Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00
Środa 7:00 – 15:00
Czwartek 7:00 – 16:00
Piątek 7:00 – 13:00
Nadeszła pora, na którą wszyscy czekali – kolejna edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle rozpoczęła się w sobotę 27 lipca. Rozpoczęła się pięknie, barwnym korowodem, inauguracją na scenie głównej na Placu Hoffa i wspaniałymi koncertami.
Jeszcze przed oficjalną inauguracją TKB na małej scenie na Placu Hoffa odbyły się koncerty zespołów folklorystycznych. Jako pierwsze na Placu Hoffa wystąpiły zespoły: Bierowianie z Bier, Mała Istebna z Istebnej, Snutki z Potarzycy i Nawojowiacy z Nawojowej.
KOncerty poprowadzili Maria Czyż i Zenon Zembol.
W sobotnie popołudnie nadszedł czas na oficjalnie rozpoczęcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Najpierw piękny i barwny korowód, który ruszył punktualnie o godzinie 15:00 i przeszedł na Plac Hoffa, na którym – z powodu rozbudowy amfiteatru – odbywają się w tym roku wszystkie koncerty, później klimatyczna inauguracja, w której zobaczyliśmy wiślański folklor w najpiękniejszym wydaniu. O piękną inaugurację pod czujnym okiem Wiślańskiego Centrum Kultury, zadbały nasze wiślańskie grupy śpiewacze i zespoły regionalne: Mała Wisła, Wisła, Wisła Plus, Tkocze, Wańcy oraz mieszkańcy, dla których uczestnictwo w tym wydarzeniu jest niezwykle ważne. Wspólnym odśpiewaniem pieśni „Szumi jawor” rozpoczęła się kolejna, 61. edycja Tygodnia Kultury w Wiśle.
W inauguracji Tygodnia Kultury Beskidzkiej wzięło udział wielu gości, posłów i posłanek, przedstawicieli Województwa Śląskiego, Powiatu Cieszyńskiego, sąsiednich gmin oraz instytucji partnerującym Tygodniowi Kultury Beskidzkiej.
Po inauguracji Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok, Przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zdzisław Pilch wręczyli nagrody w dziedzinie kultury i sztuki „Trzy Smreki”, które w tym roku trafiły do Oliwii Ohl-Szulik i Kapeli Wisła.
Po pięknej inauguracji rozpoczęły się występy na dużej scenie wiślańskiego TKB, na której wystąpiły zespoły Wisła Plus z Wisły, Nawojowiacy z Nawojowej, Żywczanie z Żywca, Wilamowice z Wilamowic, Skalni z Krakowa oraz zespoły zagraniczne – Salona z Chorwacji i Avart z Meksyku.
Sobotni wieczór to także potańcówka góralska przy Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, a więc wydarzenie, które od kilku lat coraz bardziej wpisuje się w krajobraz wiślańskich obchodów TKB. Oczywiście nie zabrakło także Jarmarku Tygodnia Kultury Beskidzkiej na Placu Hoffa i stoisk gastronomicznych w Parku Kopczyńskiego.
Koncerty dużej estrady poprowadzili Izabela Pustówka i Zbigniew Czyż.
Dziękujemy wszystkim gościom, którzy wzięli udział w inauguracji tego najdłuższego tygodnia w roku, a w szczególności: Mirosławie Nykiel, Posłance do Parlamentu Europejskiego, Łukaszowi Kohutowic, Posłowi do Parlamentu Europejskiego; posłance Małgorzacie Pępek, posłowi Mirosławowi Suchoniowi, Senatorowi RP Andrzejowi Kalacie, Członkini zarządu województwa śląskiego Joannie Bojczuk, Pełnomiocnikowi Marszałka Województwa Śląskiego ds. Subregionu Południowego Anecie Legierskiej; radnym Sejmiku Wojewódzkiego - Marcinowi Szarkowi i Rafałowi Ryplewiczowi a także przedstawicielom powiatu cieszyńskiego, instytucji państwowych i wojewódzkich, wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie do Wisły.
Dzisiaj, w niedzielę 28 lipca kolejny dzień TKB w Wiśle. Na małej scenie o godz. 11:00 wystąpią:
Mały Koniaków z Koniakowa
Przodkowianie z Przodkowa
Porąbczanie z Porąbki
Limanowianie z Limanowej.
Natomiast o godz. 17:00 ruszy duża scena na Placu Hoffa, podczas której zobaczymy i usłyszymy następujące zespoły:
KAPELA BOROWICZKA z Wisły
LIMANOWIANIE z Limanowej
BRENNA z Brennej
KIYRPECKI z Łącka
PRZODKOWIANIE z Przodkowa
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
IDENTIDAD PERÚ z Arequipy – PERU
Te wszystkie wspaniałe występy i dodatkowe wydarzenia nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie jednostki i instytucje, które współorganizują, pomagają i wspierają naszą estradę, a są nimi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - główny organizator Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Współorganizatorem estrady wiślańskiej jest także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.