprezy: Plac Hoffa
Godzina: 17:00
Organizator imprez: Urząd Miejski w Wiśle

W czwartek 1 sierpnia o godz. 17:00 na placu Bogumiła Hoffa odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat", zorganizowanej przez nasze miasto przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Jest to dla nas jedno z ważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. Rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny w setną rocznicę urodzin i stąd też m.in. poprzez wystawę Wisła chce przypomnieć sylwetkę tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i pisarza, Honorowego Obywatela Wisły. Podczas wernisażu na rynku będzie można również wysłuchać ulubionych pieśni twórcy ZPiT "Śląsk" w wykonaniu artystów tegoż zespołu.

Z dużym, galowym koncertem w pełnym składzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi w Wiśle w ramach dni miasta 30 sierpnia, w amfiteatrze, który nosi imię właśnie Stanisława Hadyny.

 

Stanisław Hadyna urodził się 25 września 1919 r. w Karpętnej na Zaolziu, lecz jego przodkowie pochodzili właśnie z Wisły. Po zakończeniu II wojnie światowej pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle, później był kierownikiem Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. W 1953 r. zorganizował Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z siedzibą w koszęcińskim zamku. Zespołem kierował w latach 1953–1968.

W roku 1968 Hadyna został "odsunięty" od funkcji dyrektora naczelnego zespołu, chociaż formalnie pełnił w nim funkcję kierownika artystycznego do 1973 roku. Na stoku góry Bukowej w Wiśle miał dom, do którego chętnie wracał po trudach artystycznych wojaży. Zmarł 1 stycznia 1999 roku. Został pochowany na starym cmentarzu ewangelickim na Groniczku w Wiśle. Pośmiertnie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wisła otrzymał pośmiertnie

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3